Փետրվարի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց 2013թ. ՀՀ նախագահի ընտրություններին։ ԱԺ նախագահը թոռնիկի՝ Հովիկի ուղեկցությամբ՝ այցելեց Երեւանի Հր. Աճառյանի անվան դպրոցում տեղակայված 10/08 ընտրական տեղամաս եւ կատարեց իր քաղաքացիական պարտքը։
Քվեարկելուց հետո Հովիկ Աբրահամյանը լրագրողներին ասաց. «Ես քվեարկել եմ կայուն Հայաստանի զարգացման, մեր հայրենիքի անվտանգության եւ Հայաստանի ապահով ապագայի համար։ Ես համոզված եմ, որ այս ընտրությունները լինելու են ավելի լավը, քան խորհրդարանականը։ Իշխանություններն ամեն ինչ արել են, որպեսզի նախագահական ընտրություններն անցնեն օրենքի սահմաններում։ Այս ընտրությունները մեկ քայլ առաջ կլինեն, քան անցած խորհրդարանականը, ինչը մեր ժողովրդի, մեր հասարակության ձեռք բերումն է»։

RA NA President Hovik Abrahamyan Takes Part in the RA Presidential Elections
On February 18 the RA NA President Hovik Abrahamyan took part in the RA presidential elections in 2013. The NA President accompanied with his grandson Hovik visited Yerevan 10/08 polling station, which is deployed in Hrachya Acharyan School and fulfilled his civil duty.
After voting Hovik Abrahamyan told the journalists: “I have voted for the development of stable Armenia, security of our Motherland and Armenia’s secure future. I am sure that these elections will be better than the parliamentary elections. The authorities have done their best in order to hold presidential elections in accordance with law. These elections will be one step forward if compared with the parliamentary electons, which is the achievement of our people and our society.”