Հանդիպում ԱԺ ՀԱԿ խմբակցությունում
ՀՀ ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը մարտի 12-ին հանդիպեց Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության Հյուսիսային եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների վարչության պետ տիկին Ելիշկա Ժիգովայի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Պետր Միկիսկան ու ՉՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Յեսթրաբը:
Որպես ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի ու Եվրոպական լիբերալ դեմոկրատական եւ բարեփոխումների կուսակցության խորհրդի անդամ՝ Արամ Մանուկյանը փաստեց եվրաինտեգրման կարեւորությունն ու համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանում հետընտրական գործընթացներին: ՀԱԿ խմբակցության քարտուղարը միջազգային կառույցներին եւ հատկապես դիտորդական առաքելություններին կոչ արեց ուշադրության առանցքում պահել ընտրական գործընթացները:
Արամ Մանուկյանը հյուրերին տեղեկացրեց, որ Երեւանի ավագանու առաջիկա ընտրություններին ՀԱԿ-ը հակված է մասնակցել: Նա նշեց, որ ընտրություններին միասնական ցուցակով մասնակցելու վերաբերյալ խորհրդարանական այլ ուժերի հետ բանակցությունները դեռ չեն ավարտվել:
Չեխիայի արտգործնախարարության պաշտոնյան հետաքրքրված էր՝ արդյոք ընդդիմությունը տեսնում է բարեփոխումների եւ ընդհանրապես փոփոխությունների միտում: ՀԱԿ խմբակցության քարտուղարը փաստեց դրական տեղաշարժերը զանգվածային լրատվության միջոցների ազատության ուղղությամբ, նաեւ ընդգծեց, որ քաղաքական վիճակը համեմատելի չէ 2008 թ. հետ. այն զգալիորեն բարելավվել է:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ տարածաշրջանային խնդիրների, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ու դրա ձեւաչափին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, այլ հարցերի:

Встреча в парламентской фракции АНК
12 марта секретарь  парламентской фракции “Армянский Национальный Конгресс” (АНК) А.Манукян встретился с начальником Управления стран Северной и Восточной Европы МИД Чешской Республики г-жой Э.Жиговой. На встрече присутствовали Временный Поверенный в делах Чешской Республики в РА П.Микиска и Чрезвычайный и Полномочный Посол Чешской Республики И.Йестраб.
Как член Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции и Совета Европейской либерально-демократической и реформистской партии, А.Манукян отметил важность евроинтеграции и выразил готовность к сотрудничеству в этом направлении.
В ходе встречи собеседники обратились к поствыборным процессам в Армении. Секретарь фракции АНК призвал международные структуры и наблюдательные миссии держать в центре своего внимания избирательные процессы.
А.Манукян проинформировал гостей, что АНК намерен участвовать в предстоящих выборах Авагани (Совета старейшин) Еревана. Он отметил, что переговоры по участию в выборах единым списком с другими парламентскими силами еще не завершены.
Собеседники затронули также региональные проблемы, урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта и его формат, армяно-турецкие отношения и другие вопросы.