ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
Մարտի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Հնդկաստանի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սուրեշ Բաբուին:
Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` ԱԺ նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ նրա պաշտոնավարման տարիներին երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունները առավել կամրապնդվեն, կխորանանան եւ զգալի ձեռքբերումներ կարձանագրվեն՝ ինչպես միջպետական, այնպես էլ միջխորհրդարանական հարաբերություններում: Հովիկ Աբրահամյանը ընդգծեց երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերը ակտիվացնելու եւ զարգացնելու անհրաժեշտությունը` կարեւորելով փոխադարձ շփումները, կոնկրետ ծրագրերի մշակումն ու իրականացումը: ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել հայ-հնդկական փոխգործակցության զարգացմանը երկկողմ կարեւորություն ունեցող ոլորտներում: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւոր համարեց համագործակցությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, մշակույթի եւ կրթության բնագավառներում:
Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Սուրեշ Բաբուն շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` նշեց, որ իր ջանքերը կներդնի հայ-հնդկական ջերմ եւ բարեկամական հարաբերությունները զարգացնելու տարբեր ուղղություններով: Երկուստեք կարեւորվեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացման եւ խորացման անհրաժեշտությունը, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում: Դեսպանը անհրաժեշտ համարեց առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը:

Председатель НС О.Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Индии в РА
21 марта Председатель НС О.Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Индии в РА Суреша Бабу.
Поздравив посла с вступлением в должность, спикер парламента выразил надежду, что за годы работы г-на Бабу в Армении дружественные отношения между двумя странами еще более окрепнут, будут достигнуты ощутимые успехи как в межгосударственных, так и межпарламентских отношениях. Г-н Абраамян подчеркнул необходимость активизации и развития межпарламентских связей двух стран, выделив важность взаимных контактов, разработки и реализации конкретных программ. Председатель НС выразил готовность содействовать армяно-индийскому взаимосотрудничеству в главных для обеих стран отраслях. Руководитель парламента отметил важность сотрудничества в сферах информационных технологий, туризма, здравоохранения, сельского хозяйства, культуры и образования.
Посол Индии в Армении Суреш Бабу, поблагодарив за прием, отметил, что приложит все свои усилия для развития теплых и дружественных армяно-индийских отношений в различных направлениях. Взаимно была подчеркнута необходимость развития и углубления межпарламентских связей, сотрудничества в международных структурах. Посол счел также необходимым активизацию торгово-экономических связей.