Ապրիլի 9-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Չեխիայի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Ալենա Գայդուշկովային, ով Հայաստան է ժամանել ՀՀ նորընտիր նախագահի պաշտոնն ստանձնելու հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու առիթով:
Ողջունելով տիկին Գայդուշկովային`պարոն Աբրահամյանը գոհունակությամբ նշեց, որ երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը վերընթաց է ապրում եւ Հայաստանը շահագրգռված է Չեխիայի հետ համակողմանի գործակցությունը զարգացնելու հարցում: Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա ամրապնդումը եւ խորացումը: Նրա խոսքով երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հաստատվել են գործընկերային հարաբերություններ եւ խորհրդարանական մակարդակով երկխոսությունը կարող է օգտակար լինել միմյանց ներքին եւ արտաքին քաղաքական օրակարգի մասին հստակ պատկերացումներ կազմելու, միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ միմյանց աջակցելու տեսանկյունից: Հովիկ Աբրահամյանի կարծիքով` Հայաստանի եւ Չեխիայի միջեւ համագործակցության լավ հնարավորություններ է ընձեռում նաեւ Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության ծրագիրը, հատկապես հաշվի առնելով, որ Չեխիան տվյալ ծրագրի հիմնական դերակատարներից է : ԱԺ նախագահի համոզմամբ` երկու երկրների թե օրենսդիր եւ թե գործադիր մարմինների միջեւ համագործակցությունն այսուհետ եւս կլինի արդյունավետ ու շարունակական եւ տիկին Գայդուշկովայի այցը նոր խթան կհանդիսանա միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման եւ երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման համար:
Չեխիայի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Ալենա Գայդուշկովան շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության համար եւ Հովիկ Աբրահամյանին փոխանցեց Սենատի նախագահի ջերմ ողջույնները: Նա կարեւորեց երկու երկրների միջեւ համագործակցության զարգացումը տարբեր ոլորտներում: Նրա համոզմամբ` հայ-չեխական միջխորհրդարանական հարաբերությունները հաջողությամբ զարգանում են, ինչին մեծապես նպաստեց Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Չեխիայի Հանրապետություն: Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահը անհրաժեշտ համարեց փոխայցերի, երկկողմ շփումների ակտիվացումը: Տիկին Գայդուշկովան կարեւորեց նաեւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում եւ Եվրամիության շրջանակներում: Նա բարձր գնահատեց Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները եւ առաջընթացը այս ուղղությամբ:

On April 9 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the Vice President of the House of Representatives of the Czech Republic Alena Gajdusková , who had arrived in Armenia on the occasion of taking part in the solemn ceremony of assuming the Office of the RA newly elected President.
Welcoming Mrs Gajdusková, Mr Abrahamyan has noted with satisfaction that the cooperation between the two countries has a rise, and Armenia is interested in developing the comprehensive cooperation with the Czech Republic. The Head of the parliament has highlighted the further strengthening and deepening of inter-parliamentary relations. In his word, partnership relations have been established between the parliaments of the two countries, and the dialogue at parliamentary level can be useful for each other to have distinct picture about inner and foreign political agenda, with respect to supporting each other on the issues of bilateral interest in the parliamentary assemblies of international organizations. In Hovik Abrahamyan’s opinion, the Eastern Partnership programme of the European Union also gives good opportunities for cooperation between Armenia and the Czech Republic, especially, taking into account the fact that the Czech Republic is one of the main players of the given programme. To the NA President’s conviction, from now on the cooperation between the legislative and executive bodies of the two countries will also be effective and continuous, and Mrs Gajdusková’s visit will be a new impetus for the development of inter-parliamentary relations and intensification of mutually beneficial cooperation.
The Vice President of the House of Representatives of the Czech Republic Alena Gajdusková thanked Hovik Abrahamyan for the reception and conveyed to him the warm greetings of the President of the Senate. She highlighted the development of cooperation between the two countries in different spheres. To her conviction the Armenian-Czech inter-parliamentary relations successfully develop, to which greatly promotes Hovik Abrahamyan’s official visit to the Czech Republic. The Vice President of the House of Representatives deemed necessary the activation of mutual visits and bilateral contacts. Mrs Gajdusková also highlighted the cooperation in international structures and within the framework of the European Union. She highly assessed the democratic reforms being made in Armenia and progress in this direction.