Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ նախագահի պաշտոնի ստանձնման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցելու առիթով Հայաստան ժամանած Բելառուսի Հանրապետության ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց հայ-բելառուսական հարաբերությունների ներկա մակարդակը եւ կարեւորեց համագործակցության հետագա ընդլայնումը բոլոր ոլորտներում: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով` լավ են զարգանում նաեւ միջխորհրդարանական կապերը, ինչին նպաստում են եւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի արդյունավետ գործունեությունը եւ փոխադարձ այցերն ու շփումները: Պարոն Աբրահամյանը կարեւորեց համագործակցությունը միջազգային ասպարեզում, հատկապես միջազգային խորհրդարանական կառույցներում: ԱԺ նախագահը խոսեց տնտեսական համագործակցության կարեւորության մասին, նշելով, որ անհրաժեշտ է տնտեսական փոխգործակցությունը երկու երկրների միջեւ հասցնել քաղաքական համագործակցության մակարդակին :
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Բելառուսի Հանրապետության ԱԺ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոն շնորհավորեց նախագահական ընտրություններում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի համոզիչ հաղթանակի եւ վերընտրվելու կապակցությամբ, ինչը վկայում է ժողովրդի բարձր վստահության մասին: Նա կարեւորեց միջխորհրդարանական գործակցությունը եւ օրենսդրական փորձի փոխանակումը: Բարձր գնահատվեց միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը, որը մեծապես կարող է նպաստել խորհրդարանական կապերի խորացմանը, իրավապայմանագրային բազայի զարգացմանը, միջռեգիոնալ համագործակցության կայացմանը: Պարոն Անդրեյչենկոն կարեւորեց համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, տնտեսության, գիտության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության ոլորտներում` նշելով, որ երկու երկրները առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման չօգտագործված ներուժ ունեն, որն օգտակար եւ արդյունավետ կարող է լինել երկու երկրների համար:

RA NA President Receives the President of the NA House of Representatives of Belarus
On April 10 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the delegation led by the President of the NA House of Representatives of the Republic of Belarus Vladimir Andreychenko, who arrived in Armenia on the occasion of taking part in the solemn ceremony of assuming the Office of the RA President.
Welcoming the guests the NA President highly assessed the current level of the Armenian-Belarus relations and highlighted the further enlargement of cooperation in all spheres. In Hovik Abrahamyan’s word, the inter-parliamentary relations also develop well, to which promote the productive activity of the Inter-Parliamentary Committee, the mutual visits and contacts. Mr Abrahamyan highlighted the cooperation in international arena, especially, in international parliamentary structures. The NA President talked about the importance of economic cooperation, noting that it is necessary to reach the economic cooperation between the two countries to the level of political cooperation.
Thanking for the warm reception the President of the NA House of Representatives of the Republic of Belarus Vladimir Andreychenko congratulated his counterpart on the occasion of the convincing victory and reelection of the RA President Serzh Sargsyan in presidential elections, which witnessed of the people’s high trust. He emphasized the inter-parliamentary cooperation and the exchange of legislative experience. The effective work of the Inter-Palriamentary Committee on Cooperation was highly appreciated, which could greatly promote the deepening of parliamentary relations, the development of legal-contractual base and stability of inter-regional cooperation. Mr Andreychenko highlighted the cooperation in international structures, in the spheres of economy, science, energy and agriculture, noting that the two countries have a non-used potential of trade-economic development, which can be useful and effective for the two countries.