Ապրիլի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Կանադայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի անդամներ, արտաքին գործերի նախարարի խորհրդարանական քարտուղար Դիպակ Օբհրային եւ բազմամշակութային հարցերով խորհրդարանական քարտուղար Չենգսեն Լեունգին: Հանդիպմանը ներկա էր ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ողջունելով հյուրերին` ԱԺ նախագահը ուրախությամբ նշեց, որ հայ-կանադական հարաբերությունները կայուն զարգանում են եւ երկու երկրներն ունեն բարեկամության եւ համագործակցության բարի ավանդույթներ: Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացման կարեւորությունը, ինչը լրացուցիչ խթան է հանդիսանում քաղաքական, մշակութային, կրթական եւ առեւտրատնտեսական ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար`պարոն Օբհրան նշեց, որ իրենք տպավորված են ՀՀ նախագահի պաշտոնի ստանձնման փայլուն կազմակերպված հանդիսավոր արարողությունից: Նա ընդգծեց, որ Կանադան մեծ կարեւորություն է տալիս Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնմանը տարբեր ուղղություններով` հույս հայտնելով, որ իր այցը կխթանի երկկողմ գործակցությունը, քանի որ համոզված է, որ երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու բազմաթիվ ոլորտներ կան:Հանդիպման ընթացքում ԱԺ նախագահը մտահոգություն հայտնեց, որ Կանադայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի Կանադա-Ադրբեջան բարեկամության խմբի նախագահ Բարրի Դեվոլինը մտադրություն ունի Կանադայի Համայնքների պալատի քննարկմանը ներկայացնել Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ կողմնակալ տեղեկատվություն: «Սա առաջին դեպքը չէ, որ տարբեր երկրներում գործող Ադրբեջանի դեսպանությունը դիտավորյալ կերպով ապակողմնորոշում է հասարակությանը՝ ներկայացնելով խեղաթյուրված տեղեկատվություն տարբեր իրադարձությունների շուրջ»,-ասաց Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր գնահատելով Կանադայի հավասարակշռված եւ չեզոք դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրում` հույս հայտնեց, որ Կանադայի Համայնքների պալատը զերծ կմնա ադրբեջանցիների կողմից մատուցած ապատեղեկատվությունը խորհրդարանում քննարկման առարկա դարձնելուց: Պարոն Օբհրան ԱԺ նախագահին հավաստիասցրեց, որ անպայման հաշվի կառնեն Հովիկ Աբրահամյանի մտահոգությունը եւ շեշտեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Կանադայի իշխանությունների դիրքորոշումը անփոփոխ է:

Председатель НС О.Абраамян принял членов Палаты общин Парламента Канады
10 апреля Председатель НС О.Абраамян принял членов Палаты общин Парламента Канады, парламентского секретаря министра иностранных дел Д.Обру и парламентского секретаря по поликультурным вопросам Ч.Леунга. На встрече присутствовал вице-спикер НС Э.Шармазанов.
Приветствуя гостей, спикер парламента  с удовлетворением отметил стабильное развитие армяно-канадских отношений и добрые традиции дружбы и сотрудничества двух стран. Он подчеркнул важность развития межпарламентских связей, стимулирующих расширение сотрудничества в политической, культурной, образовательной и торгово-экономической сферах.
Поблагодарив за теплый прием, г-н Обра отметил, что они впечатлены блестящей организацией торжественной церемонии инаугурации Президента РА. Он подчеркнул, что Канада придает огромную важность расширению сотрудничества с Арменией в различных областях, выразив надежду, что его визит даст новый импульс двустороннему взаимодействию. В ходе встречи Председатель НС выразил свою озабоченность намерением председателя группы парламентской дружбы Канада – Азербайджан Палаты общин  Канады Б.Деволина вынести на обсуждение субъективную информацию о ходжалинских событиях. Глава парламента высоко оценил взвешенную и нейтральную позицию Канады в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, выразив надежду, что Палата общин Канады воздержится от дебатов в парламенте по представленной азербайджанцами дезинформации. Г-н Обра заверил спикера НС,   что озабоченность О.Абраамяна будет непременно учтена, и особо выделил неизменность позиции канадских властей в вопросе урегулирования Карабахской проблемы.