ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ԱԺ Պատվո մեդալով պարգեւատրեց Սլովակիայի Տրնավայի երկրամասի նահանգապետ Տիբոր Միկուշին
Ապրիլի 24-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով պարգեւատրեց Սլովակիայի Հանրապետության Տրնավայի երկրամասի նահանգապետ Տիբոր Միկուշին` Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունման եւ հաստատման գործընթացին աջակցելու, բարեկամական կապերի ամրապնդման եւ միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար:
Հանձնելով բարձր պարգեւը` ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց Տիբոր Միկուշին ճշմարտությունը վերհանելու եւ պատմական արդարությունը վերականգնելու գործում ունեցած նրա ավանդի համար, քանի որ նաեւ նրա անմիջական ջանքերով եւ ակտիվ մասնակցության շնորհիվ է Սլովակիայի Հանրապետության կողմից ընդունվել Հայոց ցեղասպանությունը: ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն ոճրագործություն է հայ ժողովրդի նկատմամբ, այլեւ հանցագործություն է համայն մարդկության հանդեպ եւ ցեղասպանության՝ որպես ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության չդատապարտումը նշանակում է ոչ միայն չկանխել, այլեւ մեծացնել նմանատիպ ոճրագործությունների կրկնման հավանականությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով գնահատվելու եւ բարձր պարգեւի արժանանալու համար` Սլովակիայի Հանրապետության Տրնավայի երկրամասի նահանգապետ Տիբոր Միկուշը նշեց, որ սա ոչ միայն իր այլեւ իր գործընկերների պարգեւն է, ովքեր Սլովակիայի խորհրդարանում միաձայն կողմ քվեարկեցին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունմանը: Նա բարձր գնահատեց Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ հաստատված բարեկամական հարաբերությունները` նշելով, որ այսուհետ եւս կաջակցի երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը եւ ամրապնդմանը:

RA NA President Hovik Abrahamyan Awards the NA Medal of Honour to the Governor of Trnava Region of Slovakia
On April 24 the RA NA President Hovik Abrahamyan awarded the NA Medal of Honour to the Governor of Trnava Region of the Republic of Slovakia Tibor Mikus for supporting the process of adoption of the Resolution of the Recognition of the Armenian Genocide by the National Council of the Republic of Slovakia and it approval, for the reinforcement of friendly relations and significant contribution in the development of inner-state relations.
Handing over the high award the NA President Hovik Abrahamyan thanked Tibor Mikus for his contribution in uncovering the truth and restoration of the historical justice, as also with his immediate efforts and due to his active participation the Armenian Genocide had been adopted by the Republic of Slovakia. The NA President has noted that the Armenian Genocide is not only a crime towards Armenian people, but it’s a crime towards the whole humanity and the non-condemnation of the genocide, crime directed against the whole humanity means not only to not prevent, but also increase the probability of repetition of similar crimes.
Thanking for the assessment and enjoying the high award the Governor of Trnava Region of the Republic of Slovakia Tibor Mikus has noted that it is not only his colleagues’ award, who unanimously voted for the adoption of the Resolution of the recognition of the Armenian Genocide in the Slovakian Parliament. He highly appreciated the friendly relations established between Armenia and Slovakia, noting that from now on he would back the further development and strengthening of bilateral relations.