Շնորհավորում եմ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ:
Մամուլը առանձնահատուկ տեղ ունի յուրաքանչյուր պետության կյանքում որպես արտահայտվելու եւ մտածելու ազատության հնարավորություն, որպես ժողովրդավարության մակարդակի ու մարդու իրավունքների կարեոր ցուցիչ:
Այսօր, երբ տեղեկատվությունն ավելի ու ավելի մեծ դեր է ստանձում, երբ ժամանակակից տեխնոլոգիաները մամուլի զարգացման համար նոր ուղիներ ու հնարավորություններ են բացում, դրանից չի նսեմանում ու փոխվում այն նշանակությունը, որ ունեն ազատ խոսքն ու խոսքի ազատությունը: Հատկապես ձեւավորման, կայացման փուլում գտնվող քաղաքացիական հասարակության համար լրատվամիջոցների սկզբունքայնությունից, լրատվության հավաստիությունից եւ հասարակության մեջ ունեցած վարկանիշից շատ բան է կախված: Եւ չափազանց կարեւոր է ոչ միայն ազատ գործելու եւ արտահայտվելու հնարավորություն ունենալը, այլեւ դրանք չչարաշահելը: Որովհետեւ հասարակությունն ինքն է առանձնահատուկ պատասխանատվություն սահմանում մամուլի համար՝ այն համարելով եւ ընկալելով որպես համաձայնության ու հանդուրժողականության մթնոլորտի ձեւավորման եւ համախմբման ազդեցիկ միջոց:
Լրատվամիջոցները ձեւավորում են տեղեկատվական մի միջավայր, որտեղ առկա տրամադրություններն անմիջականորեն են ազդում ողջ հասարակության ու երկրի մթնոլորտի վրա: Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ, որ այդ միջավայրում մշտապես իշխեն համերաշխությունն ու հանդուրժողականությունը, անաչառությունն ու պարկեշտությունը՝ ի շահ մեր հասարակության ու երկրի: Իսկ լրատվական դաշտի ու լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին ցանկանում եմ առողջություն, բարեկեցություն, նորանոր ձեռքբերումներ եւ բեղմնավոր աշխատանք:

Поздравляю представителей СМИ в связи с Всемирным днем свободы печати.
Печать занимает особое место в жизни каждого государства – как возможность свободно высказаться и мыслить, как важный показатель уровня демократии и прав человека.
Сегодня, когда информация играет все большую роль, когда современные технологии открывают новые пути и возможности развития печати, от этого не умаляется и не меняется значение, которое имеют свободное слово и свобода слова.  Особенно для гражданского общества, находящегося в стадии формирования, становления, очень многое зависит от принципиальности, достоверности информации и авторитетности СМИ в обществе. И чрезвычайно важна не сама возможность свободно действовать и выражаться, а не злоупотреблять этим. Поскольку именно общество возлагает на прессу исключительную ответственность, считая и воспринимая ее как мощное средство формирования атмосферы согласия, толерантности и единения.
СМИ формируют информационную среду, царящие настроения в которой непосредственно влияют на атмосферу всего общества и страны. Еще раз поздравляя вас с Всемирным днем свободы печати, желаю чтобы в этой среде всегда господствовали согласие и терпимость, объективность и пристойность – в интересах нашего общества и страны. А представителям информационного поля и СМИ желаю здоровья, благополучия, новых достижений и плодотворной работы.