ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Ժոաո Սոարեշին
Մայիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց   ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ժոաո Սոարեշին:
Կարեւորելով պարոն Սորարեշի այցը տարածաշրջան` ԱԺ նախագահը նշեց, որ այն լավ հնարավորություն է տեղում ծանոթանալու Հարավային Կովկասի երկրներում տիրող քաղաքական իրավիճակներին, ինչպես նաեւ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը քննարկելու համար: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ, ինչպես նաեւ կազմակերպության աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Նա բարձր գնահատեց  ԵԱՀԿ ԽՎ դերը միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման գործում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանը կարեւորում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը` որպես բանակցային գործընթացի գործուն եւ միակ ձեւաչափ եւ հետամուտ է խնդրի կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով: Նրա համոզմամբ` ռազմական ճանապարհով հակամարտության կարգավորման ցանկացած փորձ կարող է անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ ոչ միայն հակամարտության կողմերի, այլեւ տարածաշրջանի համար:
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը նշեց, որ իրենց ցանկությունն է, որ տարածաշրջանում լինի կայունություն, խաղաղություն եւ բոլոր հակամարտությունները լուծվեն խաղաղ բանակցությունների արդյունքում: Նա կարեւորեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ առկա արդյունավետ  փոխգործակցության զարգացումը եւ խորացումը:

Председатель НС О.Абраамян принял Специального представителя ПА ОБСЕ Жоао Соареша
10 мая Председатель НС О.Абраамян принял Специального представителя ПА ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа  Жоао Соареша.
Подчеркнув важность визита г-на Соареша в регион, спикер НС отметил, что поездка дает широкие возможности для ознакомления с политической ситуацией в странах Южного Кавказа, а также обсуждения вопросов, представляющих общий интерес. Г-н Абраамян отметил, что Армения весьма заинтересована в сотрудничестве с ОБСЕ, как и в содействии организации протекающим в нашей стране демократическим процессам. Он высоко оценил роль ПА ОБСЕ в развитии межпарламентского диалога.
Обратившись к региональным проблемам, Председатель НС отметил, что Армения придает важность посредничеству Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта как действенному и единственному формату переговорного процесса и приверженной урегулированию проблемы исключительно мирным путем. Он убежден, что любая попытка урегулирования конфликта военным путем способна привести к непредсказуемым последствиям не только для противостоящих сторон, но и всего региона.
Специальный представитель ПА ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа в свою очередь  отметил, что их организация также заинтересована в стабильности и мире в регионе и урегулировании всех существующих здесь конфликтов мирным путем. Он подчеркнул важность дальнейшего развития и углубления эффективного сотрудничества, существующего между ПА ОБСЕ и  НС РА.