ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորել է Յուրի Սուվարյանին ծննդյան 70-ամյակի առթիվ
Ձեզ ճանաչում են որպես պրոֆեսիոնալի ու գիտնականի, ով ծանրակշիռ ներդրում ունի մեր երկրի տնտեսագիտական մտքի  ու կրթական համակարգի զարգացման գործում եւ այսօր էլ շարունակում է նույն եռանդով մասնակցել մասնագետների նոր սերունդների պատրաստմանն ու դաստիարակմանը:
Ձեր բեղմնավոր  գիտամանկավարժական գործունեության եւ մասնագիտությանը նվիրվածության շնորհիվ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը տարիներ շարունակ եղել ու մնում է տնտեսագիտական առաջատար գիտակրթական կենտրոն, որի բարձրակարգ կադրերը մշտապես իրենց տեղն են գտնում տարբեր բնագավառներում Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս:
Համոզված եմ, որ Ձեր փորձը, եռանդը, պրոֆեսիոնալիզմը դեռ երկար տարիներ կծառայեցնեք մեր երկրի շահերին, ՀՊՏՀ հզորացմանն ու նվաճումների  բազմապատկմանը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Ձեզ ծննդյան հոբելյանի առթիվ՝ մաղթում եմ  առողջություն, շարունակական եռանդ ու նորանոր ձեռքբերումներ Ձեր գործունեության մեջ:

I warmly congratulate you on your 70th anniversary.
They know you as a professional and a scientist, who has weighty contribution to the development of the economic thought and educational system of our country, and today continues with the same energy to take part in the preparation and upbringing of the new generation of the specialists.
Due to your fruitful scientific-pedagogical activity and devotion to your profession the Armenian State Economic University has been for many years and remains an economic leading scientific-educational centre, and its graduates permanently find their place in different spheres in Armenia and abroad.
I am sure that your experience, fervor, professionalism will serve for many years to the interests of our country, the strengthening and multiplication of the achievements of the Armenian State Economic University.
Once again congratulating you on the occasion of your birthday jubilee I wish you health, continuous energy and new achievements in your activities.