ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց «Հետքերով որբերի հայոց» լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մայիսի 25-ին մասնակցեց Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան, Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամի եւ «Նարեկացի» արվեստի միության կազմակերպած՝ «Հետքերով որբերի հայոց» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմանը, որին ներկա էին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը, քաղաքական եւ մշակույթի գործիչներ։
Ցուցացահանդեսում ներկայացվել է ԱՄՆ-ում գործող Ռոքֆելերի արխիվային կենտրոնի հայոց պատմությանը վերաբերող՝ 1915թվականին Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանված հայերի լուսանկարների հավաքածուն։
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն իր խոսքում կարեւորելով նման ցուցահանդեսների կազմակերպումը, նշեց, որ չդապապարտելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ վտանգ է առաջանում նոր ցեղասպանությունների։
ԱԺ նախագահը լրագրողների հետ զրույցում իր տպավորությունները կիսելով՝ հույս հայտնեց, որ Միացյալ Նահանգներն ի վերջո կճանաչի եւ կդատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը։

Председатель НС О.Абраамян принял участие в открытии фотовыставки “По следам армянских сирот”
25 мая Председатель НС О.Абраамян в Национальной картинной галерее Армении принял участие в открытии фотовыставки “По следам армянских сирот”, организованной Посольством США в РА,  Ближневосточным фондом и Союзом искусств “Нарекаци”. На открытии присутствовали посол США в РА Дж.Хефферн, вице-премьер РА А.Геворкян, представители политических и культурных кругов.
В экспозиции представлено собрание фотографий действующего в США Рокфеллевского архивного центра, касающихся Геноцида армян 1915 года в Османской империи.
Председатель НС О.Абраамян в своем слове подчеркнул важность организации подобных выставок, отметил, что не осуждая Геноцид армян, существует опасность рецидива новых геноцидов.
Спикер парламента в беседе с журналистами, делясь впечатлениями от выставки, выразил надежду, что в конце концов США признают и осудят Геноцид армян.