Սկսվեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Լատվիայի Հանրապետություն
Լատվիայի Սաեյմայի նախագահ Սոլվիտա Աբոլտինայի հրավերով հունիսի 4-ին սկսվեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Լատվիայի Հանրապետություն: Պաշտոնական պատվիրակության կազմում են ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը, ԱԺ պատգամավորներ Հովհաննես Սահակյանը, Վոլոդյա Բադալյանը, պաշտոնատար այլ անձինք :
Առաջին հանդիպումը Լատվիայի Սաեյմայի նախագահ Սոլվիտա Աբոլտինայի հետ էր:
Լատվիայի Սաեյմայի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Հովիկ Աբրահամյանին իր հրավերը ընդունելու եւ Լատվիա այցելելու համար: Տիկին Աբոլտինան բարձր գնահատեց երկու երկրների միջեւ ձեւավորված քաղաքական հարաբերությունները: Նա անհրաժեշտ համարեց միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացումը եւ խորացումը` համոզմունք հայտնելով, որ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Լատվիա նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ համագործակցությանը: Լատվիայի խորհրդարանի ղեկավարը նշեց, որ խորհրդարանների միջեւ գործակցության խորացմանը նպաստում են բարեկամության խմբերը եւ ուրախությամբ տեղեկացրեց, որ Հայաստանի ԱԺ հետ բարեկամության խումբը ամենամեծաթիվներից է. այնտեղ ընդգրկված են 34 պատգամավորներ: Նա բարձր գնահատեց Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման տեմպերը եւ պատրաստակամություն հայտնեց փոխանցելու եվրաինտեգրման գործընթացում լատվիական փորձը: Սոլվիտա Աբոլտինան կարեւոր համարեց նաեւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը եւ ակտիվացումը` նշելով, որ այս ոլորտում չօգտագործված հնարավորություններ կան: Սաեյմայի նախագահը կարեւորեց համագործակցությունը ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում, փոխգործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար` Հովիկ Աբրահամյանը վստահություն հայտնեց, որ երկու երկրների բարեկամական կապերի վրա հիմնված համագործակցությունն առավել կամրապնդվի եւ կզարգանա: Միջպետական հարաբերությունների խորացման առումով` Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը: ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ վերջին շրջանում հայ-լատվիական քաղաքական օրակարգը բավական հագեցած է եղել, ինչը միանշանակ վկայում է հարաբերությունները Էլ ավելի զարգացնելու երկուստեք ցանկությունը: Հովիկ Աբրահամյանի համոզմամբ` միջպետական հարաբերությունները խորացնելու գործում կարեւոր դեր կարող է ունենալ խորհրդարանական դիվանագիտությունը, պատգամավորական բարեկամության խմբերի գործունեությունը: Նա նշեց, որ Ազգային ժողովում գործում է Հայաստան-Լատվիա պատգամավորական բարեկամական խումբը, որի արդյունավետ աշխատանքը խթանում է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցությունը: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց,որ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Եվրամիության հետ համագործակցության խորացմանը եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները բավական հագեցած են: Խորհրդարանի ղեկավարը վստահություն հայտնեց, որ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը Վիլնյուսի գագաթաժողովում նոր որակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին: «Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Արեւելյան գործընկերությանը եւ այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովին, որը կարեւոր հանգրվան պետք է հանդիսանա ԵՄ-Արեւելյան գործընկերներ փոխհարաբերությունների հետագա խորացման համար: Մայիսի 16-ից Հայաստանը ստանձնեց նախագահությունը Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում: Սա մեծ պատասխանատվություն է եւ, միաժամանակ, հնարավորություն մեր սեփական ներդրումն ունենալ կազմակերպության առջեւ ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման գործում: Այսօր, երբ Լատվիան արդեն իսկ սկսել է նախապատրաստվել 2015թ. ԵՄ նախագահության ստանձնմանը, ուզում եմ հայտնել Հայաստանի պատրաստակամությունը եւ ցանկությունը ակտիվորեն ներգրավվելու Արեւելյան գործընկերության օրակարգի ձեւավորման գործընթացում»:
Առեւտրատնտեսական համագործակցությունը խթանելու առումով կողմերը կարեւորեցին հայ-լատվիական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը եւ Ռիգայում հունիսի վերջին կայանալիք հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի անցկացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին: Զրուցակիցները հանոզմունք հայտնեցին, որ հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն խաղաղ բանակցային ճանապարհով: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ 2015թ.-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է եւ հույս հայտնեց, որ Լատվիան, ինչպես աշխարհի երկու տասնյակից ավել երկրներ, կճանաչի եւ կդատապարտի ոչ միայն հայերի, այլ ողջ մարդկության դեմ իրագործված այդ ոճրագործությունը:
Հովիկ Աբրահամյանը տիկին Աբոլտոնիային պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան.հրավերը սիրով ընդունվեց:
Հանդիպումից հետո Հովիկ Աբրահամյանը եւ Սոլվիտա Աբոլտինան լրատվամիջոցների համար հանդես եկան հայտարարությամբ:
ԱԺ նախագահը Սաեյմայի նախագահի ուղեկցությամբ շրջայց կատարեց Լատվիայի խորհրդարանի շենքում:
Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները այցելեցին Ազատության հուշահամալիր, որը հանդիսանում է Լատվիայի անկախության խորհրդանիշը: Հուշակոթողի մոտ երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների ներկայությամբ տեղի ունեցավ հանդիսավոր արարողություն, հնչեցին երկու պետությունների օրհներգերը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպեց Ռիգայի քաղաքային խորհրդի նախագահ Նիլ Ուշակովի հետ: ԱԺ նախագահը շնորհավորեց Ռիգայի քաղաքապետին վերընտրվելու կապակցությամբ եւ դրական գնահատեց Երեւանի եւ Ռիգայի միջեւ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը` հայ-լատվիական հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման համատեքստում: Նա գոհունակությամբ փաստեց, որ Հայաստանի եւ Լատվիայի միջեւ ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացման միտումներ են արձանագրվում : Ռիգայի քաղաքապետը ներկայացրեց քաղաքի կառավարման համակարգը: Նա տեղեկացրեց, որ 2014թ. Ռիգան հռչակվել է Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք եւ այդ կապակցությամբ ակնկալում է Երեւանի քաղաքապետարանի մասնակցությունը նախատեսվող տոնական միջոցառումներին:
Հունիսի 4-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական լիագումար նիստը: Օրակարգը հաստատելուց հետո Երիտասարդական խորհրդարանի անդամները քննարկեցին «Վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարե...
2012 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության քննարկումները` ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում
Հունիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեց գյուղատնտեսության, բնապահպանության եւ ջրային տնտեսության ոլորտներին վերաբերող «Հայաստանի Հանրապետության 2012թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկ...
Հունիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանի Ազգային ժողովի աջակցման ծրագրի» օժանդակությամբ «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցի «Էրատո» սրահում կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ՝ «Ար...

Начался официальный визит Председателя НС О.Абраамяна в Латвийскую Республику
4 июня по приглашению Председателя Саэймы (Сейма) Латвии С.Аболтини начался официальный визит в Латвийскую Республику делегации, возглавляемой Председателем НС О.Абраамяном.  В составе ее – председатель   Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян, депутаты НС О.Саакян, В.Бадалян, другие официальные лица.
Спикер латвийского парламента в своей беседе с главой НС РА подчеркнула важность сформировавшихся между двумя странами политических отношений, развития и углубления межпарламентских связей,   выразив уверенность, что официальный визит г-на Абраамяна сообщит новый импульс двустороннему сотрудничеству в различных областях. Г-жа Аболтиня, в частности, заметила, что группа дружбы с НС РА в парламенте Латвии одна из самых многочисленных. Она выразила готовность передать армянским партнерам латвийский опыт евронтеграции, высоко оценив темпы развития отношений Армения – ЕС. Спикер латвийского парламента особо выделила сотрудничество в рамках Восточного партнерства ЕС, взаимодействие в международных структурах. Она подчеркнула важность развития и активизации экономических связей, отметив наличие все еще неиспользованных возможностей.
Председатель НС О.Абраамян, поблагодарив за приглашение и теплый прием, в свою очередь с удовлетворением отметил, в частности, насыщенность армяно-латвийской политической повестки в последние годы, важность парламентской дипломатии, деятельность групп дружбы и т.д.
Спикер НС подчеркнул: “Армения придает огромную важность Восточному партнерству и намеченному на ноябрь этого года Вильнюсскому саммиту, который должен явиться важным рубежом в дальнейшем углублении взаимоотношений ЕС – Восточные партнеры. 16 мая Армения взяла на себя председательство в Комитете министров Совета Европы. Это большая ответственность и, одновременно, - возможность внести свой собственный вклад в преодоление вставших перед организацией вызовов. Сегодня, когда Латвия уже начала готовиться к председательству в ЕС в 2015 году, хочу выразить готовность и желание Армении активно вовлечься в процесс формирования повестки дня Восточного партнерства”.
В ходе встречи были затронуты региональные вопросы, урегулирование Нагорно-Карабахской проблемы, армяно-турецкие отношения. Собеседники убеждены, что конфликты должны разрешаться лишь путем мирных переговоров. Председатель НС О.Абраамян напомнил, что в 2015 г. исполняется столетие Геноцида армян, и выразил надежду, что Латвия, как и более двух десятков стран мира,  признает и осудит преступление, совершенное не только против армян, но и всего человечества.
О.Абраамян пригласил г-жу Аболтиню с официальным визитом в Армению. Приглашение было любезно принято.
После встречи О.Абраамян и С.Аболтиня выступили с заявлением для печати.
Спикер НС РА в сопровождении Председателя Сейма Латвии совершил ознакомительную прогулку по зданию парламента.
Главы двух парламентов посетили мемориал Свободы, являющийся символом независимости Латвии. У мемориала в присутствии официальных делегаций двух стран состоялась торжественная церемония, прозвучали гимны Армении и Латвии.
В тот же день делегация,  возглавляемая Председателем НС О.Абраамяном, встретилась с председателем Рижского городского совета Н.Ушаковым, с которым состоялся содержательный и заинтересованный разговор о задачах, программах и планах латвийской столицы в целом и в контексте развития и углубления связей между Ереваном и Ригой в частности.
4 июня состоялось очередное пленарное заседание Молодежного парламента (МП) при Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта. После утверждения повестки дня члены МП обсудили ряд поправок в законы РА  “О пособиях по временной нетрудоспособности”, “О налоге ...
Обсуждения годового отчета об исполнении Государственного бюджета на 2012 год в постоянных комиссиях НС
4 июня были продолжены обсуждения отчета “Об исполнении Государственного бюджета на 2012 год” на совместных заседаниях комиссий по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, по вопросам сельского хозяйства и охраны природы, по социальным вопросам.В указанных комиссиях выступили заместитель министра ф...
4 июня Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам при содействии финансируемой USAID программы “Усиление НС РА” организовала в зале “Эрато” гостиницы “Мариотт Армения” парламентские слушания на тему “Гарантии деятельности профессиональных союзов”.В слушаниях приняли участ...