ԱԺ փոխնախագահն ընդունեց Հայաստանում Լիտվայի դեսպանին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Լիտվա խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 4-ին ընդունեց Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին երկու երկրների քաղաքական, տնտեսական, մշակութային կապերի հետագա զարգացմանն ու խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով  ժողովրդավարության ուղին բռնած Հայաստանի  հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությանը՝ ԱԺ փոխնախագահը  հավաստիացրեց, որ եվրաինտեգրումը եղել եւ մնում է մեր երկրի  առաջնահերթություններից մեկը: Նա հույս հայտնեց, որ Լիտվան՝ որպես ԵՄ անդամ, իսկ վերջերս նաեւ այդ կառույցում նախագահությունն ստանձնած երկիր, կաջակցի Հայաստանին եվրաինտեգրման ճանապարհին: Էդուարդ Շարմազանովը դեսպանին ծանոթացրեց նաեւ տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված Հայաստանի վարած քաղաքականությանը. մասնավորապես նա խոսեց ԼՂ հիմնախնդիրը բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով լուծելու Հայաստանի ջանքերի եւ Հայաստանը շրջափակելու թուրքական քաղաքականության անթույլատրելիության մասին:
Դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը, բարձր գնահատելով Հայաստանի վարած տարածաշրջանային կայունության ու հարեւանների հետ խաղաղ գոյակցության քաղաքականությունը, նշեց, որ Լիտվայի իշխանությունները աջակցում են հիմնախնդիրները խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով լուծելու Հայաստանի ջանքերին: Նա ողջունեց նաեւ եվրաինտեգրման ու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում Հայաստանի հետեւողականությունը եւ հավաստիացրեց, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցելու Հայաստանին այդ ճանապարհին հանդիպող դժվարությունները հաղթահարելու հարցում:

Вице-спикер НС принял посла Литвы в Армении
4 июля вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Литва Э.Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Литовской Республики в РА Э.Петрикаса.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся дальнейшего развития между двумя странами политических, экономических, культурных связей и парламентского сотрудничества.
Коснувшись взвешенной внешней политики взявшей курс на демократию Армении, вице-спикер НС заверил, что евроинтеграция была и остается приоритетной для нашей страны. Он выразил надежду, что Литва, как член ЕС, а в последнее время и председательствующая в этой структуре страна, будет содействовать   Армении на пути к евроинтеграции. Г-н Шармазанов также ознакомил посла с проводимой РА политикой региональной безопасности, в частности упомянул об усилиях Армении решать Нагорно-Карабахскуую проблему лишь мирным путем и о недопустимости турецкой политики блокады Армении.
Посол Э.Петрикас, высоко оценив проводимую Арменией политику региональной стабильности и мирного сосуществования  с соседями, отметил, что власти Литвы поддерживают усилия Армении в разрешении НК-проблемы путем мирных переговоров. Он также приветствовал последовательность Армении в деле евроинтеграции и демократических реформ и заверил, что его страна готова содействовать РА в преодолении встречающихся на этой стезе сложностей.