ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հուլիսի 9-ին հանդիպեց Չինաստանի Արդի միջազգային հարաբերությունների ակադեմիայի Ռուսաստանի ինստիտուտի տնօրեն Ֆէն Յույցզյունի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ֆէն Յույցզյունի գնահատմամբ՝ երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-չինական կապերը հասել են բարձր մակարդակի: Ըստ հյուրի՝ դրա մասին վկայում են առեւտրատնտեսական, քաղաքական փոխգործակցության, միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման եւ հումանիտար ոլորտներում վերջին տարիներին գրանցված հաջողությունները: Զրուցակիցներն անհրաժեշտ համարեցին տարբեր բնագավառներում էլ ավելի զարգացնելու` երկու երկրների ունեցած մեծ ներուժն ու հնարավորությունները:
Հյուրերի խնդրանքով Արտակ Զաքարյանը ներկայացրեց Ազգային ժողովի եւ մշտական հանձնաժողովների գործառույթները, անդրադարձավ խորհրդարանական դիվանագիտության առանձնահատկություններին ու այդ ասպարեզում կատարվող քայլերին, խոսեց Հայաստանի վարած բազմաբեւեռ ու հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությունից: Ինստիտուտի ներկայացուցիչներին հետաքրքրող հարցերը վերաբերվում էին նաեւ տարածաշրջանին, մերձավոր-արեւելյան զարգացումներին, դրանցում հայկական համայնքների հետ կապված խնդիրներին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններին, ԼՂ հիմնախնդրին եւ խաղաղ զարգացման հնարավորություններին: Քննարկվեցին ռազմատեխնիկական եւ ռազմաքաղաքական համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

On July 9 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with the Delegation led by Feng Yujun, Director of China Institute of Russian Studies of Contemporary International Relations of China.
By Feng Yujun's assessment, after the establishment of diplomatic relations between the two countries the Armenian-Chinese relations had reached to a high level. According to the guest, the successes registered in the spheres of trade-economic, political cooperation, strengthening of inter-parliamentary relations and in humanitarian spheres during the recent years, witness of that. The interlocutors deemed necessary to more develop the big potential and opportunities of the two countries in different spheres.
At the guests’ request Artak Zakaryan presented the functions of the National Assembly and the standing committees, touched upon the peculiarities of parliamentary diplomacy and the steps being taken in that sphere, talked about the multi-polar and balanced foreign policy pursued by Armenia. The questions concerning the representatives of the Institute were also relating to the region, the Near-East developments and the problems connected with the Armenian communities in them.
In the course of the meeting the sides also touched upon the Armenian-Turkish relations, the NK problem and the opportunities of the peaceful development. Issues regarding the military-technical and military-political cooperation were discussed.