ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց Սալոնիկի քաղաքապետի եւ հայկական համայնքի նախագահի հետ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 16-ին ընդունեց Սալոնիկի քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսին եւ Սալոնիկի հայկական համայնքի նախագահ Վարդգես Կոդակսյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ ՀՀ-ում Հունաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վասիկի Դիկոպուլուն:
ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով հյուրերին, կարեւորեց նրանց այցը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով եւ համոզմունք հայտնեց, որ նման այցելությունները նոր թափ կհաղորդեն երկու երկրների հարաբերություններին: Էդուարդ Շարմազանովը երկու երկրների դինամիկ զարգացման հնարավորությունը պայմանավորեց հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր բարեկամությամբ, քաղաքակրթական ընդհանրություններով, կարեւորեց երկու երկրների քաղաքների ու համայնքների արդյունավետ համագործակցությունը՝ համոզմունք հայտնելով, որ Սալոնիկի եւ Գյումրու միջեւ փոխգործակցության զարգացումը եւ խորացումը նոր որակ կհաղորդեն հայ-հունական հարաբերություններին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները խոսեցին Հայոց ցեղասպանությունից. երկուստեք արձանագրեցին, որ ցեղասպանության կանխարգելման լավագույն միջոցը այն դատապարտելն է: ԱԺ փոխնախագահը անհրաժեշտ համարեց համատեղ ուժերով պայքարել ռասիզմի, քսենոֆոբիայի եւ ֆաշիզմի դեմ:
Սալոնիկի քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, պատրաստակամություն հայտնեց զարգացնելու Սալոնիկի եւ Գյումրու միջեւ համագործակցությունը, հատկապես մշակութային ոլորտում: Քաղաքապետը տեղեկացրեց, որ 2014 թվականին Սալոնիկը հռչակվելու է Եվրոպայի երիտասարդության մայրաքաղաք:
Երկուստեք համոզմունք հայտնեցին, որ պետք է ամեն ինչ անել երկու երկրների միջեւ տարբեր ոլորտներում ձեւավորված համագործակցությունը դարձնելու ավելի ակտիվ ու արդյունավետ՝ ի նպաստ երկու ժողովուրդների բարեկեցության, դարերով ձեւավորված բարեկամության ու փոխադարձ հարգանքի:

RA NA Vice President Meets with the Mayor of Thessaloniki and the President of the Armenian Community
On July 16 the Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov received the Mayor of Thessaloniki Yiannis Boutaris and the President of the Armenian community Vardkes Kotaxian. The Charge d’ Affaires of Greece to the RA Vasiliki Dikopoulou  was also attending the meeting.
Welcoming the guests the NA Vice President highlighted their visit to the National Assembly of the Republic of Armenia and expressed conviction that such visits would give new impetus to the relations of the two countries. Eduard Sharmazanov conditioned the opportunity of the dynamic development of the two countries by the centuries old friendship of the Armenian and Greek peoples, civilized commonalities, highlighted the effective cooperation of the cities and communities of the two countries, expressing conviction that the development of cooperation between Thessaloniki and Gyumri would give new quality to the Armenian-Greek relations.
In the course of the meeting the interlocutors talked about the Armenian Genocide: both sides have recorded that the best means of the Genocide prevention is to condemn it. The NA President deemed necessary to fight against racism, xenophobia and fascism with joint efforts.
Thanking the NA Vice President for warm reception, the Mayor of Thessaloniki Yiannis Boutaris expressed readiness to develop the cooperation between Thessaloniki and Gyumri, especially in the sphere of culture. The Mayor said that in 2014 Thessaloniki would be declared the European Youth Capital.
Both sides expressed conviction that everything should be done to make the cooperation formed in different spheres between the two countries more active and effective for the sake of the two nations’ welfare, friendship and mutual respect formed through centuries.