ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց Սալոնիկի քաղաքապետի եւ հայկական համայնքի նախագահի հետ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 16-ին ընդունեց Սալոնիկի քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսին եւ Սալոնիկի հայկական համայնքի նախագահ Վարդգես Կոդակսյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ ՀՀ-ում Հունաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վասիկի Դիկոպուլուն:
ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով հյուրերին, կարեւորեց նրանց այցը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով եւ համոզմունք հայտնեց, որ նման այցելությունները նոր թափ կհաղորդեն երկու երկրների հարաբերություններին: Էդուարդ Շարմազանովը երկու երկրների դինամիկ զարգացման հնարավորությունը պայմանավորեց հայ եւ հույն ժողովուրդների դարավոր բարեկամությամբ, քաղաքակրթական ընդհանրություններով, կարեւորեց երկու երկրների քաղաքների ու համայնքների արդյունավետ համագործակցությունը՝ համոզմունք հայտնելով, որ Սալոնիկի եւ Գյումրու միջեւ փոխգործակցության զարգացումը եւ խորացումը նոր որակ կհաղորդեն հայ-հունական հարաբերություններին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները խոսեցին Հայոց ցեղասպանությունից. երկուստեք արձանագրեցին, որ ցեղասպանության կանխարգելման լավագույն միջոցը այն դատապարտելն է: ԱԺ փոխնախագահը անհրաժեշտ համարեց համատեղ ուժերով պայքարել ռասիզմի, քսենոֆոբիայի եւ ֆաշիզմի դեմ:
Սալոնիկի քաղաքապետ Յանիս Բուտարիսը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, պատրաստակամություն հայտնեց զարգացնելու Սալոնիկի եւ Գյումրու միջեւ համագործակցությունը, հատկապես մշակութային ոլորտում: Քաղաքապետը տեղեկացրեց, որ 2014 թվականին Սալոնիկը հռչակվելու է Եվրոպայի երիտասարդության մայրաքաղաք:
Երկուստեք համոզմունք հայտնեցին, որ պետք է ամեն ինչ անել երկու երկրների միջեւ տարբեր ոլորտներում ձեւավորված համագործակցությունը դարձնելու ավելի ակտիվ ու արդյունավետ՝ ի նպաստ երկու ժողովուրդների բարեկեցության, դարերով ձեւավորված բարեկամության ու փոխադարձ հարգանքի:

Вице-спикер НС РА встретился с мэром и председателем армянской общины Салоник
16 июля вице-спикер НС РА Э.Шармазанов принял мэра Салоник Я.Бутариса и председателя армянской общины города В.Кодаксяна. На встрече присутствовал также Временный Поверенный в делах Греции в РА В.Дикопулу.
В ходе встречи отмечены близкие цивилизационные общности, вековая дружба народов, взаимно подчеркнута важность динамичного развития отношений двух государств, эффективного сотрудничества городов и общин Армении и Греции.
На встрече собеседники затронули также тему Геноцида армян, подчеркнув, что наилучшим средством предупреждения подобных преступлений  является их осуждение. В частности, вице-спикер НС заметил, что необходимо общими усилиями противостоять проявлениям расизма, ксенофобии и фашизма.
Мэр Салоник Я.Бутарис, поблагодарив за теплый прием, выразил готовность содействовать развитию сотрудничества между Салониками и Гюмри, особенно в культурной сфере. Мэр проинформировал, что в 2014 г. Салоники будут провозглашены молодежной столицей Европы.
Обоюдно была подчеркнута необходимость более активного и плодотворного взаимосотрудничества между РА и Грецией – на благо двух дружественных и близких стран и народов.