ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպեց Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի ներկայացուցչի հետ
Հուլիսի 17-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի Հարավկովկասյան տարածաշրջանային տնօրեն Յուլյա Բլեզիուսի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ նույն հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Նաիրա Գեւորգյանը:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվեց Հայաստանի խորհրդարանի դերակատարությունը արտաքին քաղաքականության հարցում, հատկապես եվրաինտեգրման ճանապարհին, Արեւելյան գործընկերության խնդիրներում եւ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման ոլորտում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ զրուցակիցները քննարկեցին տարածաշրջանային հնարավոր համագործակցության հեռանկարները, հատկապես տարածաշրջանի երկրների խորհրդարաննների միջեւ, խոսեցին հայ-թուրքական, հայ-ադրբեջանական, հայ-իրանական եւ հայ-վրացական հարաբերությունների մասին:
Հիմնադրամի Հարավկովկասյան տարածաշրջանային տնօրեն Յուլյա Բլեզիուսը պատրաստակամություն հայտնեց շարունակելու եւ խորացնելու համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց հիմնադրամի եւ հանձնաժողովի միջեւ՝ համատեղ անցկացնելու խորհրդարանական լսումներ:

Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям встретился с представителем Фонда Фридриха Эберта
17 июля председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с региональным директором по Южному Кавказу Фонда Фридриха Эберта Ю.Блезиус. На встрече присутствовала также руководитель Армянского филиала Фонда Н.Геворкян.
В ходе встречи подчеркнута роль парламента Армении в вопросах внешней политики, особенно на путях к евроинтеграции, в проблемах Восточного партнерства и развития армяно-российских отношений.
Коснувшись региональных задач, собеседники обсудили перспективы возможного сотрудничества, особенно между парламентами стран региона; затронуты были также армяно-турецкие, армяно-азербайджанские, армяно-иранские и армяно-грузинские отношения.
Г-жа Блезиус выразила готовность к продолжению и углублению сотрудничества.
На встрече между Фондом и комиссией достигнута договоренность о совместном проведении парламентских слушаний.
Обсуждены были также другие вопросы, касающиеся дальнейшего сотрудничества Фонда и парламентской комиссии.