Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատի պատվիրակությունը ՀՀ Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Ճշմարիտյանը եւ խմբի անդամներ Կարինե Աճեմյանը, Նաիրա Կարապետյանը եւ Մհեր Շահգելդյանը հանդիպեցին Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատի պատվիրակության անդամներին:
Ողջունելով արդեն երրորդ անգամ Հայաստան այցելած բրիտանացի պատգամավորներին, Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Կարեն Ճշմարիտյանը կարեւորեց երկու երկրների միջեւ առկա փոխգործակցությունն ու դրա խորացումը, տարբեր ուղղություններով փոխշահավետ կապերի ստեղծումը: Նա, ինչպես նաեւ պատվիրակության անդամները, հյուրերին առաջարկեցին համագործակցությունը տեղափոխել ավելի առարկայական հարթություն՝ խթանելով երկու երկրների կրթական, գիտական կենտրոնների հարաբերությունները:
Շնորհակալությամբ ընդունելով առաջարկը, բրիտանացի հյուրերը նկատեցին, որ շահագրգռված են Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացմամբ եւ խորացմամբ, քանի որ Հայաստանն ընկալում են որպես գիտելիքահեն, ինտելեկտուալ մեծ հնարավորություններ եւ հեռանկարներ ունեցող երկիր:
Զրուցակիցների կարծիքով, երկու երկրների հնարավոր եւ խոստումնալից համագործակցության դաշտը լայն է. կրթությունից եւ մշակույթից բացի, որն արդեն բավական ընդարձակ է, հնարավորություն կա համագործակցելու գիտության, բարձր տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության ոլորտներում:
Նույն օրը Մեծ Բրիտանիայի պատվիրակության հետ հանդիպեցին նաեւ Ազգային ժողովի խմբակցությունների ներկայացուցիչները՝ ՀՀԿ խմբակցության անդամներ Արտակ Զաքարյանը, Կարինե Աճեմյանը, ԲՀԿ խմբակցության անդամ Տիգրան Ուրիխանյանը, ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը, ՕԵԿ խմբակցության քարտուղար Մհեր Շահգելդյանը, «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Թեւան Պողոսյանը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հեռանկարներին եւ եվրաինտեգրման շարունակականությանն առնչվող խնդիրներ:
Եթե ընդդիմադիր պատգամավորներից Լեւոն Զուրաբյանը քննադատեց ՀՀ իշխանությունների վարած քաղաքականությունը, իսկ Թեւան Պողոսյանը անընդունելի համարեց Մաքսային միությանն անդամակցելու՝ իշխանությունների որոշումը, ապա ՀՀԿ, ՕԵԿ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հավաստիացրին, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշումը չի հակասում եվրաինտեգրման կուրսին, ընդհակառակը՝ Հայաստանը հավատարիմ է Եվրամիության հետ հարաբերությունները շարունակելու եւ բարեփոխումներ իրականացնելու իր որդեգրած քաղաքականությանը: Մասնավորապես Արտակ Զաքարյանը նկատեց, որ սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանում ոչինչ չի փոխվել, չի փոխվելու նաեւ նոյեմբերի 29-ին. Հայաստանը վճռական է եւ՛ բարեփոխումների, եւ՛ ԵՄ-ի հետ ասոցացման հարցում: Նրա գնահատմամբ՝ Ռուսաստանը եղել ու մնում է Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը, եւ Հայաստանի համար այդ հարաբերությունների պահպանումն ու զարգացումը միշտ կարեւոր է եղել, իսկ Մաքսային միության հետ համագործակցության եւ ԵՄ հետ ասոցացման բանակցությունները զուգահեռաբար ընթացել եւ շարունակվելու են: «Քաղաքականությունը հնարավորության արվեստ է, ինչը մենք կփորձենք կյանքի կոչել ԵՄ հետ հարաբերությունների զարգացման գործում»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը:
Բրիտանացի խորհրդարանականները նկատեցին, որ յուրաքանչյուր երկիր ինքն է որոշում իր քաղաքականությունը՝ ելնելով իր ազգային տնտեսական ու քաղաքական շահերից, եւ միաժամանակ հույս հայտնեցին, որ Հայաստանը կշարունակի ժողովրդավարացման ու բարեփոխումների՝ իր որդեգրած քաղաքականությունը:
Նույն օրը Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատի պատվիրակությունը ալցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Նրանք ծաղկեպսակ դրեցին 1915 թ-ի Հայոց Մեծ եղեռնի մեկ ու կես միլիոն ամեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին եւ մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին նրանց հիշատակը: Պատվիրակության անդամները եղան նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացան ցեղասպանությունը վավերացնող փաստաթղթերին եւ գրառում կատարեցին «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում:

Delegation of the House of Commons of the United Kingdom Parliament in the RA National Assembly
On September 17 the Head of Armenia-Great Britain Friendship Group of the RA National Assembly Karen Chshmaritian and members of the group Karine Atchemyan, Naira Karapetyan and Mher Shageldyan met with the members of the delegation of the House of Commons of the United Kingdom Parliament.
Welcoming the British MPs who visited Armenia already for the third time, the Head of Armenia-Great Britain Friendship Group Karen Chshmaritian highlighted the existing cooperation and and its deepening between the two countries and the creation of mutually beneficial ties in different directions. He, as well as the members of the delegation, proposed the guests to move the cooperation to more substantial plane, boosting the relations of the educational and scientific centres between the two countries.
Accepting with gratitude the proposal the British guests noticed that they were concerned about the rapprochement and deepening of relations with Armenia as they perceive Armenia as a country based on knowledge and having big intellectual opportunities and perspectives.
In the interlocutors’ opinion, the field of possible and promising cooperation of the two countries is wide: besides education and culture which is already rather expanded, will give opportunity to cooperate in the spheres of science, high technologies and television communication.
On the same day the representatives of the factions of the National Assembly, members of the RPA faction Artak Zakaryan, Karine Atchemyan, member of the PAP faction Tigran Urikhanyan, Head of the ANC faction Levon Zurabyan, Secretary of the Rule of Law faction Mher Shahgeldyan, and member of the Heritage faction Tevan Poghosyan also met with the delegation of Great Britain.
In the course of the meeting problems concerning the perspectives of Armenia’s joining to the Customs Union and continuity of European integration were discussed.
If Levon Zurabyan from the opposition MPs criticized the policy pursued by the RA authorities, and Tevan Poghosyan deemed unacceptable the decision of the authorities to join the Customs Union, then the representatives of the RPA, Rule of Law factions assured that Armenia’s decision to join the Customs Union does not contradict the European integration course, otherwise, Armenia adheres with the European Union to continue and its adopted policy of implementing reforms. In particular, Artak Zakaryan noticed that on September 3 nothing has been changed in Armenia, and will not be also changed on November 29. To his assessment, Russia has been and remains Armenia’s strategic ally, and the maintenance and development of those relations has always been important for Armenia, and the negotiations of cooperation and with Customs Union and Association with the EU have been on in parallel and will continue. “The policy is an art of possibility, which we will try to call on into life in the development of relations with the EU,” Artak Zakaryan said.
The British MPs noticed that every country decides itself its policy, stemming from its national economic and political interests, and at the same time expressed hope that Armenia would continue its adopted policy of democratization and reforms.
On the same day the delegation of the House of Commons of the United Kingdom Parliament visited Tsitsernakaberd. They laid a wreath at the Memorial eternalizing the 1915 Armenian Genocide one and a half million victims and honored the memory of the innocent victims with a minute of silence. The members of the delegation have also been at the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents witnessing the Genocide and left a note in the Commemoration Book of Honourable Guests.