Հանդիպում Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամների հետ
Սեպտեմբերի 17-ին Կալիֆորնիայի Նահանգային ժողովի նախագահ Ջոն Պերեսի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպեց Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամներ Գալուստ Սահակյանի, Վարդան Օսկանյանի, Ռուզաննա Մուրադյանի, Արթուր Գեւորգյանի եւ Խաչատուր Քոքոբելյանի հետ:
Ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորեց ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի եւ Հայաստանի բարեկամական հարաբերությունները, դրանց հետագա խորացումը: Նրա խոսքով` Հայաստանի ջերմ վերաբերմունքը ԱՄՆ Կալիֆորնիայի նահանգի նկատմամբ պայմանավորված է նաեւ Հայոց ցեղասպանությունից հետո այդ նահանգում հանգրվանած եւ մարդկային ջերմ վերաբերմունքի արժանացած հայերի առկայությամբ: Նա համոզմունք հայտնեց, որ, գտնվելով Հայաստանում, ամերիկացի գործընկերները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու հայկական մշակույթին, ընդլայնելու իրենց պատկերացումները Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի մասին: Պարոն Սահակյանը կարեւորեց Հայաստանի եւ ԱՄՆ միջեւ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային կապերի խորացումը: Նա  շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ  որոշ նահանգների կողմից   ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու վերաբերյալ  որոշումների  համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, ԼՂ հակամարտության կարգավորման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, երկկողմ  հարաբերություննների  հետագա սերտացման եւ զարգացման հարցերին:

On September 17 the delegation led by John Perez, Speaker of the U.S. California State Assembly met with members of Armenia-USA Friendship Group Galust Sahakyan, Vardan Oskanyan, Ruzanna Muradyan, Artur Gevorgyan and Khachatur Kokobelyan.
Welcoming the guests’ visit to Armenia Galust Sahakyan highlighted the friendly relations of the U.S. California State and Armenia, their further deepening. In his word, the warm attitude of Armenia towards the U.S. California State is also conditioned by the presence of the Armenians who settled in that state after the Armenian Genocide and enjoyed warm human attitude. He expressed conviction that being in Armenia the American colleagues would be able to get acquainted with Armenian culture, expand their picture about Armenia and Armenian people. Mr Sahakyan highlighted the deepening of political, economic, cultural ties between Armenia and the USA. He thanked them for the decisions on recognizing the NKR independence by some states of the USA.
In the course of the meeting the sides touched upon the issues of the recognition of the Armenian Genocide, the settlement of the NK conflict, the protection of human rights, further rapprochement and development of bilateral relations.