Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, հանձնաժողովի անդամներ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը հանդիպեցին ՀՀ Սահմանադրական դատարանի հրավերով Հայաստան ժամանած Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների Համաչինական Ժողովի իրավաբանական հանձնաժողովի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Սուն Բաոշուն: Հանդիպմանը մասնակցում էր ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Չինաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարը նկատեց, որ երկօրյա այցի ընթացքում հասցրել են զգալ հայ ժողովրդի անկեղծ եւ ջերմ վերաբերմունքը չինական ժողովրդի նկատմամբ: Նա հույս հայտնեց, որ այս այցը եւս խթան կհանդիսանա՝ զարգացնելու եւ ամրապնդելու հայ-չինական հարաբերությունները, ինչպես նաեւ կնպաստի խորհրդարանական երկու հանձնաժողովների փոխգործակցությանն ու փորձի փոխանակմանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը ողջունեց հյուրերի այցը Հայաստանի խորհրդարան եւ ներկայացրեց իր ղեկավարած հանձնաժողովի կազմն ու հիմնական գործառույթները, իրականացված օրենսդրական բարեփոխումներն ու խորհրդարանական լսումներն առավել արդյունավետ դարձնելուն ուղղված քայլերը: Նա տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովն ուսումնասիրում է այդ ոլորտում առկա տարբեր երկրների փորձը:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք կարեւորվեց սահմանադրական վերահսկողության գործառույթի իրականացումը, օրենսդրական բարեփոխումների իրականացման համար այլ երկրների արդյունավետ փորձի փոխանակումը, ազգային օրենսդրություններում ազգային լավագույն ավանդույթների արտացոլման ապահովումը: Հանձնաժողովների ներկայացուցիչները միմյանց ներկայացրին օրենքների ընդունման փուլերն ու քննարկման ընթացակարգերը, տարբերություններն ու ընդհանրությունները:

23 сентября председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Д.Арутюнян, члены комиссии А.Ованнисян и Э.Марукян встретились с  делегацией юридической комиссии Всекитайского Собрания Народных Представителей (ВСНП) КНР во главе с заместителем председателя Сун Баошу, находящейся в Армении по приглашению председателя Конституционного Суда РА. Во встрече участвовал председатель КС Г.Арутюнян.
Глава парламентской делегации КНР заметил, что в ходе двухдневного визита в Армению успели почувствовать искреннее и теплое отношение армянского народа к китайскому народу. Он выразил надежду, что и нынешняя поездка послужит развитию и упрочению армяно-китайского сотрудничества, а также посодействует взаимодействию двух парламентских комиссий и обмену опытом.
Председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Д.Арутюнян приветствовал визит гостей в парламент Армении, представил состав и основные функции возглавляемой им комиссии, реализованные законодательные реформы, а также другие вопросы.
В ходе беседы взаимно была подчеркнута важность конституционного контроля, обмена опытом, обеспечения сохранности лучших традиций национальных законодательств и т.д. Представители комиссий ознакомили друг друга  с этапами принятия и процедурами обсуждения законов, их различиями и общностями.