Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, հանձնաժողովի անդամներ Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Էդմոն Մարուքյանը հանդիպեցին ՀՀ Սահմանադրական դատարանի հրավերով Հայաստան ժամանած Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների Համաչինական Ժողովի իրավաբանական հանձնաժողովի պատվիրակությանը, որը գլխավորում էր հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Սուն Բաոշուն: Հանդիպմանը մասնակցում էր ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը:
Չինաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարը նկատեց, որ երկօրյա այցի ընթացքում հասցրել են զգալ հայ ժողովրդի անկեղծ եւ ջերմ վերաբերմունքը չինական ժողովրդի նկատմամբ: Նա հույս հայտնեց, որ այս այցը եւս խթան կհանդիսանա՝ զարգացնելու եւ ամրապնդելու հայ-չինական հարաբերությունները, ինչպես նաեւ կնպաստի խորհրդարանական երկու հանձնաժողովների փոխգործակցությանն ու փորձի փոխանակմանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը ողջունեց հյուրերի այցը Հայաստանի խորհրդարան եւ ներկայացրեց իր ղեկավարած հանձնաժողովի կազմն ու հիմնական գործառույթները, իրականացված օրենսդրական բարեփոխումներն ու խորհրդարանական լսումներն առավել արդյունավետ դարձնելուն ուղղված քայլերը: Նա տեղեկացրեց, որ հանձնաժողովն ուսումնասիրում է այդ ոլորտում առկա տարբեր երկրների փորձը:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք կարեւորվեց սահմանադրական վերահսկողության գործառույթի իրականացումը, օրենսդրական բարեփոխումների իրականացման համար այլ երկրների արդյունավետ փորձի փոխանակումը, ազգային օրենսդրություններում ազգային լավագույն ավանդույթների արտացոլման ապահովումը: Հանձնաժողովների ներկայացուցիչները միմյանց ներկայացրին օրենքների ընդունման փուլերն ու քննարկման ընթացակարգերը, տարբերություններն ու ընդհանրությունները:

On September 23 the Chairman of the RA National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs Davit Harutyunyan, members of the Committee Arpine Hovhannisyan and Edmon Marukyan met with the delegation of the Legal Committee of the National People’s Congress of the People’s Representatives of the People’s Republic of China led by the Vice Chairman Sun Baoshu. The President of the RA Constitutional Court Gagik Harutyunyan was taking part in the meeting.
The Head of the Chinese Parliamentary delegation noticed that during their two-day visit they had managed to feel the Armenian people’s sincere and warm attitude towards the Chinese people. He expressed hope that this visit also would be a stimulus for developing and strengthening the Armenian-Chinese relations, as well as boost the cooperation and exchange of experience of the two parliamentary committees.
The Chairman of the RA National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs Davit Harutyunyan welcomed the guests’ visit to the parliament of Armenia and presented them the composition of the committee led by him and the main functions, the implemented legislative reforms and the steps aimed at making the parliamentary hearings more effective.
During the talk both sides highlighted the fulfillment of the constitutional control function, the effective exchange of experience of other countries of the implementation of legislative reforms and the provision of reflection of the best national traditions in the national legislations. The representatives of the Committee introduced to each other the phases of the adoption of the laws and procedures, differences and common features of the discussion.