ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց ԵՄ- Հայաստան բարեկամության խմբի անդամների հետ
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց ԵՄ- Հայաստան բարեկամության խմբի անդամների հետ, ովքեր հոկտեմբերի 3-6-ը Ստեփանակերտում մասնակցել են Արցախի ազատագրական պայքարի 25-րդ տարեդարձին նվիրված՝ «Արցախի ազատագրական պայքար՝ Գյուլիստանից մինչեւ այսօր» խորագրով միջազգային համաժողովին:
Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավար Գասպար Կարապետյանի ուղեկցությամբ Երեւանում հյուրերն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հարգել եղեռնի զոհերի հիշատակը, ծանոթացել թանգարանի նմուշներին:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձավ ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը, ԵՄ-Հայաստան երկխոսությանը, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին, ղարաբաղյան հիմնախնդրին: Փոխնախագահը կարեւորեց հյուրերի այցը Լեռնային Ղարաբաղ: Տիկին Նաղդալյանը նշեց, որ ի դեմս հյուրերի՝ Լեռնային Ղարաբաղը եւ Հայաստանն ունեն լավագույն բարեկամները եվրոպական տարբեր երկրներում, եւ նրանք ազնիվ առաքելություն են կատարում՝ դատապարտելով Հայոց ցեղասպանությունը, որը վերաբերում է ոչ միայն հայերին, այլեւ ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը: Նա կարեւորեց Հայաստան-Բելգիա բարեկամական խմբի գործունեությունը եւ առհասարակ ժողովրդական դիվանագիտության դերը խորհրդարանների միջեւ:
Բելգիայի Սենատի անդամ Անդրե Դյու Բյու դը Վարնաֆը շնորհակալություն հայտնեց փոխնախագահին ընդունելության համար եւ ասաց, որ իրենք հնարավորություն ունեցան իրական պատկերացում ստանալու թե՛ Հայաստանի, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի մասին եւ ստացած դրական տպավորությունները կկիսեն իրենց գործընկերների հետ:

NA Vice President Meets with the Members of EU-Armenia Friendship Group
On October 7 the RA NA Vice President Hermine Naghdalyan met with the members of EU-Armenia Friendship Group, who took part in the international forum with the heading “Artsakh Liberation Struggle: from Gyulistan Until Now” dedicated to the 25th anniversary of Artsakh liberation struggle in Stepanakert on October 3-6.
In Yerevan the guests visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex, paid respect to the memory of the Genocide victims, got acquainted with the exhibits of the museum accompanied by the Head of the Hay Dat/Armenian Cause Committee of Europe Gaspar Karapetyan.
In the course of the meeting the RA NA Vice President touched upon the RA foreign policy, the EU-Armenia dialogue, problems of regional security, Armenia-Turkey relations, and the Karabakh problem. The Vice President highlighted the guests’ visit to Nagorno Karabakh. Mrs Naghdalyan noted that in the person of the guests, the Nagorno Karabakh and Armenia have the best friends in different European countries, and they fulfill honest mission, condemning the Genocide, which refers not only to the Armenians, but also the whole civilized humankind. She highlighted the activity of Armenia-Belgium Friendship Group and in general, the role of the people’s diplomacy between the parliaments.
The member of the Belgian Senate André du Bus de Warnaffe thanked the Vice President for the reception and said that they had opportunity to get a real picture both about Armenia and Nagorno Karabakh and they would share their positive impressions with their counterparts.