ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովին
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ, Միջխորհրդարանական միությունում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում մասնակցեց Միջխորհրդարանական միության 129-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին: ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են պատգամավորներ Կարեն Ճշմարիտյանը, Հեղինե Բիշարյանը, Կարինե Աճեմյանը, Մարտին Սարգսյանը:
Միջխորհրդարանական միության ղեկավար խորհրդի նիստում քննարկվեցին կառույցի անդամակցությանը վերաբերող հարցեր, կազմակերպության նախագահի եւ գլխավոր քարտուղարի հաշվետվությունները, ֆինանսական հարցեր, ներկայացվեց Միջխորհրդարանական միության 2014 թ. ծրագիրը եւ բյուջեի նախագիծը: Ղեկավար խորհրդի նիստից հետո աշխատանքները սկսեց Միջխորհրդարանական միության 129-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցում էին 125 երկրների շուրջ 1200 պատվիրակներ, 45 երկրների խորհրդարանների նախագահներ: Բացման խոսքով հանդես եկավ Միջխորհրդարանական միության նախագահ Աբդելվահադ Ռադին: Առաջին օրը վեհաժողովը քննարկեց «Դեպի միջուկային զենքից զերծ աշխարհ. խորհրդարանների դերակատարությունը» հարցը: ՄՄ հանձնաժողովներում քննարկվեցին «Խորհրդարանների դերակատարությունը երեխաների, մասնավորապես առանց չափահասների ուղեկցության միգրանտ երեխաների իրավունքները պաշտպանելու եւ պատերազմական իրավիճակներում ու հակամարտությունների ժամանակ նրանց շահագործումը կանխարգելելու գործում» եւ «Զենքի վաճառքի մասին» պայմանագրի հետեւանքներն ու դրա մասով գործողությունները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թիվ 1540՝ «Զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածման մասին» բանաձեւի իրականացումը հարցերը:
Նույն օրը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բըրրիի հետ: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Հայաստանը, Լիբանանի հետ ունենալով բազմաթիվ ընդհանրություններ ու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության պատմական ավանդույթներ, կարեւորում է համագործակցության խորացումը թե երկկողմ հարաբերություններում եւ թե միջազգային կառույցներում: Նրա խոսքով` հայ ժողովրդի կապը Լիբանանի հետ գալիս է դարերի խորքից եւ Լիբանանի ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքի շնորհիվ հայերը կարողացել են պահպանել ազգային ինքնությունը ու մշակույթը: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորեց երկու երկրների եւ խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացումը, երկկողմ շփումները, տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը:
Լիբանանի խորհրդարանի նախագահը բարձր գնահատեց հայ-լիբանանյան հարաբերությունները եւ կարեւորեց միջխորհրդարանական գործակցության հետագա զարգացումը եւ ամրապնդումը: Նաբիհ Բըրրին Հովիկ Աբրահամյանին պաշտոնական այցով հրավիրեց Լիբանան:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հիմնահարցին, Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումներին: Խոսելով հարավկովկասյան եւ մերձավորարեւելյան տարածաշրջանային հարցերի շուրջ` զրուցակիցները փաստեցին բոլոր խնդիրները խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու կարեւորությունը:

Председатель НС О.Абраамян принял участие в Ассамблее Межпарламентского Союза
7 октября делегация, возглавляемая Председателем НС РА, главой делегации НС в Межпарламентском Союзе (МПС) О.Абраамяном, приняла участие в Женеве в работе 129-й Ассамблеи МПС. В составе делегации – депутаты НС К.Чшмаритян, К.Аджемян, М.Саркисян.
На заседании руководящего Совета МПС обсуждались вопросы, касающиеся членства в структуре, отчетов председателя и генерального секретаря организации, финансовые вопросы, программа и проект бюджета МПС на 2014 год.  Затем работу начала 129-я Ассамблея МПС, в которой участвовали около 1200 делегатов из 125 стран, председатели парламентов 45 государств. С вступительным словом выступил председатель МПС А.Ради. Затем заседание прошло по повестке дня Ассамблеи МПС.
В тот же день Председатель НС О.Абраамян встретился с председателем парламента Ливана Набихом Берри. Спикер НС отметил, что Армения, имея с Ливаном множество общностей и исторические традиции дружбы между двумя народами, осознает важность сотрудничества как в развитии двусторонних отношений, так и на международной арене.
Председатель НС РА, в частности, подчеркнул важность углубления сотрудничества между двумя странами и парламентами, оживления двусторонних контактов и экономических связей. В его оценке, обе страны отметили также значительные успехи в плане взаимовыгодного сотрудничества в различных международных инстанциях.
Председатель парламента Ливана высоко оценил армяно-ливанские отношения и подчеркнул важность дальнейшего развития и укрепления межпарламентского сотрудничества. Набих Берри пригласил О.Абраамяна с официальным визитом в Ливан.
В ходе встречи затронуты были региональные вопросы, Нагорно-Карабахская проблема, сирийские развития. Говоря о южнокавказских и ближневосточных региональных проблемах, собеседники констатировали важность решения всех вопросов путем мирных переговоров.