ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Ժնեւում հանդիպեց ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ
Հոկտեմբերի 8-ին աշխատանքները շարունակեց Միջխորհրդարանական միության 129-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցում էր ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ:
Վեհաժողովի շրջանակներում Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպում ունեցավ ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ:
Հանդիպման ժամանակ, որն անցավ ջերմ մթնոլորտում, Հովիկ Աբրահամյանը եւ Ալի Լարիջանին փաստեցին, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում, ինչին նպաստում է նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը: Երկուստեք կարեւորվեց բարեկամության պատգամավորական խմբերի գործունեությունը, որոնց ակտիվ շփումները եւ փոխգործակցությունը նպաստում են միջխորհրդարանական կապերի սերտացմանը: Կողմերը կարեւորեցին տնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման անհրաժեշտությունը: Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Հայաստանի եւ Իրանի խորհրդարանների ղեկավարները շեշտեցին, որ տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ, բանակցային ճանապարհով:

Председатель НС РА О.Абраамян встретился в Женеве с Председателем Меджлиса ИРИ Али Лариджани
8 октября 129-я Ассамблея Межпарламентского Союза (МПС), в которой принимала участие делегация НС РА, возглавляемая Председателем НС РА О.Абраамяном,  продолжила свою работу.
В рамках Ассамблеи Председатель НС РА О.Абраамян встретился с Председателем Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Али Лариджани.
На встрече, прошедшей в теплой обстановке, О.Абраамян и Али Лариджани констатировали, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне и продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия, чему содействует также сотрудничество парламентов двух стран. Обоюдно была подчеркнута важность деятельности групп дружбы, активные контакты и взаимодействие которых способствуют упрочению межпарламентских связей. Стороны особо выделили необходимость дальнейшего углубления экономических отношений. Обратившись к региональным проблемам, главы парламентов Армении и Ирана подчеркнули, что в интересах региональной безопасности и стабильности конфликты должны разрешаться мирным, переговорным путем.