Հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպեց «Օրենսդրական օրակարգի քննարկման օրեր» նախաձեռնության եւ Հանրային ցանցի անդամների հետ:
Մարզային հանդիպումների ընթացքում «Օրենսդրական օրակարգի քննարկման օրեր» նախաձեռնության անդամները ուսումնասիրել եւ հանձնաժողովի քննարկմանն են ներկայացրել մի շարք հարցեր: Հանդիպման սկզբում ներկաները քննարկեցին համայնքային ծրագրերում ավագ դպրոցի աշակերտների ներգրավվածության հարցը՝ առաջարկելով ներառել դա՝ որպես ուսուցման անհրաժեշտ բաղադրիչ: Նրանք կարեւորեցին աշակերտների մասնակցությունը համայնքային ծրագրերին ու միջոցառումներին:
Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն առաջարկեց ուսումնասիրել Գեղարքունիքի մարզի Ծաղկունք համայնքի դպրոցի փորձը: Նրա խոսքով՝ Ծաղկունք գյուղի դպրոցի տնօրեն Տիգրան Հակոբյանի ջանքերով դպրոցի եւ գյուղական համայնքի միջեւ սերտ համագործակցություն կա, որը նպաստում է աշակերտների աշխատանքային դաստիարակությանը, արժեքային համակարգի ձեւավորմանը:
Ներկաները անդրադարձան նաեւ երկտարեցիության բացառման կարգի վերանայմանը: Ըստ նախաձեռնության անդամների՝ երկտարեցիությունն անարդյունավետ է շատ դպրոցներում, քանի դեռ չեն գնահատվել եւ դիտարկվել երեխաների կարիքները: Այսինքն՝ երեխաների նույն դասարանում մնալու պատճառները տարբեր են. դրանք պիտի ուսումնասիրվեն եւ քննարկվեն առաջիկայում:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին հանրակրթության կառավարման մեջ հաշվետվողականության եւ թափանցիկության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտության հարցը: Հանրային ցանցի ներկայացուցիչները փաստեցին՝ համարյա բոլոր դպրոցներն ունեն կայքէջ, սակայն դրանք ներկայացնում են սահմանափակ տեղեկություններ դպրոցի առօրյայի, բյուջեի, աշակերտական եւ ծնողական կոմիտեների գործունեության մասին:
Հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով՝ կրթության հիմքը հանրակրթությունն է, դպրոցում է ձեւավորվում պետության քաղաքացին, ուստի հասարակությունը պիտի տեղեկացված լինի դպրոցում իրականացվող ծրագրերից:
Հանդիպման ավարտին Արտակ Դավթյանն առաջարկեց ԿԳՆ հետ քննարկել դպրոցների կողմից ներկայացվող տեղեկատվության պարտադիր հրապարակման ցանկը:

On October 9 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan met with the members of the initiative Days of Legislative Agenda Discussion and Social Network.
During the meetings in the marzes the members of the initiative Days of Legislative Agenda Discussion studied and submitted a number of issues. At the beginning of the meeting those present discussed the involvement of the pupils of senior school in the community programmes, proposing to include it as a necessary component of teaching. They highlighted the pupils' participation in the community programmes and events.
The Committee Chairman proposed them to study the experience of Tsaghkunk community school of Gegharkunik marz. In his word, by the efforts of the director of the school Tigran Hakobyan, there is a close cooperation between the school and rural community, which promotes the pupils’ working upbringing and the formation of the value system.
The participants of the meeting discussed the issue of the necessity of the investment of mechanisms of reporting and transparency. The representatives of the social network have documented that almost all schools have website, however they give limited information about the school every day life, budget, the activity of the pupils and the parents’ committees.
In the Committee Chairman’s opinion, the basis of the education is the general education, the citizen of the state is formed, hence the society should be informed about the implementing programees at school.
At the end of the meeting Artak Davtyan proposed to discuss with the Ministry of Education and Science the list of compulsory publication of the presenting information by schools.