ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց Lիտվայի խորհրդարանի պատվիրակության հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Գեդիմինաս Կիրկիլասի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Տիկին Նաղդալյանը, ողջունելով լիտվացի հյուրերին, անդրադարձավ հայ-լիտվական բարեկամությանը, երկու ժողովուրդների ճակատագրերի նմանությանը, անկախության համար մղած պայքարին: ԱԺ փոխնախագահը փաստեց, որ Լիտվան առաջինն է ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը եւ հետագայում մշտապես աջակցել է Հայաստանին Արեւելյան գործընկերության եւ Եվրոպական միության հետ համագործակցության հարցերում: Հերմինե Նաղդալյանի գնահատմամբ՝ Լիտվայի Սեյմասում Լիտվայի Հանրապետություն-Արցախի Հանրապետություն բարեկամական խմբի ստեղծումը վկայում է երկու ժողովուրդների համերաշխության, համամարդկային արժեքներին հավատարիմ լինելու մասին:
Լիտվայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Գեդիմինաս Կիրկիլասի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը ներկայացրեց ՀՀ արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, երկրի եւ տարածաշրջանային անվտանգության, ինչպես նաեւ ՄՄ անդամակցության հետ կապված խնդիրները: Տիկին Նաղդալյանը կարեւորեց Եվրոպական միության հետ երկխոսությունը շարունակելու անհրաժեշտությունը:
Գեդիմինաս Կիրկիլասը խոսեց Եվրոպական միությունում Լիտվայի նախագահության, այդ շրջանակներում իրականացվող ծրագրերի եւ առաջիկայում կայանալիք Վիլնյուսի գագաթնաժողովի մասին:

RA NA Deputy Speaker Meets the Delegation of the Lithuanian Parliament
The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with the Delegation led by the Deputy Speaker of the Parliament of the Republic of Lithuania Gediminas Kirkilas.
Welcoming the Lithuanian guests Mrs Naghdalyan touched upon the Armenian-Lithuanian friendship, the similarity of the two peoples’ destinies, the fighting for independence. The NA Deputy Speaker documented that Lithuania was the first to recognize the independence of the Republic of Armenia and in future had always supported Armenia in the issues of the Eastern Partnership and cooperation with the European Union. By Hermine Naghdalyan’s assessment, the creation of the Republic of Lithuania-Republic of Artsakh Friendship Group in the Seimas of Lithuania witnesses the solidarity, adhering to all-human values of the two peoples.
At the request of the Deputy Speaker of the Parliament of the Republic of Lithuania Gediminas Kirkilas the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan introduced the priorities of the RA foreign policy, the problems connected with the security of the country and the regional security, as well as the Customs Union membership. Mrs Naghdalyan highlighted the necessity of continuing the dialogue with the European Union.
Gediminas Kirkilas talked about the programmes implementing within the framework of the presidency of Lithuania and the Vilnius Summit to be held in future