Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ռիգայի քաղաքային խորհրդի նախագահ Նիլ Ուշակովի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ նախագահը գոհունակությամբ փաստեց, որ հայ-լատվիական հարաբերությունները վերջին շրջանում դինամիկ զարգանում են, ինչին մեծապես նպաստում են բարձրաստիճան փոխադարձ այցելությունները, երկկողմ հանդիպումները միջազգային համաժողովների շրջանակներում, ինչը լավ նախադրյալներ է ստեղծում երկու երկրների միջեւ տարբեր բնագավառներում առավել ակտիվ համագործակցության ծավալման համար: Հայ-լատվիական երկկողմ հարաբերությունների առավել սերտացման գործում ԱԺ նախագահը կարեւորեց միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացումը: «Ուրախ եմ, որ նորից Երեւան եք այցելել մեր մայրաքաղաքի՝ այս անգամ 2795-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով եւ կարեւոր է, որ երկուստեք պատրաստակամություն կա էլ ավելի ընդլայնելու եւ գործնական հիմքերի վրա դնելու Երեւանի ու Ռիգայի միջեւ ձեւավորված ջերմ եւ բարեկամական հարաբերությունները»,-նշեց Հովիկ Աբրահամյանը: Նա ողջունեց գործընկեր քաղաքների միջեւ փոխշահավետ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում եւ կարեւորեց տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջեւ կապերի ընդլայնումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Ռիգայի քաղաքային խորհրդի նախագահը բարձր գնահատեց հայ-լատվիական փոխգործակցությունը եւ նշեց, որ իրենց այցի նպատակն է առավել ամրապնդել եւ խորացնել Ռիգայի եւ Երեւանի միջեւ առկա ջերմ հարաբերությունները եւ համագործակցությունը: Նիլ Ուշակովը ԱԺ նախագահին տեղեկացրեց, որ մտադիր են Ռիգայում կազմակերպել Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցին նվիրված մեծ միջոցառում: Նա հույս հայտնեց, որ առաջիկայում կիրականացվի Երեւան-Ռիգա չվերթը, որը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկկողմ համագործակցության, առեւտրատնտեսական կապերի խորացման համար:

11 октября Председатель НС О.Абраамян принял делегацию, возглавляемую председателем городского совета Риги Н.Ушаковым.
Спикер НС с удовлетворением отметил динамичное развитие в последнее время армяно-латвийских отношений, чему в значительной мере способствуют взаимные высокие визиты, двусторонние встречи в рамках международных форумов, создающие предпосылки для налаживания между двумя странами более активного сотрудничества в различных сферах. В укреплении армяно-латвийских отношений Председатель НС подчеркнул важность дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества. “Рад вашему новому посещению Еревана, на этот раз для участия в празднествах, посвященных 2795-летию столицы, и главное – налицо обоюдная готовность к расширению и укреплению сформировавшихся между Ереваном и Ригой теплых и дружественных отношений”, - отметил О.Абраамян. Он приветствовал взаимовыгодное сотрудничество между городами-партнерами в различных сферах и особо выделил расширение связей между органами местного самоуправления.
Поблагодарив за прием, председатель городского совета Риги высоко оценил армяно-латвийское взаимосотрудничество и отметил, что цель их визита – еще более упрочить и углубить существующие между Ригой и Ереваном теплые отношения и сотрудничество. Г-н Ушаков проинформировал Председателя НС о намерении организовать в Риге крупное мероприятие к 100-й годовщине Геноцида армян. Он выразил надежду на скорое открытие авиарейса Ереван – Рига, что явится дополнительным стимулом для углубления двустороннего сотрудничества, торгово-экономических связей.