Հոկտեմբերի 15-ին Եվրոպական խորհրդարանում աշխատանքը շարունակեց Եվրոպայի հայերի երրորդ համագումարը, որին մասնակցում էին Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ, Եվրոպայի հայ համայնքի, ՀՀ դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան հյուրեր:
Համագումարում ելույթ ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Դիմելով ներկաներին` նա ասաց.
«Վեհափա՛ռ Տեր,
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեծարգո՛ նախագահ,
Եվրոպական խորհրդարանի հարգարժա՛ն պատգամավորներ,
Թույլ տվեք ջերմորեն ողջունել այս կարեւոր միջոցառման բոլոր մասնակիցներին՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին, Եվրոպայի հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, ինչպես նաեւ գիտնականներին, փորձագետներին եւ հյուրերին: Ձեր մասնակցությունը հատուկ կարեւորություն է տալիս այս միջոցառմանը: Շնորհակալության հատուկ խոսքեր եմ հղում Եվրոպայի հայկական ֆեդերացիային՝ սույն համագումարը կազմակերպելու համար:
Այստեղ՝ Եվրոպական խորհրդարանի շենքում, ուր տարբեր երկրներից եւ կուսակցություններից ընտրված պատգամավորների միջոցով ներկայացված են նաեւ Եվրոպայում բնակվող իմ հայրենակիցները, ես ուզում եմ մեկ անգամ եւս հաստատել, որ Հայաստանի քաղաքական զարգացման ճանապարհին եվրոպական ուղղությունը շարունակում է հանդիսանալ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն ուղղություններից մեկը:
Տարիներ առաջ Հայաստանի Ազգային ժողովում ստեղծվեց Եվրոպական ինտեգրման հարցերով մշտական հանձնաժողով: Այն կատարեց զգալի աշխատանք Հայաստանի եվրաինտեգրման ուղղությամբ: Կցանկանայի վերահաստատել, որ այն ոչ միայն շարունակելու է այդ աշխատանքները, այլեւ ստանձնելու է ավելի լուրջ պարտականություններ, ծավալելու է ավելի մեծ եւ պատասխանատու գործունեություն: Հայաստանի համար ներկա պայմաններում առավել մեծ նշանակություն են ստանում եվրոպական ժողովրդավարական արժեքներին եւ սկզբունքներին համահունչ բարեփոխումների շարունակականության ապահովումը: Ցանկանում եմ նաեւ վստահեցնել ձեզ, որ Հայաստանի խորհրդարանը չի հրաժարվի այդ բարեփոխումների իրականացման առաջատարը լինելու պատասխանատվությունից:
Ձեզ անշուշտ հայտնի է, որ արդեն քառորդ դար հայ ժողովուրդն իր հայրենիքում՝ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություններում, ապրում է տնտեսական, տրանսպորտային եւ էներգետիկ շրջափակման պայմաններում: Ագրեսիվ պահվածք դրսեւորող Ադրբեջանի եւ վերջինիս կողմից պետական մակարդակով վարվող հայատյաց քաղաքականությունը եւ մշտական ռազմական սպառնալիքը, ինչպես նաեւ Թուրքիայի կողմից բնականոն հարաբերություններ հաստատելու եւ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ժխտողական քաղաքականությունը շատ զգայուն են դարձնում Հայաստանը արտաքին վտանգների նկատմամբ, ինչը բնականաբար արտահայտվում է մեր արտաքին քաղաքականության մեջ՝ առաջին պլան մղելով ռազմական, տնտեսական եւ էներգետիկ անվտանգության ապահովման խնդիրները:
Հայոց ցեղասպանության եւ Հայաստանի առաջին Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիայի հետեւանք են մեր ժողովրդի ոչ միայն հսկայական մարդկային, տարածքային, նյութական եւ մշակութային կորուստները, այլեւ մեր երկրի այսօրվա անբարենպաստ աշխարհագրական դիրքը եւ տնտեսական զարգացման հնարավորությունների սահմանափակ լինելը:
Դառը պատմական հիշողությունները հաղթահարելով՝ Հայաստանը փորձ կատարեց առանց նախապայմանների, բնականոն հարաբերություններ հաստատել իր հարեւան Թուրքիայի հետ: Հայասատանի ղեկավարությունը գնաց այդ քայլին՝ ենթարկվելով սուր քննադատությունների թե՛ երկրի ներսում եւ թե՛ սփյուռքում: Գնաց՝ հույս ունենալով, որ այդ քաղաքականությունը խրախուսող մեր եվրոպական եւ ամերիկյան գործընկերներն ի զորու կլինեն ապահովելու կառուցողական դիրքորոշում նաեւ Թուրքիայի կողմից: Դա, սակայն, տեղի չունեցավ եւ Թուրքիայի հակահայկական քաղաքականության մեջ ոչ մի փոփոխություն չարձանագրվեց: Որպես հետեւանք՝ Հայաստանը զրկվեց Եվրոպայի հետ նոր անմիջական կամուրջներ կառուցելու հնարավորությունից: Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի նման անզիջողական դիրքը պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից կիրառվող ճնշումներով ու շանտաժով:
Ադրբեջանական վերնախավի նավթային եկամուտների վրա հիմնված ագրեսիվ ամբիցիաները դարձել են ողջ տարածաշրջանի անկաշկանդ զարգացման լուրջ խոչընդոտ, մի հանգամանք, որը ոչ միայն խաթարում է ժողովուրդների կենսամակարդակի բարձրացմանն ուղղված առեւտրատնտեսական համագործակցությունը, այլեւ լարվածության մեջ պահում ողջ տարածաշրջանը:
Սակայն, ո՛չ ադրբեջանական իշխանությունների սպառնալիքները, ո՛չ էլ նրանց կողմից սանձազերծված սպառազինությունների մրցավազքը չեն կարող կասեցնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անշեղ առաջընթացը եւ նրա միջազգային ճանաչմանն ուղղված ողջ հայության կողմից իրականացվող ջանքերը:
Ամեն տարի ավելի ու ավելի շատ քաղաքական գործիչներ, պատգամավորներ, արտասահամանյան պատվիրակություններ եւ զբոսաշրջիկներ ամբողջ աշխարհից այցելում են Արցախ, տեղում ծանոթանում երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին: Ծանոթանում են ժողովրդի հետ, որի անկախացումը Ադրբեջանից 1991 թվականին տեղի է ունեցել գործող սահմանադրության, միջազգային օրենքների եւ սկզբունքների բծախնդիր պահպանմամբ, ժողովուրդ, որը, դիմագրավելով Ադրբեջանի ռազմական լայնածավալ ագրեսիան, այսօր կառուցել է ժողովրդավարական պետություն, որը վերջապես նվաճել է իրավունք՝ ինքնուրույն ներկայանալու միջազգային բեմում՝ որպես Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունության պահպանման կարեւոր սուբյեկտ:
Վստահ եմ, որ այս համաժողովն էլ իր դերը կունենա համաշխարհային հասարակական կարծիքի ձեւավորման գործում եւ կմոտեցնի Արցախի միջազգային ճանաչման եւ տեւական խաղաղության հաստատման օրը:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից հաջողություն եմ մաղթում ձեր աշխատանքներին՝ ուղղված պատմական արդարության վերականգմանը, հարատեւ խաղաղության հաստատմանը, եւ տարածաշրջանում փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորմանը»:
Համագումարի ընթացքում ելույթ ունեցան ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Կաթողիկոսը, Եվրոպական խորհրդարանի ԵԺԿ խմբակցության նախագահ Ջոզեֆ Դոուլը, Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Հելենի Թեոխարուսը, Հայ Դատի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, Հայ Դատի հանձնախմբերի համակարգող Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանը եւ ուրիշներ:
Նույն օրը Եվրախորհրդարանում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Յացեկ Պրոտասիեւիչի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին: Երկուստեք կարեւորվեց տարածաշրջանի կայունությունը եւ անվտանգությունը:
Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ Եվրոպական միությունը եղել եւ մնում է Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկը, եւ մեր երկիրը նպատակադրված է շարունակելու փոխգործակցությունը: Նրա խոսքով` Հայաստանի Հանրապետության՝ Մաքսային միությանը միանալու որոշումը ամենեւին չի նշանակում Եվրոպական միության հետ քաղաքական երկխոսության դադարեցում: ԱԺ նախագահը նշեց, որ Եվրոպական միությունը եղել եւ շարունակում է մնալ Հայաստանի կարեւորագույն գորըծնկերներից մեկը, իսկ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում եվրոպական մերձեցումը՝ մեր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից: Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց, որ Հայաստանում շարունակվելու է ժողովրդավարական բարեփոխումների խորացման գործընթացը: «Մենք պատրաստակամ ենք էլ ավելի խորացնել եւ ընդլայնել մեր համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ տարբեր ուղղություններով եւ հնարավոր բոլոր ձեւաչափերով»,-նշեց ԱԺ նախագահը: Այս համատեքստում կարեւորվեց խորհրդարանական փոխգործակցության շրջանակներում տեղի ունեցող քաղաքական երկխոսությունը: Պարոն Աբրահամյանը Եվրախորհրդարանի փոխնախագահին հրավիրեց Հայաստան:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման եւ հրավերի համար` Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Յացեկ Պրոտասիեւիչը կարեւորեց Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերությունների զարգացումը եւ հույս հայտնեց, որ Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու որոշումը չի խոչընդոտի Հայաստան -Եվրամիություն հետագա համագործակցությանը:

15 октября в Европейском парламенте продолжил работу третий съезд армян Европы, в котором приняли участие депутаты Европарламента, представители армянской общины Европы, дипломатических миссий РА, высокие гости.
На съезде выступил с речью Председатель НС РА О.Абраамян. Поприветствовав участников и обратившись к присутствующим, он, в частности, сказал:
“Здесь, в здании Европарламента, где через избранных от различных стран и партий депутатов представлены также проживающие в Европе мои соотечественники, я хочу вновь подтвердить, что на пути политического развития Армении европейский вектор продолжает оставаться одним из важнейших направлений внешней политики Республики Армения.
Несколько лет назад в Национальном Собрании Армении была сформирована Постоянная комиссия по вопросам европейской интеграции. Она проделала ощутимую работу в деле евроинтеграции Армении. Хотел бы подтвердить, что комиссия не только будет продолжать работу, но и возьмет на себя более серьезные обязанности, развернет более широкую и ответственную деятельность. В нынешних условиях Армении наибольшее значение приобретает обеспечение преемственности реформ, созвучных европейским демократическим ценностям и принципам. Хочу также заверить вас, что парламент Армении не откажется от ответственности лидерства в реализации этих реформ.
Вам, безусловно, известно, что уже четверть века армянский народ на своей родине – в Армении и Нагорно-Карабахской Республике, живет в условиях экономической, транспортной и энергетической блокады. Проявляющий агрессивное поведение Азербайджан и проводимая им на государственном уровне армянофобская политика и постоянная военная угроза, а также политика Турции, отвергающей нормализацию отношений и признание Геноцида армян, делают Армению весьма чувствительной к внешним угрозам и, естественно, отражаются в нашей внешней политике, выводя на первый план задачи обеспечения военной, экономической и энергетической безопасности.
Следствиями Геноцида армян и развязанной против Первой Республики Армения агрессии являются не только колоссальные человеческие, территориальные, материальные и культурные потери нашего народа, но и нынешнее неблагоприятное географическое положение и ограниченность возможностей экономического развития нашей страны.
Превозмогая горькие исторические воспоминания, Армения попыталась установить, без предусловий, нормальные отношения с соседней Турцией. Руководство Армении пошло на этот шаг, подвергаясь острой критике как внутри страны, так и в Спюрке (Диаспоре). Пошло, надеясь, что поощряющие эту политику наши европейские и американские партнеры способны будут обеспечить также конструктивную позицию Турции. Однако этого не случилось – в антиармянской политике Турции не произошло никаких перемен. Как следствие, Армения лишилась возможности налаживания новых непосредственных мостов с Европой. Очевидно, что подобная неуступчивость Турции обусловлена давлениями и шантажом Азербайджана.
Базирующиеся на нефтяных доходах агрессивные амбиции азербайджанской верхушки стали серьезным препятствием для свободного развития целого региона – обстоятельство, которое не только тормозит торгово-экономическое  сотрудничество,   направленное на повышение жизненного уровня народов, но и держит в напряжении весь регион.
Однако ни угрозы азербайджанских властей, ни развязанная ими гонка вооружений не могут пресечь неуклонный прогресс Нагорно-Карабахской Республики и прилагаемые всем армянством усилия по ее международному признанию.
Ежегодно все больше политических деятелей, депутатов, иностранных делегаций и туристов со всего мира посещают Арцах, на месте знакомятся с осуществляемыми в стране демократическими реформами. Знакомятся с народом, независимость которого от Азербайджана обретена в 1991 году с тщательным соблюдением действующей конституции, международных законов и принципов, с народом, который, сопротивляясь широкомасштабной военной агрессии Азербайджана, сегодня построил, наконец, демократическое государство, заслужившее право самостоятельно предстать на международной арене – как важный субъект сохранения стабильности в Южно-Кавказском регионе.
Уверен, что и этот съезд сыграет свою роль в формировании мирового общественного мнения и приблизит день международного признания Арцаха и установления длительного мира.
От имени Национального Собрания Армении и себя лично желаю успеха вашей работе, направленной на восстановление исторической справедливости, установление долговременного мира и формирование в регионе атмосферы взаимного доверия”.
В ходе съезда выступили президент НКР Б.Саакян, Его Святейшество Католикос Арам Первый, председатель фракции ЕНП Европарламента Дж.Доул, председатель группы дружбы Евросоюз – Армения Э.Теохарус, председатель офиса Ай Дата Г.Карапетян, координатор подкомиссий Ай Дата А.Тер-Хачатурян и др.
В тот же день в Европарламенте Председатель НС О.Абраамян встретился с вице-председателем Европарламента Я.Протасиевичем.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества Армения – ЕС, обратились к региональным проблемам, мирному урегулированию НК-конфликта, армяно-турецким отношениям. Обоюдно была подчеркнута важность региональной стабильности и безопасности.
О.Абраамян отметил, что Евросоюз был и остается одним из важнейших партнеров Армении, и наша страна намерена продолжать взаимосотрудничество. По его словам, решение РА войти в Таможенный союз (ТС) вовсе не означает прекращения политического диалога с ЕС и европейское сближение в рамках Восточного партнерства – одно из приоритетных направлений нашей внешней политики. Г-н Абраамян подчеркнул, что в Армении будет продолжен процесс углубления демократических реформ. “Мы готовы еще более углублять и расширять наше сотрудничество с Европейским Союзом в различных направлениях и во всех возможных форматах”, - отметил Председатель НС.  В данном контексте подчеркнута важность политического диалога в рамках парламентского взаимодействия. Г-н Абраамян пригласил вице-председателя Европарламента в Армению.
Поблагодарив за встречу и приглашение, вице-председатель Европарламента Я.Протасиевич также отметил важность развития отношений ЕС – Армения и выразил надежду, что решение Армении войти в ТС не будет препятствовать дальнейшему сотрудничеству Армения – Евросоюз.