Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի անդամ Ռաֆայիլ Զինուրովի՝ «Հայաստան. հազարամյակների ուղի …» եռահատորյակի շնորհանդեսը:
Հեղինակին եւ նրա ստեղծագործությունը շնորհանդեսի հյուրերին ներկայացրեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Նա նշեց, որ Ռաֆայիլ Զինուրովը պատմաբանի հմտությամբ ու մանրակրկտությամբ է ներկայացրել հայ ժողովրդի պատմությունը հնագույն ժամանակներից մինչեւ մեր օրերը՝ լինելով իրավաբան: Հեղինակն ազգությամբ բաշկիր է, սակայն հայ ժողովրդի նկատմամբ ունեցած մեծ սիրուց է ծնվել «Հայաստան. հազարամյակների ուղի …» եռահատորյակը: Պարոն Շարմազանովը կարեւորեց այն փաստը , որ եռահատորյակի ստեղծման համար հեղինակն օգտվել է Մովսես Խորենացու,Կորյունի, Եղիշեի, Մովսես Կաղանկատվացու մատյաններից:
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, ներկայացնելով հեղինակին, նշեց, որ ինքն է գրել եռահատորյակի առաջաբանը եւ կարծում է, թե Ռաֆայիլ Զինուրովը հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամներից է, հայ ժողովրդի պատմության մեծագույն գիտակը եւ հայկական քաղաքակրթության ջատագովը:
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի անդամ Ռաֆայիլ Զինուրովը իր հեղինակած գրքի մասին խոսեց հայերեն՝ նշելով, որ իր համար մեծ պատիվ է գրել, խոսել հայ ժողովրդի մասին: Նրա խոսքով՝ եռահատորյակը, որը գրված է չափածո, իր նվերն է հայ ժողովրդին՝ ի նշան սիրո: Նա ասաց, որ իր համար Արարատ լեռն ու հայ ժողովուրդը հոմանիշներ են:
Հյուրերը նշեցին, որ Ռաֆայիլ Զինուրովի եռահատորյակը մեծ արձագանք է գտել Ռուսաստանի Դաշնությունում եւ քննարկվում է մտավորակնների, պատմաբանների, լրագրողների կողմից:

On October 17 in the RA National Assembly the presentation of the book “Armenia: Path of Millennia” by the member of the Federal Council of the RF Federal Assembly Rafayil Zinurov was conducted.
The NA Vice President Eduard Shahnazarov presented the author and his work to the presentation guests. He noted that Rafayil Zinurov with historian’s skill and thoroughness has presented the History of the Armenian People from the ancient times until our days being a lawyer. The author is Bashkir by his origin, however the book “Armenia: Path of Millennia” was born from big love towards the Armenian people. Mr Sharmazanov highlighted the fact that for the creation of his book the author made use of the works by Movses Khorenatsi, Koryun, Yeghishe, Movses Kaghankatvatsi.
Presenting the author the Director of the RA NAS Institute of History Ashot Melkonyan has noted that he has written the introduction of the book and he thinks that Rafayil Zinurov is one of the best friends of the Armenian people, the greatest connoisseur of the History of the Armneian People and the propagator of the Armenian civilization.
The member of the Federal Council of the RF Federal Assembly Rafayil Zinurov talked in Armenian about his book, noting that it had been a great honour for him to write and speak about the Armenian people. In his word, the book which is written in verse is a gift to the Armenian people as a sign of love. He has said that the Mountain Ararat and the Armenian people are synonyms.
The guests has noted that Rafayil Zinurov’s book has received a great response in the Russian Federation, and has been discussed by the intellectuals, historians and journalists.