ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստը ՀՀ Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 30-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի դռնփակ նիստը:
Նիստի ավարտից հետո մամուլի ասուլիսով հանդես եկան հանձնաժողովի նախագահ Անատոլի Վիբորնին եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը:
Անատոլի Վիբորնին ասաց, որ նիստում մոտ 10 հարց է քննարկվել, որոնք հիմնականում վերաբերում էին կովկասյան տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակին եւ անդամ պետությունների օրենսդրությունների համապատասխանեցման խնդիրներին՝ տեղեկացնելով, որ ՀԱՊԿ ԽՎ-ը 144 իրավական ակտ է ընդունել, որոնցից 12-ը վերջին երկու տարիների ընթացքում:
Խոսրով Հարությունյանը նշեց, որ տարածաշրջանային անվտանգության համատեքստում հայ պատգամավորները բարձրաձայնել են Հայաստանի ազգային անվտանգության սպառնալիքներին, մասնավորապես Ադրբեջանի սպառազինությունների մրցավազքին, ռազմատենչ հայտարարություններին, ողբերգական հետեւանքներով սահմանային միջադեպերին, Թուրքիայի կողմից մեր երկրի շրջափակմանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր, եւ քննարկվել է ռազմական սպառնալիքների կանխմանն ուղղված միջոցառումների խնդիրը: Հանձնաժողովը պատրաստվում է այդ փաստերի վերաբերյալ տեղեկանք ներկայացնել ՀԱՊԿ ԽՎ-ի լիագումար նիստին եւ ՀԱՊԿ պարտավորությունների շրջանակում քննարկել դրանք:
Անատոլի Վիբորնին եւ Խոսրով Հարությունյանը պատասխանեցին նաեւ լրագրողների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին Հայաստանի անվտանգության հարցում ՀԱՊԿ-ի երաշխիքներին եւ ՀԱՊԿ-ի անդամ Ռուսաստանի եւ Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստին, ինչը սպառնալիք է Հայաստանի անվտանգությանը:
Անատոլի Վիբորնին նշեց, որ Ռուսաստանն այդ քայլը կատարել է միջազգային պայմանագրային դրույթներին համապատասխան. այն չի հակասում նաեւ ՀԱՊԿ կանոնադրությանը: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ այդ հարցը քննարկվել է նիստում եւ որոշվել է գտնել այնպիսի իրավական լուծում, որ չհակասի ՀԱՊԿ անդամ երկրի շահերին:

Заседание Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности ПА ОДКБ в НС РА
30 октября в НС состоялось закрытое заседание Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности ПА ОДКБ.
После завершения заседания с пресс-конференцией выступили председатель комиссии А.Выборный и член делегации НС РА в ПА ОДКБ, депутат НС Х.Арутюнян.
Г-н Выборный проинформировал, что на заседании обсуждено около 10 вопросов, в основном касающихся военно-политической обстановки в Кавказском регионе и задач гармонизации законодательств государств-членов ОДКБ, и добавил, что ПА ОДКБ приняла 144 правовых акта, из коих 12 за последние два года.
Г-н Арутюнян в свою очередь отметил, что в контексте региональной безопасности армянские депутаты подняли вопросы, затрагивающие национальную безопасность Армении, в частности заострили внимание на гонке вооружений и воинственных заявлениях Азербайджана, пограничных инцидентах с трагическими последствиями, блокаде со стороны Турции, а также обсудили меры по предупреждению военных угроз. Комиссия  намерена подготовить справку по этим фактам для пленарного заседания ПА ОДКБ и обсудить их в рамках обязательств ОДКБ.
А.Выборный и Х.Арутюнян также ответили на вопросы журналистов, которые в основном касались гарантий ОДКБ в обеспечении безопасности Армении, продажи Россией и Беларусью оружия Азербайджану, что угрожает безопасности РА.
Г-н Выборный отметил, что Россия предприняла этот шаг в соответствии с положениями международного договора – он не противоречит Уставу ОДКБ. Согласно председателю комиссии, данный вопрос обсуждался на заседании: намечено найти правовое решение, не противоречащее интересам стран-членов ОДКБ.