ՀԱՊԿ ԽՎ-ի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստը ՀՀ Ազգային ժողովում
Հոկտեմբերի 30-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի դռնփակ նիստը:
Նիստի ավարտից հետո մամուլի ասուլիսով հանդես եկան հանձնաժողովի նախագահ Անատոլի Վիբորնին եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը:
Անատոլի Վիբորնին ասաց, որ նիստում մոտ 10 հարց է քննարկվել, որոնք հիմնականում վերաբերում էին կովկասյան տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակին եւ անդամ պետությունների օրենսդրությունների համապատասխանեցման խնդիրներին՝ տեղեկացնելով, որ ՀԱՊԿ ԽՎ-ը 144 իրավական ակտ է ընդունել, որոնցից 12-ը վերջին երկու տարիների ընթացքում:
Խոսրով Հարությունյանը նշեց, որ տարածաշրջանային անվտանգության համատեքստում հայ պատգամավորները բարձրաձայնել են Հայաստանի ազգային անվտանգության սպառնալիքներին, մասնավորապես Ադրբեջանի սպառազինությունների մրցավազքին, ռազմատենչ հայտարարություններին, ողբերգական հետեւանքներով սահմանային միջադեպերին, Թուրքիայի կողմից մեր երկրի շրջափակմանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր, եւ քննարկվել է ռազմական սպառնալիքների կանխմանն ուղղված միջոցառումների խնդիրը: Հանձնաժողովը պատրաստվում է այդ փաստերի վերաբերյալ տեղեկանք ներկայացնել ՀԱՊԿ ԽՎ-ի լիագումար նիստին եւ ՀԱՊԿ պարտավորությունների շրջանակում քննարկել դրանք:
Անատոլի Վիբորնին եւ Խոսրով Հարությունյանը պատասխանեցին նաեւ լրագրողների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին Հայաստանի անվտանգության հարցում ՀԱՊԿ-ի երաշխիքներին եւ ՀԱՊԿ-ի անդամ Ռուսաստանի եւ Բելառուսի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստին, ինչը սպառնալիք է Հայաստանի անվտանգությանը:
Անատոլի Վիբորնին նշեց, որ Ռուսաստանն այդ քայլը կատարել է միջազգային պայմանագրային դրույթներին համապատասխան. այն չի հակասում նաեւ ՀԱՊԿ կանոնադրությանը: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ այդ հարցը քննարկվել է նիստում եւ որոշվել է գտնել այնպիսի իրավական լուծում, որ չհակասի ՀԱՊԿ անդամ երկրի շահերին:

Meeting of the Standing Committee on CSTO PA Defense and Security in the RA National Assembly
On October 30 the closed meeting of the Standing Committee on Defense and Security of the Collective Security Treaty Organization Parliamentary Assembly (CSTO PA) was held in the National Assembly.
After the end of the meeting the Chairman of the Committee Anatoly Viborny and the member of the Delegation of the National Assembly to CSTO PA, the member of the NA deputy Khosrov Harutyunyan had a press conference.
Anatoly Viborny said that about 10 items had been discussed, which mainly were relating to the military-political situation of the Caucasus Region and complying the problems with the legislations of the member states, saying that the CSTO PA had adopted 144 legal acts, from which 12 during the last two years.
Khosrov Harutyunyan noted that in the context of the regional security the Armenian deputies had voiced the threats of Armenia’s national security, particularly, the arms race, the bellicose announcements, borderline incidents because of tragic consequences of Azerbaijan, numerous issues regarding the blockade of our country by Turkey, and the problem of events aimed at preventing the military threats. The Committee is going to submit a certificate on those facts to the CSTO PA Plenary Meeting and discuss them within the framework of the CSTO obligations. Anatoly Viborny and Khosrov Harutyunyan also answered the journalists’ questions, which were mainly relating to the guarantees of the CSTO in Armenia’s security and the fact of selling weapon to Azerbaijan by Russia and Azerbaijan, which is a threat to Armenia.
Anatoly Viborny noted that Russia had taken that step in accordance with the international contractual provisions, and it also does not contradict the CSTO Statute. According to the Chairman of the Committee, that issue had been discussed at the meeting and it was decided to find a legal solution that does not contradict the interests of the CSTO member country.