ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Միլան Ցաբրնոխին
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն  ընդունեց Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Միլան Ցաբրնոխի գլխավորած պատվիրակությանը : Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սամվել Ֆարմանյանը :
Ողջունելով  հյուրերին` ԱԺ նախագահը կարեւորեց երկու  խորհրդարանների միջեւ համագործակցության հետագա զարգացումը եւ վստահեցրեց որ հայկական կողմը պատրաստ է խորացնել իր հարաբերությունները Եվրամիության հետ բոլոր ուղղություններով եւ հնարավոր ձեւաչափերով: Նրա խոսքով` Եվրոպական միությունը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է եւ  Հայաստանը նպատակադրված է շարունակել համակողմանի փոխշահավետ գործակցությունը Եվրոպական միության հետ: «Մենք պատրաստակամ ենք մեր եվրոպացի գործընկերների հետ առաջ տանել մեր քաղաքական օրակարգը»,-ասաց ԱԺ նախագահը : Պարոն Աբրահամյանը  անդրադարձավ նաեւ Հայաստանի Մաքսային միությանը միանալու որոշմանը: Անդրադառնալով Եվրոպական խորհրդարանի կողմից հոկտեմբերի 23-ին ընդունված «Եվրոպական հարեւանության քաղաքականություն. դեպի համագործակցության ամրապնդում» բանաձեւին` ԱԺ նախագահը ցավ հայտնեց, որ բանաձեւում տեղ են գտել միակողմանի եւ վտանգավոր դրույթներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ: Նրա համոզմամբ` դրանք ոչ միայն հակասում են հակամարտության խաղաղ կարգավորման տրամաբանությանը, այլ հարցականի տակ են դնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից գործադրվող ջանքերը: «Մեր բոլորի խնդիրն է նպաստել հասարակությունների միջեւ շփումների ակտիվացմանը, այլ ոչ թե ատելություն սերմանել հարեւան երկրների ժողովուրդների միջեւ»,-նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար` Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նախագահ Միլան Ցաբրնոխը նշեց, որ իրենց այցի նպատակն է տեղում ծանոթանալ   Հայաստան-ԵՄ հետագա համագործակցության վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշմանը : Նա նույնպես կարեւորեց Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցությունը` նշելով, որ Եվրամիությունը շահագրգիռ է  Հայաստանի հետ խորացնել  քաղաքական եւ տնտեսական համագործակցությունը: Նրա խոսքով` Հայաստանը Եվրոպայի կարեւորագույն գործընկերներց է եւ իրենք պատրաստակամ են  շարունակել զարգացնել  հարաբերությունները Եվրանեսթի շրջանակներում, ինչը Արեւելյան գործընկերության կարեւորագույն գործիքներից է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին տարածաշրջանային խնդիրներ, անդրադարձ կատարվեց երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի եւս :

RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Co-Chair of the European Union-Armenia Parliamentary Cooperation Committee Milan Cabrnoch
On October 30 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the Delegation led by the Co-Chair of the European Union-Armenia Parliamentary Cooperation Committee (PCC) Milan Cabrnoch. The Co-Chair of Armenia-European Union Parliamentary Cooperation Committee Samvel Farmanyan was attending the meeting.
Welcoming the guests the NA President highlighted the further development of cooperation between the two parliaments and assured that the Armenian side was ready to deepen its relations with the European Union in all directions and possible formats. In his word, the European Union is one of the important counterparts of Armenia, and Armenia is aimed at continuing the comprehensive mutually beneficial cooperation with the European Union. “We are ready to advance our political agenda with our European counterparts,” the NA President said. Mr Abrahamyan also touched upon Armenia’s decision to joining the Customs Union. Touching upon the Resolution on Strengthening the European Neighbourhood Policy adopted by the European Parliament on October 23, the NA President expressed regret that one-sided and dangerous provisions had been in the resolution on the Nagorno Karabakh conflict. To his conviction, they do not only contradict the logic of the peaceful settlement of the conflict, but they also put under question the efforts made by the OSCE Minsk Group. “The problem for all of us is to promote the activation of the contacts between the societies, but not to sow hatred between the peoples of the neighbouring countries,” Hovik Abrahamyan noted.
Thanking for the meeting the Co-Chair of the European Union-Armenia PCC Milan Cabrnoch noted that their aim was to create on the spot Armenia’s stance on Armenia-EU further cooperation. He also highlighted Armenia-European Union cooperation, noting that the European Union was concerned about deepening the political and economic cooperation with Armenia. In his word, Armenia is one of the most important counterparts, and they are ready to continue developing the relations within the framework of the Euronest, which is one of the most important instruments of the Eastern Partnership.
In the course of the meeting the sides discussed regional problems, also touched upon other issues of bilateral interest.