Նոյեմբերի 21-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը հանդիպեց ԵԽԽՎ իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի զեկուցող Մայլիս Ռեփսի հետ: Նա տարածաշրջան է այցելել փաստահավաք առաքելությամբ՝ «Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանների դերի եւ պաշտպանվածության ամրապնդումը» թեմայով զեկույց նախապատրաստելու նպատակով:
Էլինար Վարդանյանը հյուրին ներկայացրեց Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք խնդիրներ, ոլորտում կատարվող աշխատանքների ընթացքը: Նա նշեց, որ իր գլխավորած հանձնաժողովը պարբերաբար հանդիպում է հասարակական կազմակերպությունների հետ, քննարկում նրանց հուզող խնդիրները եւ անհրաժեշտության դեպքում առաջարկում օրենսդրական փոփոխություններ: Տիկին Վարդանյանն անդրադարձավ քրեակատարողական հիմնարկներում եւ ձերբակալված անձանց պահելու վայրերում մարդու իրավունքների վիճակին: Նա ընդգծեց, որ խնդիրներ կան հատկապես կալանավորման հետ կապված: Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ՝ հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ գրավի ինստիտուտը Հայաստանում կայացած չէ: Խոսելով զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրներից՝ տիկին Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում այդ թեմայով ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ կազմակերպվելու են խորհրդարանական լսումներ: Տիկին Վարդանյանն անդրադարձավ «Խղճի ազատության եւ կրոնական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» օրինագծերին:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ հասարակական եւ քաղաքական կյանքում կանանց դերի բարձրացմանը, կրոնական կազմակերպությունների գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

On November 21 the Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Elinar Vardanyan met with the Rapporteur of the PACE Committee on Legal Affairs and Human Rights Mailis Reps. She visited the region with the Fact Finding Mission to prepare a report on the theme “The Strengthening of the Role of the Human Rights Defenders and Protection in the Member Countries of the Council of Europe.”
Elinar Vardanyan presented to the guest a series of problems relating to the protection of human rights in Armenia. She has noted that the Committee regularly meets with the NGOs, discusses the problems concerning them and, if necessary, recommends legislative amendments. Mrs Vardanyan touched upon the situation of human rights in the criminal-executive institutions and the arrested persons’ keeping places. She has underlined that there are especially problems connected with the detention. By the Committee Chair’s assessment, one of the main reasons is that the Institute of Bail is not established. Speaking about the problems of the protection of the human rights in the Armed Forces Mrs Vardanyan has informed the guest that in future parliamentary hearings will be organized on that theme jointly with the Committee. Mrs Vardanyan touched upon the bills “On Amending the RA Law on Freedom of Conscience and Religious Organizations” and “On Providing Equal Rights and Equal Opportunities for Women and Men.”
The sides also discussed the rise of the role of the women in the social and political life and a number of issues pertaining to the activities of the religious organizations.