Հունիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցերով ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Գյորան Լենմարկերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կարեւորեց հակամարտության կարգավորման հարցերում Ղարաբաղի ընդգրկումը, Հարավկովկասյան տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջեւ շփումների առկայությունը` քաղաքացիական հասարակության բոլոր ինստիտուտների ընդգրկումով, եւ ամբողջ տարածաշրջանի եվրաինտեգրումը: Ընդգծվեց, որ տարածաշրջանի ժողովուրդները խաղաղության ու բարեկեցության հաստատում են ակնկալում, իսկ աշխարհը Հարավային Կովկասը դիտարկում է իբրեւ միասնական շուկա` այդտեղից բխող պահանջներով:
Պարոն Լենմարկերը կարեւորեց խորհրդարանների դերը խաղաղության ու համագործակցության հաստատման գործում: Իր մեկնումը Ղարաբաղ պարոն Լենմարկերը բացատրեց տեղում խնդիրներին ծանոթանալու, մարդկանց հանդիպելու անհրաժեշտությամբ, ընդգծելով, որ հատուկ կարեւորություն է տալիս փախստականների խնդրին: Նա ողջունեց Հարավկովկասյան երկրների խորհրդարանական նախաձեռնությունը եւ համագործակցությունը Բալթյան երկրների հետ, որ մեծապես կարող են օգտակար լինել եվրաինտեգրման ճանապարհին:
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Գյորան Լենմարկերի գլխավորած պատվիրակությունը Ազգային ժողովում հանդիպեց նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, Աժ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանի հետ:
Պարոն Լենմարկերը նշեց, որ իր առաքելությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին աջակցելն է ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման հարցում, որի նկատմամբ Եվրոպայի հետաքրքրության աճ է նկատվում: Պարոն Լենմարկերը նշեց, որ այցի շրջանակներում առաջին անգամ լինելու է Լեռնային Ղարաբաղում եւ տեղում ծանոթանալու հիմնախնդրին: Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի հատուկ ներկայացուցչի համոզմամբ Հարավկովկասյան պետությունները նույնպես պետք է ընդգրկվեն «ԵՄ. նոր հարեւաններ» ծրագրում` կարեւորելով խորհրդարանների դերը այս հարցում: Նշվեց, որ Թուրքիայ ի ԵՄ անդամակցության վերաբերյալ հարցը կքննարկվի դեկտեմբերին:
Պարոն Հովհաննիսյանը բարձր գնահատեց ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի Ղարաբաղի հարցով հատուկ ներկայացուցչի առաքելությունը, քանի որ պարոն Լենմարկերի զեկույցը դառնալու է աշխատանքային փաստաթուղթ ԵԱՀԿ-ի համար, որըամենափորձառուն է հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Պարոն Հովհաննիսյանը նշց, որ ԵԱՀԿՄինսկի խմբի առաջարկություններըհակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ավելի իրատեսական եւ հիմնավորված են դառնում: Նշվեց, որ Հայաստանը Ղարաբաղի հարցի կարգավորմանմիայն խաղաղ, արդար եւ օբյեկտիվ լուծում է տեսնում : Թուրքիայի դերակատարությունը հակամարտության կարգավորման մեջ, պարոն Հովհաննիսյանի համոզմամբ պետք է լինի օբյեկտիվ եւ ոչ միակողմանի, քանի որ օբյեկտիվությունը եվրոպական ընտանիքին միանալու ցուցանիշներից է, եւառանցքային եվրոպական պետությունները հակամարտությունը քննարկելիս կարողացել են լինել օբյեկտիվ եւ խուսափել եմ միակողմանիությունից:
Հանդիպմանը ներկակառավարությանն առընթեր միգրացիայի եւ փախստականների վարչության պետ Գագիկ Եգանյանը հյուրին մանրամասն ներկայացրեց 1988-92 թթ. Ադրբեջանից Հայաստան բռնի տեղահանված 360000 հայ փախստականների իրավական եւ սոցիալական վիճակը, նշելով,որ Ադրբեջանից բռնագաղթված շուրջ 65000 փախստական ՀՀ քաղաքացիություն են ստացել, կառավարությունը իրականացնում է նպատակային սոցիալ-տնտեսական քաղաքականություն, փախստականների հարցը ներառված է աղքատության նվազեցման ռազմավարական ծրագրում: Հանրային նշանակության շենքերում ապրող 3470 ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու ծրագիր է իրականացվում, որի արժեքը 18 մլն ԱՄՆ դոլար է. 5մլն ԱՄՆ դոլարը հատկացվելու է բյուջետային միջոցներից: Պատասխանելով հյուրի հարցին, պարոն Եգանյանը նշեց, որ Ադրբեջանի մեծ քաղաքներից տեղահանված հայերը չեն ուզում վերադառնալ իրենց բնակավայրեր, քանի որ համոզված չեն իրենց անվտանգության ապահովման մեջ, իսկ Դաշտային Ղարաբաղից տեղահանվածները, որոնց թիվը հասնում է 50000-ի, երազում են օր առաջ վերադառնալ իրենց հայրենիք: Պարոն Եգանյանը փախստականների հիմնախնդիրներին եւ իրականացվող ծրագրերին վերաբերող փաստաթղթերի փաթեթը փոխանցեց պարոն Լենմարկերին:
Հանդիպումից հետո պարոն Լենմարկերը եւ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը մեկնեցին Լեռնային Ղարաբաղ:

Геран Ленмаркер в Национальном Собрании
4 июня Председатель НС РА Артур Багдасарян принял делегацию, возглавляемую Специальным представителем Председателя ПА ОБСЕ по вопросам Нагорного Карабаха Герана Ленмаркера.
В ходе встречи Председатель НС Артур Багдасарян отметил важность вовлечения Карабаха в вопросы урегулировния конфликта, наличия контактов между всеми странами южнокавказского региона с включением всех институтов гражданского общества и евроинтеграции всего региона. Было отмечено, что народы региона ожидают установление мира и благосостояния, а мир рассматривает Южный Кавказ как единый рынок с вытекающими из этого требованиями.
Г-н Ленмаркер подчеркнул роль парламентов в установлении мира и сотрудничества. Свой выезд в Карабах г-н Ленмаркер объяснил необходимостью ознакомления с проблемами на месте, встреч с людьми, подчеркнув при этом, что придает важное значение проблеме беженцев. Он приветствовал парламентскую инициативу южнокавказских стран и сотрудничество со странами Балтии, которые смогут быть наиболее полезны на пути к евроинтеграции.
Делегация, возглавляемая Специальным представителем Председателя ПА ОБСЕ по вопросам Нагорного Крабаха Гераном Ленмаркером, также встретилась в Национальном Собрании с руководителем армянской делегации в ПА ОБСЕ, Заместителем Председателя НС Вааном Ованесяном.
Г-н Ленмаркер отметил, что его миссия заключается в содействии усилиям Минской группы ОБСЕ в вопросе мирного урегилирования карабахской проблемы, в отношении чего заметен ощутимый рост интереса Европы. Г-н Ленмаркер отметил, что он впервые в рамках визита посетит Нагорный Карабах и ознакомится с проблемой на месте. По мнению Специального представителя Председателя ПА ОБСЕ по вопросу Нагорного Карабаха государства Южного Кавказа также должны быть вовлечены в Программу ,,Расширенная Европа – новые соседи”, подчеркнув при этом роль парламентов в этом вопросе. Отметил, что вопрос вступления Турции в Евросоюз будет рассматриваться в декабре.
Г-н Ованесян высоко оценил миссию Специального представителя Председателя ПА ОБСЕ по вопросам Нагорного Карабаха, поскольку доклад г-на Ленмаркера станет рабочим документом для ОБСЕ, являющейся самой опытной организацией в процессе урегулирования конфликта. Г-н Ованесян отметил, что Предложения Минской группы ОБСЕ в урегулировании конфликта становятся более реалистичными и обоснованными. Было отмечено, что Армения видит в урегулировании карабахского вопроса только мирное, справедливое и объективное решение. Роль Турции в урегулировании конфликта, по убеждению г-на Ованесяна, должна быть объективной и неоднобокой, поскольку объективность является одним из показателей вступления в европейскую семью, и ведущие европейские государства, рассматривая конфликт, смогли оставаться объективными и избежали однобокости.
Присутствующий на встрече начльник Управления по миграции и беженцам при Паравительстве РА Гагик Еганян подробно представил гостю правовое и социальное положение 360000 армянских беженцев, насильно выселенных из Азербайджана в Армению в 1988-1992 годы, отметив при этом, что около 65000 насильственно выселеных из Азербайджана беженцев уже получили гражданство РА, Правительство осуществляет целевую социально-экономическую политику, вопрос беженцев включен в стратегическую Программу снижения бедности. Для живущих в зданиях общественного назначения 3470 семьей осуществляется Программа по обеспечению их жилплощадью, стоимость которой составляет 18 млн. долларов США. Пять млн. долларов США будет выделено из бюджетных средств. Отвечая на вопрос гостя, г-н Еганян отметил, что выселенные из больших городов Азербайджана армяне, не хотят возвращаться на бывшее место жительство, поскольку не уверены в обеспечении их безопасности, а выселенные из равнинного Карабаха армяне, число которых доходит до 50000, мечтают поскорее вернуться на родину. Г-н Еганян передал г-ну Ленмаркеру пакет документов, касающийся проблем беженцев и реализуемых программ.