Դեկտեմբերի 4-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողով էին այցելել Արմավիրի մարզի Հայթաղ համայնքի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչներն ու աշակերտները: Նրանք նախ ներկա գտնվեցին եւ հետեւեցին ԱԺ լիագումար նիստի աշխատանքին, ապա նրանց հետ հանդիպեց ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Ողջունելով հյուրերի այցը օրենսդիր մարմին՝ Արտակ Դավթյանը նրանց ծանոթացրեց ԱԺ կառուցվածքին, մշտական հանձնաժողովների գործառույթներին ու իրավասություններին, անդրադարձավ պատգամավորների ընտրության կարգին: Հանձնաժողովի նախագահը աշակերտներին հորդորեց արդյունավետ օգտագործել ուսման տարիները եւ զինվել գիտելիքներով:
Հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց աշակերտների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին ավագ դպրոցի ներդրման պատճառներին ու հեռանկարներին, դասարանների ծանրաբեռնվածությանը, աշխատաշուկայի պահանջներին, դիմորդների մասնագիտական կողմնորոշմանը:

4 декабря в рамках программы “Открытый урок” Национальное Собрание посетили учителя и учащиеся средней школы общины Айтах Армавирской области. Они присутствовали на пленарном заседании НС, затем встретились с председателем Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтяном.
Председатель профильной комиссии ознакомил своих гостей с структурой НС, функциями и полномочиями парламентских комиссий, представил порядок избрания депутатов. Он призвал учащихся эффективно использовать годы учебы и овладевать прочными знаниями.
А.Давтян ответил на вопросы учащихся, в основном касавшиеся причин и перспектив внедрения старшей школы,   перегруженности классов, требований рынка труда, профориентации абитуриентов.