Դեկտեմբերի 4-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողով էին այցելել Արմավիրի մարզի Հայթաղ համայնքի միջնակարգ դպրոցի ուսուցիչներն ու աշակերտները: Նրանք նախ ներկա գտնվեցին եւ հետեւեցին ԱԺ լիագումար նիստի աշխատանքին, ապա նրանց հետ հանդիպեց ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը:
Ողջունելով հյուրերի այցը օրենսդիր մարմին՝ Արտակ Դավթյանը նրանց ծանոթացրեց ԱԺ կառուցվածքին, մշտական հանձնաժողովների գործառույթներին ու իրավասություններին, անդրադարձավ պատգամավորների ընտրության կարգին: Հանձնաժողովի նախագահը աշակերտներին հորդորեց արդյունավետ օգտագործել ուսման տարիները եւ զինվել գիտելիքներով:
Հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց աշակերտների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին ավագ դպրոցի ներդրման պատճառներին ու հեռանկարներին, դասարանների ծանրաբեռնվածությանը, աշխատաշուկայի պահանջներին, դիմորդների մասնագիտական կողմնորոշմանը:

On December 4 within the framework of the “Open Doors” programme the teachers and pupils of the secondary school of Haytagh community of Armavir Marz visited the National Assembly. First, they attended the NA plenary sitting and followed its work, then they met with the Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan.
Welcoming the guests’ visit to the legislative body, Artak Davtyan introduced them the NA structure, functions and authorities of the standing committees, touched upon the deputies’ election order. The Committee Chairman urged the pupils to effectively use the educational years and get knowledge.
The Committee Chairman answered the pupils’ questions, which mainly related to the reasons and perspectives of the senior school investment, the overloading of the classes, the demands of the labour market and the applicants’ professional focus.