Աշխատանքային հանդիպում ԱԺ մշտական հանձնաժողովում
Մարտի 19-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր «Արհեստակցական միությունների գործունեության երաշխիքները» թեմայով աշխատանքային հանդիպում: Քննարկումներին մասնակցում էին արհեստակցական միությունների, գործատուների հանրապետական միության եւ իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը բացման խոսքում շնորհակալություն հայտնեց ոլորտի ներկայացուցիչներին՝ հանձնաժողովի հետ ակտիվ համագործակցելու եւ արժեքավոր առաջարկներ ներկայացնելու համար, եւ հույս հայտնեց, որ դրանք կնպաստեն արհեստակցական միությունների եւ գործատուների միության աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը:
Արհեստակցական միությունների, գործատուների հանրապետական միության եւ իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները փոփոխություններ էին առաջարկում «Արհեստակցական միությունների մասին» օրենքում եւ ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում, որոնք, նրանց գնահատմամբ, ուղղված են արհմիությունների գործունեության բարելավմանը: Առաջարկները վերաբերում էին աշխատանքային իրավահարաբերություններում ծագած խնդիրներին, աշխատող-գործատու վեճերի լուծման մեխանիզմներին, կոլեկտիվ բանակցությունների վարման կարգի հստակեցմանը, կոլեկտիվ պայմանագրերին վերաբերող հոդվածներին եւ այլ դրույթների: Կողմերը ներկայացրին իրենց դիտողությունները, առարկությունները եւ առաջարկները:
Հանդիպման ավարտին հանձնաժողովի նախագահը հավաստիացրեց, որ ներկայացված առաջարկները կքննարկվեն հանձնաժողովում:

Рабочая встреча в постоянной комиссии НС
19 марта Постоянная комиссия НС по защите прав человека и общественным вопросам созвала рабочую встречу на тему “Гарантии деятельности профессиональных союзов”. В дебатах приняли участие представители профсоюзов, Республиканского совета работодателей и правозащитных общественных организаций.
Председатель комиссии Э.Варданян в своем вступительном слове, поблагодарив представителей сферы за активное сотрудничество и представленные ценные предложения, выразила надежду, что они будут содействовать повышению эффективности работ профсоюзов и работодателей.
Представители профсоюзов, Республиканского совета работодателей и правозащитных общественных организаций предлагают поправки в закон “О профессиональных союзах” и Трудовой кодекс РА, которые, по их мнению, направлены на совершенствование работы профсоюзов. Предложения касаются проблем, возникших в трудо-правовых отношениях, механизмов разрешения споров работник – работодатель, уточнения порядка ведения коллективных переговоров,   статей, затрагивающих коллективные договоры, и других положений. Стороны представили свои наблюдения, замечания и предложения.
В завершение встречи   председатель профильной комиссии заверила, что представленные предложения будут обсуждены в комиссии.