Մարտի 24-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողովը հյուրընկալել էր Երեւանի Գուրգեն Մարգարյանի անվան համար 94 ավագ դպրոցի աշակերտներին:
Բաց դասը վարեց ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության, սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ով աշակերտներին ներկայացրեց խորհրդարանի կազմը, կառուցվածքը, օրենսդրական գործունեությունը: Նա անդրադարձավ Ազգային ժողովի գործառույթներին, խոսեց համամասնական եւ մեծամասնական ընտրակարգերի մասին:
Հարցուպատասխանի ընթացքում հնչած հարցերն առնչվում էին դպրոցական ուսումնական ծրագրերին, նախամասնագիտական կրթությանը, աշակերտակենտրոն ուսուցմանը, երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը, ազգերի ինքնորոշման իրավունքին:
Պարոն Դավթյանն անդրադարձավ նաեւ աշակերտներին հուզող բուհական ընդունելության քննություններին:
Հանդիպման ավարտին աշակերտները ԱԺ նիստերի դահլիճում լուսանկարվեցին եւ անմիջական զրույց ունեցան ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ:

24 марта в рамках программы “Открытый урок” в НС гостили учащиеся ереванской старшей школы N 94 им. Г.Маргаряна.
Открытый урок вел председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян, представивший школьникам состав, структуру, законодательную деятельность парламента. Он обратился также к функциям НС, ознакомил своих гостей с пропорциональной и мажоритарной избирательными системами.
Прозвучавшие в ходе беседы вопросы учащихся касались, в частности, учебных программ, защиты прав детей, права наций на самоопределение и других тем.
Г-н Давтян затронул также волнующую школьников проблему вступительных экзаменов в вузы.
В завершение встречи глава парламента О.Абраамян тепло побеседовал с учащимися и сфотографировался с ними в зале заседаний НС.