Մարտի 25-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի Շավարշ Սիմոնյանի անվան համար 112 ավագ դպրոցի աշակերտները եւ ուսուցիչները: Նրանց հետ բաց դաս անցկացրեց ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը: Նա հյուրերին ներկայացրեց Ազգային ժողովի կառուցվածքը, կազմը, օրենքների ընդունման ընթացակարգը, մշտական եւ ժամանակավոր հանձնաժողովների կառուցվածքն ու գործառույթները:
Պարոն Դավթյանը պատասխանեց աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերում էին 12-ամյա կրթությանը, դպրոցական ավարտական եւ բուհական ընդունելության քննություններին:

On March 25 within the framework of the NA Open Doors Programme the pupils and the teachers of Yerevan Shavarsh Simonyan Senior School N 112 visited the National Assembly. The Chairman of the NA Standing Committee on Science, Education, Youth and Sport Artak Davtyan conducted an open lesson. He introduced to the guests the structure, the composition, the procedure of passing the laws and the structure and functions of the Standing and Ad-hoc Committees, and the legislative activities of the parliament.
Mr Davtyan answered the questions concerning the pupils, which related to the 12-year education, school graduation and entrance exams to the higher educational institutions.