ԱԺ փոխնախագահը հանդիպեց Կանանց լիդերության դպրոցի շրջանավարտների հետ
Ապրիլի 15-ին Ազգային ժողովում ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց Կանանց լիդերության դպրոցի շրջանավարտների հետ` «Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման համակարգում կանանց արդյունավետ մասնակցության կարողությունների հզորացում» ծրագրի շրջանակներում:
Տիկին Նաղդալյանը կարեւորեց կանանց դերը տեղական ինքնակառավարման մարմիններում եւ պետական կառավարման բոլոր մակարդակներում: Նշելով, որ համայնքների կայացման եւ զարգացման գործում շատ մեծ է ավագանու դերը, տիկին Նաղդալյանը կարեւորեց կանանց դերն ու մասնակցությունը:
Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Ջեմմա Հասրաթյանը փաստեց, որ Կանանց լիդերության դպրոցը տալիս է քաղաքական, իրավական, տնտեսական գիտելիքներ, ինչը կօգնի կանանց հասարակական գործունեություն ծավալելու, ՏԻՄ ընտրություններում առաջադրվելու: Հանդիպման ավարտին ԱԺ փոխնախագահը եւ Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահը շրջանավարտներին հանձնեցին Կանանց լիդերության դպրոցի ավարտական վկայականները:

NA Deputy Speaker Meets with the Graduates of the Women’s Leadership School
On April 15 in the National Assembly the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with the graduates of the Women’s Leadership School within the framework of the program “Capacity Building of Women’s Effective Participation in the Local Self-Government System in Armenia.”
Mrs Naghdalyan highlighted the women’s role in the local self-government bodies and in all levels of state administration. Noting that the Elders’ role is very big in the establishment and development of the communities Mrs Naghdalyan emphasized the women’s role and participation.
Jemma Hasratyan, the Head of the Armenian Association of Women with University Education, has documented that the Women’s Leadership School gives political, legal and economic knowledge, which will help to implement public activities and to be nominated in the elections of the local self-government. At the end of the meeting the NA Deputy Speaker and the Head of the Armenian Association of Women with University Education handed graduation certificates of the Armenian Association of Women with University Education to the graduates.