ԱԺ փոխնախագահն ընդունեց Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի համայնքապետին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 6-ին ընդունեց Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի համայնքապետ, վերապատվելի Հարություն Սելիմյանին եւ Հալեպում ՀՀ նախկին գլխավոր հյուպատոս Կարեն Գրիգորյանին:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին Սիրիայում տիրող իրավիճակին, սիրիահայության անվտանգության խնդիրներին, հայրենադարձ սիրիահայերի աջակցությանն առնչվող հարցեր:
Սիրիայի հայ ավետարանական համայնքի համայնքապետը, ներկայացնելով սիրիական պատերազմի արհավիրքներն ու դրանց հետեւանքները սիրիահայերի կյանքում, շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի ժողովրդին եւ երկրի նախագահին սրտացավ վերաբերմունքի եւ աջակցության համար: Նրա համոզմամբ՝ ազգային խնդիրների լուծումը հնարավոր է միայն ուժեղ հայրենիքի եւ կենսունակ սփյուռքի համատեղ ջանքերով ու միասնականությամբ:
Էդուարդ Շարմազանովի գնահատմամբ՝ սիրիահայ համայնքը հայկական սփյուռքի առանցքային ու միասնական հատվածներից է, որը ազգապահպանության հիանալի օրինակ է եղել սփյուռքի մյուս գաղթօջախների համար: Նա հիացմունք հայտնեց սիրիահայերի՝ դժվարությունները հաղթահարելու անկոտրում կամքի համար եւ հավաստիացրեց, որ Հայաստանի իշխանությունները ջանք չեն խնայում դիվանագիտական տարբեր ճանապարհներով սատարելու Սիրիայում խաղաղության հաստատմանը: Էդուարդ Շարմազանովը պատրաստակամություն հայտնեց մասնակցելու սիրիահայերի՝ առաջիկա օրերի քննարկումներին, լսելու նրանց առաջարկները եւ հնարավոր ամեն ինչ անելու նրանց խնդիրները լուծելու համար:
Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի եւ ժխտողականության դեմ պայքարի հարցում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորեց Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության դերը: Նա մտահոգություն հայտնեց, որ Թուրքիան այս անգամ արդեն այլ ձեւերով է շարունակում իրականացնել հայերի ցեղասպանությունը, եւ դրա ապացույցը իր բնօրրանից քեսապահայության տեղահանման փաստն է:

Вице-спикер НС принял главу Армянской евангелической общины Сирии
6 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов принял главу Армянской евангелической общины Сирии преподобного А.Селимяна и бывшего генерального консула РА в Алеппо К.Григоряна.
В ходе встречи обсуждались ситуация в Сирии, проблемы местной армянской общины, содействие репатриирующимся сирийским армянам.
Глава Армянской евангелической общины Сирии, представляя тяготы войны и их воздействие на жизнь сирийских армян, поблагодарил народ Армении и президента страны за теплое отношение и поддержку. Он выразил уверенность, что   решение национальных проблем возможно лишь совместными усилиями и единством Родины и Спюрка (Диаспоры).
В оценке Э.Шармазанова, сирийская армянская община – одна из важных частей Диаспоры, которая всегда являлась для других армянских общин прекрасным примером сохранения идентичности нации. Он выразил восхищение непоколебимостью и твердостью сирийских армян и заверил, что власти Армении не жалеют усилий для дипломатической поддержки в деле установления мира в Сирии. Вице-спикер выразил готовность принять участие в предстоящей встрече сирийских армян, выслушать их предложения и сделать все возможное для разрешения существующих проблем.
В вопросе международного признания Геноцида армян и борьбы с его отрицанием заместитель Председателя НС подчеркнул важную роль триединства Армения – Арцах – Диаспора. Он выразил озабоченность тем, что на этот раз Турция продолжает осуществлять геноцид армян в других формах, и свидетельство тому – факт депортации кесабских армян с их родины.