ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանին
Մայիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին:
Դեսպանը շնորհավորեց Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ փոխանցեց Իրանի խորհրդարանի նախագահ Ալի Լարիջանիի ջերմ ողջույնները, շնորհավորանքը եւ վերահաստատեց Իրան պաշտոնական այց կատարելու պարոն Լարիջանիի հրավերը: Նա վստահություն հայտնեց, որ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը ԻԻՀ կխթանի միջխորհրդարանական կապերի խորացումը: Դեսպանը կարեւորեց երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը բոլոր բնագավառներում, նախանշված համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ նշեց, որ Հայաստան-Իրան հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ երկկողմ համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: Պարոն Սահակյանը բարձր գնահատեց միջխորհրդարանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը եւ հետագա խորացումը: Ըստ ԱԺ նախագահի` հայկական կողմը կարեւորում է երկկողմ տնտեսական նախագծերի իրագործումը նախատեսված ժամկետներում, ինչը հնարավորություն կտա երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները բարձրացնել որակական նոր աստիճանի:

Председатель НС Г.Саакян принял посла ИРИ
6 мая   Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла ИРИ в РА Мохаммада Реиси.
Посол поздравил Г.Саакяна в связи с избранием Председателем НС, передал теплые приветствия и поздравления председателя парламента Ирана Али Лариджани и подтвердил его приглашение к официальному визиту в ИРИ.   Он выразил уверенность, что официальный визит Председателя НС в Иран будет содействовать углублению межпарламентских связей. Посол подчеркнул важность дальнейшего развития двусторонних отношений во всех сферах, реализации намеченных совместных программ.
Председатель НС Г.Саакян с удовлетворением отметил, что отношения Армения – Иран находятся на высоком уровне и двустороннее сотрудничество продолжает развиваться в атмосфере взаимного доверия. Спикер НС высоко оценил нынешний уровень и дальнейшее углубление межпарламентских отношений. По мнению Г.Саакяна, армянская сторона осознает важность осуществления двусторонних экономических проектов в намеченные сроки, что даст возможность поднять двусторонние экономические отношения на качественно новый уровень.