Սանկտ Պետերբուրգյան 8-րդ միջազգային տնտեսական խորհրդաժողովում
Հունիսի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգյան  8-րդ միջազգային տնտեսական խորհրդաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը առանձնազրույցներ ունեցավ ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովի, ՌԴ ԴԺ ԴԽ նախագահ Սերգեյ Միրոնովի, Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախ ագահ Պիտեր Պիտգարդի հետ:
ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովը գոհունակություն հայտնեց, որ խորհրդաժողովին մասնակցում է Հայաստանի պատվիրակությունը եւ կարեւորեց Հայաստանին նվիրված տաղավարի բացումը: ՀՀ Աժ նախագահի հրավերով աշնանը պարոն Գրիզլովը պաշտոնական այցով կգա Երեւան: Քննարկվեցին միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացման այլ հարցեր եւս:
ՌԴ ԴԺ ԴԽ նախագահ Սերգեյ Միրոնովի հետ հանդիպման առանցքում հայ- ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության խնդիրներն էին, կարեւորվեց համագործակցության համաձայնագրի կատարումը, որի շրջանակներում Սանկտ Պետերբուրգում բացվել է Հայաստանի տաղավարը, քննարկվեցին նաեւ Սամարայում կնքված համաձայնագրերի կատարմանն առնչվող հարցեր:
Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Պիտեր ՊիտգFoto:Doc. JUDr.  Petr Pithart արդի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի հաստատման խնդիրները: Պարոն Պիտգարդի բնորոշմամբ` հանդիպումը պատմական էր, որովհետեւ առաջինն էր Հայաստանի եւ Չեխիայի խորհրդարանների միջեւ: Քննարկվեցին միջպետական ու միջխորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Նշվեց, որ անցած տասնամյակում Չեխիայի կուտակած օրենսդրական ու տնտեսական փորձը օգտակար կաող է լինել Հայաստանի համար: Տնտեսության, առողջապահության, գիտության, կրթության, մշակույթի ոլորտներոմ համագործկցության մեծ ներուժը արժանավորապես օգտագործելու պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը Չեխիայի Սենատի նախագահին պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան:
Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում հունիսի 15-ին ՌԴ ԴԺ ԴԽ նախագահ Սերգեյ Միրոնովի բացման խոսքով աշխատանքները սկսեց 8-րդ միջազգային տնտեսական համաժողովը: Ողջունելով հյուրերին` պարոն Միրոնովը նշեց, որ ամենամյա դարձած համաժողովը միավորում է ոչ միայն ԱՊՀ-ի, այլեւ այլ երկրների գործարարներին եւ դարձել է տնտեսական տարվա գլխավոր իրադարձությունը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ողջույնի խոսքը փոխանցեց Հյուսիս Արեւմտյան օկրուգում ՌԴ նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Իլյա Կլեբանովը:
ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Բորիս Գրիզլովը, թվարկելով համաժողովում ներկայացված երկրները, ընդգծեց այն կարեւոր նշանակությունը, որ ունեն նման համաժողովներն իրենց կլոր սեղանների շուրջ քննարկումներով, որոնց արդյունքում ձեռք բեր բերվում տնտեսական զարգացումը խթանող պայմանագրեր: Պարոն Գրիզլովը գոհունակություն հայտնեց, որ վեհաժողովի շրջանակներում ներկայացվում են Հայաստանի ու Չեխիայի հանրապետությունները:
Ընդարձակ զեկուցմամբ հանդես եկավ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Ֆրադկովը` նշելով, ՌԴ տնտեսության զարգացման առաջնահերթությունները:
Համաժողովի աշխատանքների առիթով մասնակիցներին շնորհավորեց եւ հաջողություններ մաղթեց նահանգապետ Վալենտինա Մատվիենկոն:
Համաժողովի խնդիրների շուրջ ելույթներում կարեւորվում էր միասնական տնտեսական տարածքի ստեղծումը, տնտեսության արդիականացումը, նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը եւ համապատասխանեցումը ժամանակի պահանջներին, որը թույլ կտա հաղթահարել աղքատությունն ու միջազգայ ին շուկայում մրցունակ արտադրանք ունենալ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ խորհրդաժողովը Հայաստանի համար կարեւոր նշանակություն ունի, որովհետեւ ներկայացվելու են Հայաստանի տնտեսական ձեռքբերումներն ու ներուժը. «Հայաստանը շարունակում է տնտեսության ազատականացման եւ ժողովրդավարական հասարակության կառուցումը: Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությանն անդամագրումից առաջ փոփոխվել է Հայաստանի օրենսդրական դաշտը` մրցունակ ձեռներեցության զարգացման հնարավորությունների ստեղծման նպատակով: Յուրաքանչյուր ժողովրդավարական երկրի գլխավոր նպատակը պետության հզորության ամրապնդումն է եւ բնակչության կյանքի որակի բարելավումը: Անցումային շրջանը, որ դեռ շարունակվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ Համագործակցության այլ երկրներում, տնտեսական ու սոցիալական դժվարությունները, վերացված չեն եւ մնում են լուրջ անհանգստության առարկա»:
Նշվեց, որ Հայաստանի զարգացման վրա ներգործում են տարածաշրջանային քաղաքական ու տնտեսական բարդ գործընթացները: Հայաստանը մեծ աշխարհի հետ ցամաքային հաղորդակցության խնդիր ունի: Այնուհանդերձ` նույնիսկ այդ պայմաններում, չունենալով ընդհանուր սահմաններ ու հաղորդակցության խնդիրներ իր առեւտրատնտեսական ամենամեծ գործընկեր Ռուսաստանի հետ (ինչպես եւ այլ երկրների), Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է զարգանալ` գրանցելով տնտեսական աճ, ՀՆԱ-ի աճ եւ աշխատելով ավելացնել արտասահմանյան ներդրումները:
Մակրոտնտեսական ցուցանիշների աճն ապահովվում է մասնավոր սեփականության ընդլայնման շնորհիվ, որի հետեւանքով զարգանում է կայուն ձեռնեցություն: Մասնավոր հատվածում ՀՆԱ-ի 80 տոկոսը վկայում է, որ պետությունը չի խառնվում բիզնեսի գործերին: Հարուստ չլինելով բնական պաշարներով ու հումքային բազայով` Հայաստանի տնտեսությունը բավականին բազմազան է: Թեթեւ արդյունաբերություն, թանկարժեք քարերի մշակում, ոսկերչական իրերի արտադրություն, գյուղատնտեսություն` այս ոլորտներն առաջատար տեղ ունեն Հայաստանի տնտեսության մեջ: Ձեռներեցության զարզացման բարենպաստ միջավայր է ստեղծում օրենսդրական դաշտը, որտեղ նշանակալից հաջողություններ են գրանցված: Պետության վարած ազատական քաղաքականությունը մեծ հնարավորություններ է տալիս արտասահմանյան ներդրողներին` միջազգային տնտեսական ծրագրերի իրականացման համար. դրական դինամիկա է գրանցվել արտասահմանյան ներդրումների հոսքում, մեծացել է ապրանքաշրջանառությունը ոչ միայն ԱՊՀ-ու ու Եվրոպայի, այլեւ ԱՄՆ-ի ու Ասիայի երկրների միջեւ:
Հայաստանի արտաքին տնտեսական քաղաքականության մեջ գերակայում է կոոպերացիոն կապերի վերականգնման խնդիրը ԱՊՀ-երկրների հետ: Այդ խնդիրների լուծման նպատակով բազմաթիվ հանդիպումներ են եղել. ԱՊՀ երկրների հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ կարեւոր քայլ էր Սամարայի գործարար համաժողովը միջռեգիոնալ համագործակցության խնդիրների շուրջ, որի ընթացքում ստորագրվեցին համաձայնագրեր` երկու երկրների ռեգիոնների միջեւ: Համագործակցության հաջողությունը մեծապես կախված է տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներգրավումից եւ նրանց իրավասությունների մեծացումից:
Հայաստ անի համար շատ կարեւոր է Եվրամիության հետ համագործակցությունը: ԵՄ-ի նոր հարեւանները կարճ ժամանակում բավականին բարձր տնտեսական աճ են ունեցել, որ նոր հեռանկարներ են բացել այդ երկրներ համար: Այդ պետությունների փորձը կարող է հաջողությամբ օգտագործվել ԱՊՀ-երկրների ազգային տնտեսությունների զարգացման նպատակով: Հայաստանի ներգրավումը այս նախաձեռնության մեջ շատ կարեւոր է:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը վստահություն հայտնեց, որ Սանկտպետերբուրգյան միջազգային 8-րդ տնտեսական խորհրդաժողովը պետությունների համագործակցության եւ ժողովուրդների բարեկեցության հաստատման ճանապարհին իր կարեւոր ներդրումը կունենա: Նա խորհրդաժողովի մասնակիցներին ու հյուրերին հրավիրեց Հայաստանի տաղավարի շնորհանդեսին:
Խորհրդաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին կլոր սեղանների շուրջ քննարկումներով:
Նույն օրը Միխայլովյան մանեժում տեղի ունեցավ Հայաստանի տաղավարի հանդիսավոր բացումը, որին բացի Հայաստանի պատվիրակությունից ներկա էին ՌԴ ԴԺ ԴԽ նախագահ Սերգեյ Միրոնովը, Չեխիայի Սենատի նախագահ Պիտեր Պիտգարդը, ՌԴ Հարավային օկրուգում ՌԴ  նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Վլադիմիր Յակովլեւը, նախարարներ, գործարարներ:

На Санкт-Петербургском 8-ом Mеждународном экономическом форуме
15 июня в рамках Санкт-Петербургского 8-го Международного экономического форума Председатель НС РА Артур Багдасарян имел отдельные встречи с Председателем ГосударственнойДумы РФ Борисом Грызловым, Председателем СФ ФС РФ Сергеем Мироновым, Председателем Сената Республики Чехия Питером Питгардом.
Председатель Государственной Думы РФ Борис Грызлов выразил удовлетворение участием на форуме делегации Армении и отметил важность открытия павильона Армении.
По приглашению Председателя НС РА г-н Грызлов осенью посетит с официальным визитом Ереван. Были обсуждены также другие вопросы углубления межпарламентских отношений.
В центре внимания встречи с Председателем СФ ФС РФ Сергеем Мироновым были проблемы армяно-российского межпарламентского сотрудничества, была отмечена важность выполнения соглашения о сотрудничестве, в рамках которого в Санкт-Петербурге открылся павильон Армении, обсуждались также вопросы, касающиеся соглашений, заключенных в Самаре.
В ходе встречи с Председателем Сената Чешской Республики Питером Foto:Doc. JUDr.  Petr Pithart Питгардом обсуждались вопросы установления межпарламентских связей между двумя странами. По определению г-на Питгарда, встреча – историческая, так как первая между парламентами Армении и Чехии. Были обсуждены вопросы, касающиеся межгосударственных и межпарламентских отношений. Отмечено, что накопленный Чехией за прошедшее десятилетие законодательный и экономический опыт может быть полезен для Армении.Достигнута договоренность о достойном применении большого потенциала сотрудничества в области экономики, здравоохранения, науки, образования, культуры. Председатель НС РА Артур Багдасарян пригласил Председателя Сената Чехии посетить Армению с официальным визитом.
В Таврическом дворце Санкт-Петербурга 15 июня вступительным словом Председателя СФ ФС РФ Сергея Миронова начал свою работу 8-й Международный экономический форум. Приветствуя гостей,      г-н Миронов отметил, что ставший ежегодным форум объединяет деловых людей не только СНГ, но и других стран, превратился в главное событие экономического года.
Приветственное слово Президента РФ Владимира Путина передал полномочный представитель Президента РФ в Северо-Западном округе Илья Клебанов.
Председатель Государственной Думы РФ Борис Грызлов, перечисляя представленные на форуме страны, подчеркнул то важное значение, которое имеют подобные форумы своими обсуждениями за круглыми столами, в результате которых достигаются договора, стимулирующие экономическое развитие. Г-н Грызлов выразил удовлетворение , что в рамках форума представлены республики Армении и Чехии.
С обстоятельным докладом выступил Премьер-министр РФ Михаил Фрадков, отметивший приоритеты экономического развития РФ.
В связи с работой форума его участников поздравила и пожелала успехов губернатор Валентина Матвиенко.
В выступлениях вокруг задач форума подчеркивалась важность создания единого экономического пространства, прогресса в экономике, внедрения новых технологий и сведения их  к требованиям времени, что позволит преодолеть бедность и иметь на международном рынке конкурентоспособную продукцию.
Председатель НС РА Артур Багдасарян отметил, что форум имеет для Армении важное значение, так как будут представлены экономические достижения Армении и ее потенциал: “Армения продолжает созидание рыночной экономики и демократического общества. Перед вступлением во Всемирную торговую организацию изменилось законодательное поле Армении  - с целью создания возможностей для развития конкурентоспособного предпринимательства. Главной целью любой демократической страны является укрепление мощи государства и улучшение качества жизни его населения. Переходный период, который все еще продолжается не только в Армении, но и в других странах Содружества, экономические и социальные трудности не ликвидированы и остаются предметом серьезного беспокойства”.
Было отмечено , что на развитие Армении влияют сложные региональные политические и экономические процессы. Армения имеет проблему сухопутного сообщения с внешним миром. Тем не менее, даже в этих условиях, не имея общих границ и при наличии проблемы путей сообщения с самым крупным своим торгово-экономическим партнером – Россией ( как и с другими странами) , экономика Армении продолжает развиваться, регистрируя экономический рост, рост ВВП и стараясь увеличивать иностранные инвестиции.
Рост макроэкономических показателей обеспечивается благодаря расширению частной собственности, в результате чего стабильно развивается предпринимательство. 80% ВВП в частном секторе свидетельствует, что государство не вмешивается в дела бизнеса. Будучи обделенной природными ресурсами и сырьевой базой, экономика Армении довольно многообразна. Легкая промышленность, обработка драгоценных металлов, производство ювелирных изделий, сельское хозяйство – эти сферы приоритетны в экономике Армении. Благоприятную среду для развития предпринимательства создает законодательное поле, в котором зафиксированы значительные успехи. Проводимая государством рыночная политика дает большие возможности зарубежным инвесторам  для реализации международных экономических программ : отмечена позитивная динамика в потоке международных инвестиций, возрос товарооборот не только между странами СНГ и Европы, но и США и Азии.
Во внешней экономической политике Армении доминирует задача восстановления кооперационных связей со странами СНГ. Для решения этих задач состоялось множество встреч: важным шагом к углублению сотрудничества со странами СНГ был деловой форум в Самаре вокруг проблем межрегионального сотрудничества, в ходе которого были подписаны соглашения между регионами двух стран. Успех сотрудничества в значительной мере зависит от степени вовлеченности органов местного самоуправления и расширения их полномочий.
Для Арменииочень важно сотрудничество с Евросоюзом. Новые соседи ЕС в короткий срок имели довольно высокий экономический рост, что открыло новые перспективы для этих стран. Опыт этих государств может быть с успехом использован для развития национальных экономик стран СНГ. Вовлечение Армении в эту инициативу очень важно.
Председатель НС РА Артур Багдасарян выразил уверенность в том, что Санкт-Петербургский 8-й Международный экономический форум будет иметь свой важный вклад в деле сотрудничества стран и укрепления дружбы народов. Он пригласил участников форума и гостей на открытие павильона Армении.
Работа форума продолжилась обсуждениями вокруг круглого стола.
В тот же день в Михайловском манеже состоялось торжественное открытие павильона Армении, на котором кроме делегации Армении присутствовали Председатель СФ ФС РФ Сергей Миронов, Председатель Сената Чехии Питер Питгард, полномочный представитель Президента РФ в Южном округе Владимир Яковлев, министры, бизнесмены.