ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Պորտուգալիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանին
Մայիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Պորտուգալիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Մարիո Գոդինյո Դե Մատուշին:
Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթելով` ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները վերընթաց կապրեն եւ վստահեցրեց, որ որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, կաջակցի հայ-պորտուգալական հարաբերությունների ակտիվացմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացմանը: Փաստելով, ոոր Հայաստանի եւ Պորտուգալիայի միջեւ հարաբերություններն աչքի չեն ընկնում ակտիվությամբ` ԱԺ նախագահը կարեւորեց համագործակցությունը տարբեր ձեւաչափերով, տնտեսական եւ մշակութային կապերի զարգացումը: Երկկողմ կապերի զարգացման եւ ընդլայնման տեսանկյունից` ԱԺ նախագահը կարեւոր համարեց միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը եւ այդ համատեքստում նշեց, որ առաջիկայում Հայաստանի խորհրդարանում կձեւավորվի Հայաստան-Պորտուգալիա բարեկամական խումբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Պորտուգալիայի դեսպանը շնորհավորեց Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ վստահեցրեց, որ իր պաշտոնավարության տարիներին կանի հնարավորը զարգացնելու եւ խորացնելու երկու բարեկամ երկրների քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերությունները: Հայաստանի եւ Պորտուգալիայի հարաբերությունների զարգացման առումով, նա նույնպես կարեւոր եւ անհրաժեշտ համարեց ազգային խորհրդարանների միջեւ կապերի զարգացումը, փոխայցերը, երկկողմ շփումները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, երկուստեք կարեւորվեց միջազգային կազմակերպություններում փոխշահավետ եւ արդյունավետ համագործակցությունը:

Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного посла Португальской Республики в РА
6 мая Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного посла Португальской Республики в РА Марио Годиньо де Матуша.
Поздравив с назначением и пожелав успехов, Председатель НС выразил надежду, что за время пребывания посла на посту отношения между двумя странами переживут подъем и в свою очередь заверил о своей поддержке в качестве спикера парламента осуществлению всех инициатив, направленных на оживление армяно-португальских отношений. Констатировав, что отношения между Арменией и Португалией не отличаются активностью, Председатель НС подчеркнул важность сотрудничества в различных форматах, развития экономических и культурных связей. С точки зрения развития и расширения двусторонних связей спикер выделил активизацию межпарламентских связей и в данном контексте – создание вскоре парламентской группы дружбы Армения – Португалия.
Поблагодарив за прием, посол Португалии поздравил Г.Саакяна с избранием на пост Председателя НС и заверил, что за годы своей работы в Армении сделает все возможное для развития и углубления политических и экономических отношений двух дружественных стран.   В плане развития отношений РА и Португалии он также подчеркнул важность связей национальных парламентов, взаимных визитов, двусторонних контактов.
В ходе встречи собеседники обсудили и другие вопросы, представляющие двусторонний интерес; обоюдно была подчеркнута важность взаимовыгодного и продуктивного сотрудничества в международных организациях.