Աշխատանքային հանդիպում ԱԺ մշտական հանձնաժողովում
Մայիսի 8-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը հանդիպեց Երեխաների պաշտպանության ցանցի ներկայացուցիչների հետ:
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում հյուրերն անդրադարձան իրենց գործունեությանը, ներկայացրին կառույցի ռազմավարությունը եւ առաջնահերթությունները՝ նշելով, որ իրենց գլխավոր խնդիրը երեխաների պաշտպանության ոլորտում առկա բացթողումների կարգավորումն է: Նրանք անդրադարձան մինչեւ երեք տարեկան երեխաների անհատական խնամքի ապահովման խնդիրներին, խնամակալության, խնամատարության եւ որդեգրության հանձնված երեխաներին, մանկատների շրջանավարտներին տրվող պետական աջակցությանը: Առաջարկվեց համայնքներում ստեղծել ընտանիքներին աջակցող եւ կանխարգելման գործառույթ իրականացնող ծառայություններ:
Հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը նշեց, որ վերոնշյալ խնդիրները մշտապես քննարկվում են հանձնաժողովում: Նա առաջարկեց կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ՝ ոլորտի պատասխանատուների հետ խնդիրները եւ առաջարկները քննարկելու համար:

Рабочая встреча в постоянной комиссии НС
8 мая председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Э.Варданян встретилась с представителями Сети защиты детей.
В ходе рабочей встречи гости представили деятельность, стратегию и приоритеты своей структуры, отметив, что главная их задача – урегулирование существующих упущений в сфере защиты детей. Они обратились к проблемам обеспечения индивидуального ухода за детьми до трех лет, опеки,   опекунства и усыновления, государственной поддержки выпускников детских домов. Предложено создать в общинах службы, содействующие  семьям и осуществляющие профилактические функции.
Председатель комиссии Э.Варданян отметила, что указанные вопросы постоянно обсуждаются в комиссии. Она предложила организовать парламентские слушания – для обсуждения задач и проблем с кураторами сферы.