Մայիսի 15-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերակցության հետ համատեղ կազմակերպել էր մասնագիտական կարողությունների շարունակական զարգացման հայեցակարգի իրականացման շրջանակներում ծրագրային բյուջետավորման վերաբերյալ աշխատանքային մասնագիտական քննարկում: Միջոցառմանը մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, միջազգային կառույցների փորձագետներ:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին` ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը կարեւորեց Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերակցության եւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի միջեւ համատեղ իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաեւ ընկերակցության արդյունավետ համագործակցությունը ԱԺ աշխատակազմի հետ: ԱԺ նախագահը նկատեց, որ բյուջետային համակարգի մասին օրենքում տարիների ընթացքում կատարվել են որոշակի փոփոխություններ, սակայն այն դեռեւս համալրման կարիք ունի եւ առաջիկայում կմշակվեն նոր հայեցակարգեր:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Միանսյանը նշեց, որ հանձնաժողովը ԳՄՀԸ-ի հետ երկար ու համատեղ իրականացրած աշխատանքի փորձ ուի, նաեւ կան ծրագրեր, որոնք ընթացքի մեջ են եւ այսօր սկսում են նոր ծրագրի իրականացումը: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ տեւական ժամանակ է, ինչ կառավարության եւ Աժ-ի կողմից փորձ է արվում ներդնել ծրագրային բյուջետավորման համակարգը Հայաստանում: Ըստ զեկուցողի՝ նոր համակարգը էապես փոխելու է հանրային ֆինանսների կառավարման ողջ փիլիսոփայությունը եւ թույլ է տալու այս գործընթացում յուրաքանչյուր դրամ ծախսել առավել արդյունավետորեն:
ԳՄՀԸ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար, «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագրի ղեկավար Դագմար Բոթը նշեց, որ 2009 թ.-ից սկսած Գերմանիայի Դաշնության կառավարության հանձնարարությամբ ԳՄՀԸ աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանին՝ հանրային ֆիանանսների կառավարման համակարգը բարեփոխելու, այդ թվում նաեւ ծրագրային բյուջետավորմանն անցնելու հարցերում: Ընկերակցության կողմից իրականացվող միջոցառման նպատակն է բարելավել ԾԲ գաղափարի ընկալումը ԱԺ պատգամավորների եւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների աշխատակիցների շրջանում: Նշվեց, որ միջացառման ընթացքում ներկաները տեղեկատվություն կստանան ծրագրային բյուջեի՝ որպես գործիք օգտագործելու վերաբերյալ եւ դրան առնչվող տարրերի մասին: Գրասենյակի ղեկավարը ընդգծեց, որ Հայաստանն արդեն ունի որոշակի փարձառություն եւ գիտելիքներ ծրագրային բյուջետավորման վերաբերյալ եւ այդ պատճառով ընկերակցության մոտեցումը հենվում է միմյանցից սովորելու, փորձի փոխանակման վրա:
ԳՄՀԸ ՀՖԿՀԿ ծրագրի փորձագետ Սուրեն Պողոսյանը հանդես եկավ «Ծրագրային բյուջետավորման բարեփոխումները Հայաստանում» ելույթով: Փարձագետը ներկայացրեց ԾԲ հիմնական տեսակները, Հայաստանում առկա փորձը, օրենսդրական վերջին փոփխություններն ու պահանջները, ինչպես նաեւ խոսեց ԾԲ աշխատանքային գործիքներից եւ Հայաստանի համատեքստում այդ գործիքների կիրառությունից:

On May 15 the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs jointly with the German Society for International Cooperation (GIZ) organized a working professional discussion on the programme budgetary within the framework of the concept of the continuous development of the professional capabilities.
Welcoming the participants of the event, the NA Speaker Galust Sahakyan highlighted the joint implementing programmes between the German Society for International Cooperation and the NA Standing Committee, as well as the effective cooperation of the GIZ with the NA Staff. The NA Speaker noticed that during the years certain amendments had been made to the law on budgetary system, but it still needs additions and in future new concepts will be worked out.
The Committee Chairman Gagik Minasyan noted that he had a lengthy working experience with the GIZ, there are also programmes which are in the process and today they are beginning the implementation of the new programme. According to the Committee Chairman, it is a lasting time that an attempt is made by the government and the NA to invest the programme budgeting in Armenia.
Dagmar Bott, Head of the GIZ Armenian Office, Head of the Programme Public Financial Management in South Caucasus, has noted that since 2009 by the assignment of the Government of the German Federation the GIZ shows support to Armenia for improving the public financial management system, including also passing into programme budgeting. The goal of the event being implemented by the GIZ is to improve the perception of the programme budgeting among the NA deputies and the employees of the NA Standing Committees. It was noted that during the event the attendees would get information on using the programme budgeting as a tool and on the elements relating to it. The Head of the Office has underlined that Armenia already has certain experience and knowledge on the programme budgeting and that is why the approach of the GIZ is counted on learning from each other and exchange of experience.
Suren Poghosyan, expert of GIZ Public Financial Management in South Caucasus delivered a speech on Reforms of the Programme Budgeting in Armenia. The expert presented the main kinds of programme budgeting, the experience existing in Armenia, the last legislative amendments and requirements, as well as he talked about the working tools of the programme budgeting and in the context of Armenia the use of tools.