Մայիսի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լեյդուլվ Ատլե Նամտվեդտին (նստավայրը` Մոսկվա):
ԱԺ նախագահը, շնորհավորելով դեսպանին իր առաքելությունը սկսելու կապակցությամբ, համոզմունք հայտնեց, որ նա իր ավանդը կբերի հայ-նորվեգական միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը կարեւորեց Սկանդինավյան երկրների, այդ թվում` Նորվեգիայի հետ բազմաոլորտ եւ փոխշահավետ համագործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը: Նա շեշտեց, որ անհրաժեշտ է համարում աշխուժացնել հայ-նորվեգական խոհրրդարանական շփումները երկկողմ եւ բաղմակողմ ձեւաչափերով: Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ Հայաստանի ժողովուրդը երախտապարտ է Նորվեգիային 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո ցուցաբերված մարդասիրական օգնության համար: Նա բարձր գնահատեց Ֆրիտյոֆ Նանսենի ավանդը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով իրենց հայրենիքից զրկված հայերի իրավունքները պաշտպանելու գործում:
Բարձր գնահատելով երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը` Նորվեգիայի դեսպանը կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, երկկողմ շփումները: Լեյդուլվ Ատլե Նամտվեդտը համոզմունք հայտնեց, որ համագործակցության մեծ ներուժ կա նաեւ տնտեսության եւ այլ ոլորտներում: Նա հավաստիացրեց, որ կանի առավելագույնը զարգացնելու եւ ամրապնդելու հայ-նորվեգական բարեկամական հարաբերությունները:
Համաձայնելով, որ հայ-նորվեգական բարեկամական հարաբերությունները ունեն հարուստ պատմություն, կողմերը կարծիք հայտնեցին, որ անհրաժեշտ է խորացնել երկկողմ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում: Երկուստեք կարեւորվեց միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի եւ Նորվեգիայի համագործակցությունը:
Զրուցակիցները անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հակամարտությանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայաստանի Մաքսային միությանը անդամակցությանը, ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին:

On May 15 the President of the RA National Assembly Galust Sahakyan received Leidulv Atle Namtvedt, the newly appointed Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Kingdom of Norway in Armenia (residence in Moscow).
Congratulating the Ambassador on the occasion of beginning his mission, the NA President expressed conviction that he would make his contribution to the development of Armenian-Norwegian inter-state relations. The President of the Armenian Parliament highlighted the development and enlargement of the multi-sphere and mutually beneficial cooperation with the Scandinavian countries, including Norway. He has stressed that he deems necessary to enliven the Armenian-Norwegian parliamentary contacts with bilateral and multi-lateral formats. Galust Sahakyan has noted that the people of Armenia are grateful to Norway for the humanitarian aid shown after the 1988 disastrous earthquake. He highly assessed Fridtjof Nansen’s contribution to protection of the rights of the Armenians who were deprived of their Motherland as a consequence of the 1915 Armenian Genocide.
Highly appreciating the current level of bilateral relations the Ambassador of Norway highlighted the development of the inter-parliamentary relations and the bilateral contacts. Leidulv Atle Namtvedt has expressed conviction that there is also a big potential of cooperation in the economy and other spheres. He assured that he would do his best to develop and strengthen the Armenian-Norwegian friendly relations.
Agreeing that the Armenian-Norwegian relations have rich history, the sides have expressed an opinion that it is necessary to deepen the bilateral relations in different spheres. Both sides highlighted the cooperation of Armenia and Norway in international organizations.
The interlocutors touched upon the regional problems, the NK conflict, the Armenian-Turkish relations, the accession of Armenia to the Customs Union and the RA-EU relationship.