Մայիսի 15-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լեյդուլվ Ատլե Նամտվեդտին (նստավայրը` Մոսկվա):
ԱԺ նախագահը, շնորհավորելով դեսպանին իր առաքելությունը սկսելու կապակցությամբ, համոզմունք հայտնեց, որ նա իր ավանդը կբերի հայ-նորվեգական միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը կարեւորեց Սկանդինավյան երկրների, այդ թվում` Նորվեգիայի հետ բազմաոլորտ եւ փոխշահավետ համագործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը: Նա շեշտեց, որ անհրաժեշտ է համարում աշխուժացնել հայ-նորվեգական խոհրրդարանական շփումները երկկողմ եւ բաղմակողմ ձեւաչափերով: Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ Հայաստանի ժողովուրդը երախտապարտ է Նորվեգիային 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո ցուցաբերված մարդասիրական օգնության համար: Նա բարձր գնահատեց Ֆրիտյոֆ Նանսենի ավանդը 1915թ. Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով իրենց հայրենիքից զրկված հայերի իրավունքները պաշտպանելու գործում:
Բարձր գնահատելով երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը` Նորվեգիայի դեսպանը կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, երկկողմ շփումները: Լեյդուլվ Ատլե Նամտվեդտը համոզմունք հայտնեց, որ համագործակցության մեծ ներուժ կա նաեւ տնտեսության եւ այլ ոլորտներում: Նա հավաստիացրեց, որ կանի առավելագույնը զարգացնելու եւ ամրապնդելու հայ-նորվեգական բարեկամական հարաբերությունները:
Համաձայնելով, որ հայ-նորվեգական բարեկամական հարաբերությունները ունեն հարուստ պատմություն, կողմերը կարծիք հայտնեցին, որ անհրաժեշտ է խորացնել երկկողմ հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում: Երկուստեք կարեւորվեց միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի եւ Նորվեգիայի համագործակցությունը:
Զրուցակիցները անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, ԼՂ հակամարտությանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայաստանի Մաքսային միությանը անդամակցությանը, ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին:

15 мая Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Норвегии в РА Лейдулва Атле Намтведта (местопребывание - Москва).
Председатель НС, поздравив посла с началом его миссии, выразил надежду, что он внесет свой вклад в развитие армяно-норвежских межгосударственных отношений. Спикер подчеркнул важность развития и расширения многостороннего и взаимовыгодного сотрудничества с Скандинавскими странами, в том числе с Норвегией. Он особо выделил необходимость оживления армяно-норвежских парламентских контактов в двустороннем и многостороннем форматах. Г.Саакян отметил, что народ Армении признателен Норвегии за гуманитарную помощь, оказанную после разрушительного землетрясения 1988 года. Он высоко оценил вклад Фритьофа Нансена в дело защиты прав армян, лишенных родины вследствие Геноцида 1915 года.
Высоко оценив нынешний уровень двусторонних отношений, посол Норвегии подчеркнул важность развития межпарламентских связей, двусторонних контактов. Лейдулв Атле Намтведт выразил уверенность, что налицо большой потенциал сотрудничества также в экономической и других сферах. Он заверил, что сделает все возможное для развития и упрочения дружественных армяно-норвежских отношений.
Согласившись с тем, что армяно-норвежские дружественные отношения имеют богатую историю, стороны выразили мнение, что необходимо углубить двусторонние отношения в различных областях. Обоюдно подчеркнута важность сотрудничества Армении и Норвегии в международных организациях.
Собеседники обратились к региональным проблемам, Нагорно-Карабахскому конфликту, армяно-турецким отношениям, членству Армении в Таможенном союзе, отношениям РА – ЕС.