Մայիսի 15-ին Ազգային ժողովում անցկացվեց քննարկում, որը կազմակերպվել էր ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրի կողմից՝ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի համագործակցությամբ: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ տարբեր խմբակցություններ ներկայացնող կին պատգամավորները, ովքեր քննարկեցին Հայաստանում առկա ժողովրդագրական մարտահրավերները:
Զրուցակիցները խոսեցին այնպիսի կարեւոր հարցերի մասին, ինչպիսիք են բնակչության ծերացումը, նորածինների սեռերի անհամամասնությունը, հղիության արհեստական ընդհատումների բարձր մակարդակը եւ գենդերային (ընտանեկան) բռնությունը:
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի «Անպտուղ ամուսնության տարածվածության եվ պատճառագիտության կլինիկահամաճարակաբանական ուսումնասիրության» տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում անպտղության ցուցանիշը գրեթե 17 տոկոս է, որի հիմնական վերահսկելի պատճառներն են անապահով աբորտները եւ սեռավարակներն այն դեպքում, երբ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից ճգնաժամային ցուցանիշ է սահմանված 15 տոկոսը:
Կին պատգամավորները կարեւորեցին ներկայացված հարցերին թե օրենսդրական եւ թե հասարակական լուծումներ տալու հրատապությունը: Քննարկվեցին, թե ինչպես հանձնաժողովներում ունեցած իրենց դերակատարմամբ պատգամավորները կարող են աջակցել խմբին` գործողությունների համատեղ պլան մշակելու գործում:
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, շնորհակալություն հայտնելով միջոցառման մասնակիցներին եւ ակնկալելով հետագա քննարկումների եւ հանդիպումների շարունակականություն, նշեց. «Անպտղությունը, սեռերի անհամամասնությունը եւ ծերացումն այն խնդիրներն են, որոնք կին պատգամավորները պետք է արծարծեն համատեղ` անկախ կուսակցական պատկանելությունից»:

On May 15 in the National Assembly a discussion with the cooperation of the UN Population Fund by the USAID Support Program to the Armenian National Assembly. The women representing the NA different factions took part in the meeting and discussed the demographic challenges existing in Armenia.
The interlocutors talked about the important issues, as the aging of population, the disproprtion of the newly born children's genders, the high level of the artificial interruptions of pregnancy and gender (family) violence.
The women deputies highlighted the emergency of solving the presented issues at legislative and public level. The deputies discussed their role in the Committees and how they can support the Group in elaborating a joint action plan.
Thanking the participants of the event and expecting continuity of further debtaes and meetings, the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan noted: “The sterility, the disproportion of genders and the aging are the problems, which the women deputies should jointly touch upon irrespective of their affiliation.''