Մայիսի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության արտաքին կապերի քարտուղար Նիկոլա Բրիեքին եւ քաղաքական խորհրդատու Բեատրիս դե Անտա դե Բենիտոյին:
Ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի երեք` ՀՀԿ, ՕԵԿ եւ Ժառանգություն կուսակցությունների անդամակցությունը Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությանը կարեւոր է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորացման, եվրոպական քաղաքական մշակույթի տարածման, համաեվրոպական արժեհամակարգի ամրապնդման տեսանկյունից: Գալուստ Սահակյանը վստահություն հայտնեց, որ մայիսին կայանալիք Եվրոպական խորհրդարանի ընտրություններում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը կրկին կարժանանա եվրոպացիների բարձր վստահությանը եւ կշարունակի մնալ Եվրոպայի առաջընթացի շարժիչ ուժը, բարեփոխումների ջատագովն ու իրականացնողը: ԱԺ նախագահի խոսքով` Եվրոպական Միությունը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է, եւ ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա: «Հայաստանը շարունակելու է շահերի համադրությանն ու ներդաշնակեցմանն ուղղված իր քաղաքականությունը»-ասաց ԱԺ նախագահը: Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ միջկուսակցական համագործակցության կարեւոր օղակ են նաեւ միջխորհրդարանական վեհաժողովները եւ այդ շրջանակներում ԵԺԿ անդամակցող եվրոպական կուսակցությունների միջեւ համագործակցությունը կխթանի միջկուսակցական համագործակցությունը եւ կստեղծի քաղաքական հարցերի վերաբերյալ ԵԺԿ միասնական դիրքորոշումների ու տեսակետների համաեվրոպական համակարգված ցանց:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության արտաքին կապերի քարտուղար Նիկոլա Բրիեքը կարեւորեց համագործակցության հետագա խորացումը՝ նշելով, որ այն հիմնված է ընդհանուր արժեքների եւ ընդհանուր քրիստոնեական ժառանգության վրա: Նրա համոզմամբ` Ազգային ժողովը մեծ դերակատարություն ունի ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունների զարգացման հարցում եւ փոխգործակցության զարգացումը ԵՄ անդամ երկրների ազգային խորհրդարանների եւ Եվրախորհրդարանի հետ կնպաստի ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորացմանը: Զրուցակիցները կարեւորեցին համագործակցությունը Արեւելյան գործընկերության բազմակողմ ձեւաչափով Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների հայեցակարգին, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի եւս:

21 мая Председатель НС Г.Саакян принял секретаря по внешним связям Европейской народной партии (ЕНП) Никола Бриека и политического советника партии Беатрис де Анта де Бенито.
Приветствуя гостей, спикер НС отметил, что членство в ЕНП трех партий Армении (РПА, ПОЕ и “Наследие”) важно с точки зрения углубления сотрудничества РА – ЕС, распространения европейской политической культуры, укрепления общеевропейской ценностной системы. Г-н Саакян выразил уверенность, что на предстоящих в мае выборах Европейского Парламента ЕНП вновь удостоится высокого доверия европейцев и по-прежнему останется движущей силой прогресса Европы, глашатаем и реализатором реформ. По словам Председателя НС, Евросоюз – важный партнер Армении и сотрудничество ЕС – РА опирается в первую очередь на общую систему ценностей. “Армения будет продолжать свою политику, направленную на совмещение и гармонизацию интересов”, - подчеркнул спикер НС. Г-н Саакян отметил, что важными звеньями межпартийного сотрудничества являются также межпарламентские ассамблеи и в этих рамках сотрудничество между европейскими партиями-членами ЕНП простимулирует межпартийное сотрудничество, создаст общеевропейскую скоординированную сеть единых позиций и точек зрения   ЕНП по политическим вопросам.
Поблагодарив за прием, секретарь по внешним связям ЕНП Никола Бриек подчеркнул важность дальнейшего углубления сотрудничества, отметив, что оно основано на общих ценностях и общехристианском наследии. По его мнению, НС играет большую роль в развитии отношений ЕС – РА, и оживление взаимодействия с национальными парламентами стран-членов ЕС и Европарламентом будет содействовать углублению сотрудничества РА – ЕС. Собеседники подчеркнули важность сотрудничества в многостороннем формате Восточного партнерства в ПА “Евронест”.
В ходе встречи затронуты были концепция конституционных реформ РА, а также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.