Մայիսի 21-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպեց ԵԺԿ արտաքին կապերի քարտուղար Նիկոլա Բրիեքի եւ ԵԺԿ քաղաքական խորհրդատու Բեատրիս դե Անտա դե Բենիտոյի հետ:
Նիկոլա Բրիեքը նշեց, որ իրենք ՀՀ-ում են գտնվում` հետեւելու քաղաքական նոր զարգացումներին, շփվելու ԵԺԿ հետ համագործակցող կուսակցությունների ղեկավարների եւ անդամների հետ: Նիկոլաս Բրիեքը նշեց, որ ԵԺԿ եւ ՀՀԿ հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների վրա, որոնք խոր համագործակցության դաշտ են ստեղծում:
Հերմինե Նաղդալյանը՝ որպես ՀՀԿ Կանանց խորհրդի նախագահ, կարեւորեց շփումները, համագործակցությունը ԵԺԿ հետ եւ ներկայացրեց ՀՀԿ Կանանց խորհրդի կառուցվածքը, գործունեությունը, ներկայացվածությունը օրենսդիր եւ գործադիր մարմիններում: Նա նշեց, որ բազմաթիվ միջոցառումներ, քննարկումներ, բանավեճեր են կազմակերպվում ՀՀԿ Կանանց խորհրդի կողմից. այն շուրջ ութ տարի է, ինչ ինստիտուցիոնալ կառույց է եւ զբաղվում է ակտիվ գործունեությամբ: Տիկին Նաղդալյանը կարեւորեց ՀՀԿ Կանանց խորհրդի համագործակցությունը ԵԺԿ կանանց թեւի հետ, քանի որ անհրաժեշտ եւ գնահատելի են կին քաղաքական գործիչների շփումները եւ փորձի փոխանակումը:

21 мая вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с секретарем по внешним связям Европейской народной партии (ЕНП) Никола Бриеком и политическим советником партии Беатрис де Анта де Бенито.
Н.Бриек заметил, что они находятся в РА с целью проследить за новыми политическими развитиями, общения с руководителями и членами сотрудничающих с ЕНП партий. Он отметил, что отношения ЕНП и РПА основаны на общих ценностях, создающих обширное поле сотрудничества.
Э.Нагдалян, как председатель Женсовета РПА, подчеркнула важность контактов и сотрудничества с ЕНП и представила структуру, деятельность Женсовета РПА, представленность его в законодательных и исполнительных органах. Она отметила, что Женсоветом организуется множество   мероприятий, обсуждений, дискуссий; уже около 8 лет как Женсовет является институциональной структурой и занимается активной деятельностью. Г-жа Нагдалян подчеркнула важность сотрудничества Женсовета РПА с женским сектором ЕНП, поскольку необходимы и ценны контакты и обмен опытом женщин-политических деятелей.