Մայիսի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիտա Գավելեին:
Դեսպանը շնորհավորեց Գալուստ Սահակյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ եւ կարեւորեց հայ-լատվիական հարաբերությունների հետագա զարգացումը եւ խորացումը :
Կողմերը բարձր գնահատեցին երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող քաղաքական երկխոսության մակարդակը, կարեւորեցին միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա խորացումը, փոխգործակցությունը միջազգային կառույցներում: Երկուստեք կարեւորվեց համագործակցությունը Արեւելյան գործընկերության շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, անդրադարձ եղավ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

22 мая Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Латвийской Республики в РА Элиту Гавеле.
Посол поздравила Г.Саакяна с избранием на должность Председателя НС и подчеркнула важность  дальнейшего развития и углубления армяно-латвийского сотрудничества.
Стороны высоко оценили нынешний уровень политического диалога между двумя странами, особо выделили дальнейшее углубление межпарламентского сотрудничества, взаимодействие в международных структурах. Обоюдно подчеркнута важность сотрудничества в рамках Восточного партнерства.
В ходе встречи обсуждены также перспективы развития двусторонних отношений, затронуты другие вопросы, представляющие взаимный интерес.