Մայիսի 22-ին խորհրդարանը շարունակեց աշխատանքը:
Նիստի մեկնարկին պատգամավորները ողջունեցին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողով այցելած Հայաստանի Հանրապետության ագրարային համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետի դասախոսներին եւ ուսանողներին:
Այնուհետեւ պատգամավորները շարունակեցին քննարկել «ՀՀ կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին» հարցի քննարկումը:
Պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանի խոսքով` նորակազմ կառավարությունը ստացել է ծանր ժառանգություն: Կառավարության ծրագրում, ըստ պատգամավորի, չկա նախորդի աշխատանքի վերլուծությունը: Մհեր Շահգելդյանը իր ելույթում կարեւորեց ծրագրի կոնկրետ ձեւակերպումները: Կառավարության ծրագրում նա հատկապես կարեւորեց ավանդների վերադարձի խնդիրը, երկրում աշխատատեղերի ստեղծումը, արդյունաբերական բլոկի ընդլայնումը: Արծվիկ Մինասյանը, չնայած վերապահումներ հայտնեց ծրագրի վերաբերյալ, այդուհանդերձ նշեց, որ դաշնակցության ներկայացրած 34 առաջարկներից 11-ը ընդունվել են: Հովհաննես Մարգարյանը անդրադարձավ ավանդների փոխհատուցմանը, սահմանամերձ բնակավայրերի անվտանգությանը, կուտակային կենսաթոշակային պարտադիր բաղադրիչին, ճանապարհատրանսպորտային տուգանքներին, տեսչությունների օպտիմալացմանը: Վարդան Այվազյանը նշեց, որ կառավարության ծրագիրը քաղաքական փաստաթուղթ է, որին պետք է տրվի նաեւ քաղաքական գնահատական: Ըստ նրա՝ մարտահրավերների առումով կառավարությունը իր հստակ տեսլականն ունի: Վարդան Այվազյանը եւս մեկ անգամ կարեւորեց կառավարության որդեգրած փոքր եւ միջին բիզնեսին արտոնություններ տրամադրելը, համայնքների խոշորացումը: Կորյուն Նահապետյանը կարեւորեց կառավարության ծրագրում պաշտպանության ոլորտի շարունակական բարփոխումները: Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ ծրագրում արտացոլված են քաղաքական ուժերի համադրելի գաղափարները, ուստի ծրագիրը արժանի է հավանության եւ այն պետք է միասին կյանքի կոչել: Լեւոն Դոխոլյանն իր ելույթում անդրադարձավ փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների խնդրին, հարկային վարչարարությանը, արտահանման եւ ներմուծման խնդիրներին, ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը: Նրա խոսքով՝ տնտեսությունը պետք է միտված լինի արտահանման խթանմանը: Ըստ Գուրգեն Արսենյանի՝ վճռական քայլեր են պետք տնտեսության զարգացման համար: Նա ցանկություն հայտնեց, որ կառավարության գործունեությամբ էական փոփոխություններ լինեն եւ նշեց, որ գործադիրի առաջին քայլերը ողջամիտ են:
Արտահերթ ելույթում էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական քաղաքականությանը, նշեց, որ երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման հիմքում դրված են կառավարության այն պատկերացումները, որով մեր երկիրը ներկայանալու է քաղաքացուն եւ արտաքին աշխարհին: Ըստ նախարարի՝ թեեւ Հայաստանը ունի փոքր ներքին շուկա, սակայն մասն է համաշխարհային տնտեսությանը իր ուրույն նկարագրով, արժեքներով, մեծ եւ փոքր ձեռքբերումներով, մարդկային բնական ձգտումներով եւ պահանջներով: Կարեն Ճշմարիտյանն իր ելույթում ընդգծեց, որ պետության կայացման եւ ձեւավորման միակ աղբյուրը գործարարությունն է: Նախարարը նշեց, որ ծրագրում հստակ ընդգծված է, որ շարունակվելու է տնտեսական զարգացման քաղաքականությունը, բարենպաստ ներդրումային միջավայր է ստեղծվելու, աջակցելու են սահմանամերձ հեռավոր շրջաններին, խրախուսելու են ձեռներեցությունը հնարավոր բոլոր միջոցներով եւ մակարդակով:
Արտահերթ ելույթ ունեցավ եւ ոլորտի գերակա խնդիրներին անդրադարձավ ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը՝ նշելով, որ կառավարության գործունեության ծրագրում էական քայլեր են կատարված մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում եւ առավել արդյունավետ դատական համակարգ ունենալու հարցում: Նա ասաց, որ ծրագրով նախատեսվում է քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց համար ավելի հեշտացնել դատարան դիմելու ընթացակարգը, առավել արդյունավետ դարձնել դատական համակարգը, բարձրացնել քաղաքացիների իրավական պաշտպանության մակարդակը եւ ոլորտի խնդիրներին տալ օրենսդրական լուծումներ:
Հարցի վերաբերյալ իրենց տեսակետներն արտահայտեցին նաեւ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը, խոսելով կառավարության ծրագրի դրույթներից, կարեւորեց ընդդիմությանը վերահսկողական գործառույթների տրամադրումը: Նա նշեց, որ ՀԱԿ, ԲՀԿ, ՀՅԴ եւ «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցությունները քվեարկությանը չմասնակցելու միասնական որոշում են կայացրել:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը նշեց, որ խմբակցությունը չի մասնակցելու կառավարության ծրագրի քվեարկությանը: Նա նշեց, որ ճանաչում է ՀՀ վարչապետին, կառավարության որոշ անդամների, ովքեր գործնական ու փորձառու մարդիկ են եւ հույս հայտնեց, որ շատ քայլեր կարվեն, քան գրված է ծրագրում:
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը տեղեկացրեց, որ ՕԵԿ-ն ամենայն մանրամասնությամբ քննարկել է կառավարության ծրագիրը եւ որոշել է չմասնակցել քվեարկությանը: Նա անդրադարձավ եւ իր մտահոգությունները հայտնեց ծրագրում կենսաթոշակային բարեփոխումներին, ծնելիության խթանմանը, աղքատության նվազեցմանը եւ նվազագույն աշխատավարձի բարձրացմանն ուղղված քայլերի եւ այլ խնդիրների վերաբերյալ:
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը, ներկայացնելով խմբակցության տեսակետը ծրագրի վերաբերյալ, անդրադարձավ կուտակային կենսաթոշակներին վերաբերող օրենքի բարեփոխմանը, շքեղության հարկին, հարկերի ու մաքսերի հավաքագրման գործընթացին, պարտադիր աուդիտին եւ այլընտրանքային հարկային ստուգումների մասին օրենքը շրջանառության մեջ դնելուն վերաբերող մի շարք խնդիրների:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ ԲՀԿ-ն քննարկել է ներկայացված ծրագրի հանդեպ դիրքորոշման հարցը եւ որոշել է չմասնակցել կառավարության ծրագրի քվեարկությանը: Նա հիշեցրեց, որ կա խնդիրների մեծ խումբ, եւ հասարակությունը պահանջում է դրանց հրատապ լուծմանը: Նա խնդիրների շարքում առանձնացրեց կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր կուտակային բաղադրիչը, կարմիր գծերը, արագաչափերը, բանկային բարձր տոկոսները:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը նշեց, որ կառավարության գործունեության ծրագիրն իրատեսական է եւ չափավոր, լուծումներ է առաջարկում արդիական խնդիրների համար, այն է՝ գործարար միջավայրի բարելավում, ներդրումների ներգրավում, կրթական ծրագրերի բարելավում, աշխատատեղերի ստեղծում, արդյունաբերության զարգացում: Պարոն Բաղդասարյանի կարծիքով՝ ծրագրի առանցքային խնդիրը բնակչության կենսամակարդակի բարձրացումն է, եւ այդ նպատակի համար կոնկրետ լուծումներ են առաջարկված:
Կառավարության գործունեության ծրագրի վերաբերյալ իր տեսակետն արտահայտեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Նա մասնավորապես ասաց.
Կառավարության հարգելի անդամներ,
Թույլ տվեք նախ եւ առաջ շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության նոր կառավարությանը` լիարժեք կազմավորման եւ իր գործունեության ծրագրի ներկայացման կապակցությամբ:
Քաղաքական այս կարեւորագույն փաստաթղթի քննարկումով, կարծում եմ, մենք ազդարարում ենք Հայաստանի զարգացման նոր փուլի սկիզբը, ինչը պայմանավորված է ոչ միայն մեր հանրապետությունում, այլեւ տարածաշրջանում եւ ամբողջ աշխարհում վերջին տարիներին ծավալվող գլոբալ իրադարձություններով, աշխարհաքաղաքական նոր միտումներով, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կողմից այդ միտումներին համարժեք արձագանքման անհրաժեշտությամբ:
Այս առումով ՀՀ կառավարության ծրագիրը, կարծում եմ, հնարավորինս արտացոլել է այն մարտահրավերներն ու հիմնախնդիրների հայեցակարգային լուծումները, որոնք թույլ կտան առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում ստեղծելու Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական եւ հասարակական-քաղաքական կայուն զարգացման ամուր հիմքեր` ապահովելով առաջընթաց զարգացում եւ ինտեգրացիոն գործընթացներին ակտիվ մասնակցություն:
Մյուս կողմից, կառավարության այս ծրագիրը մշակվել եւ ներկայացվել է որակապես նոր իրողությունների պայմաններում, բնականաբար, պահպանելով եւ շարունակելով նախորդ կառավարության կողմից ձեռնարկած այն բոլոր բարեփոխումներն ու ծրագրերը, որոնք ապացուցել են իրենց արդյունավետությունն ու կենսունակությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարու՟թյան, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախընտրական ծրագրի հիմնական դրույթներն ու խորհրդարանական կուսակցությունների ծրագրերում ներկայացված` նշված փաստաթղթերի հետ համադրելի գաղափարները: Մասնավորապես, Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունն այս անգամ միայնակ է ստանձնել երկրի կայունության ապահովման եւ զարգացման քաղաքական պատասխանատվությունը, գործնական փուլ է մտել Մաքսային միությանը եւ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության գործընթացը, Եվրամիության հետ հարաբերություններում համագործակցության նոր մոտեցումների ու մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտություն է առաջացել, որոնք ստիպում են վերանայել դեռեւս մեկ տարի առաջ նախորդ կառավարության ծրագրում արձանագրված եւ մեր կողմից հավանության արժանացրած որոշ մոտեցումներն ու գաղափարները:
Ես ողջունում եմ այն հիմնական գաղափարախոսությունը, որ դրված է այս ծրագրի հիմքում, այն է` ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու ազատության, անվտանգության ու բարեկեցության ապահովումը, որին հասնելու ուղիներն ու միջոցառումները ներկայացված են ծրագրի համապատասխան բաժիններում: Ես նպատակահարմար չեմ համարում մանրամասն անդրադառնալ այդ ուղիներին ու միջոցառումներին, առավել եւս, որ դրանք արդեն իսկ ներկայացվեցին եւ դրանց վերաբերյալ հնչեցին մի շարք մեկնաբանություններ ու կարծիքներ: Սակայն, չեմ կարող չշեշտադրել այն ոլորտներն ու դրանց զարգացման ուղիները, որոնք, իմ կարծիքով, առաջնահերթ նշանակություն ունեն մեր հանրապետության համար` սոցիալ-տնտեսական զարգացման ներկա փուլում: Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է՝
- հավասար հնարավորությունների եւ իրական մրցակցություն ապահովող տնտեսական միջավայրի ձեւավորմանը,
- տնտեսական աճի հետ անմիջականորեն շաղկապված նոր աշխատատեղերի եւ մասնավոր ու պետական հատվածներում արժանապատիվ վարձատրության համակարգի ստեղծմանը,
- չորս նոր ջրամբարների նախագծմանը եւ շինարարությանը, որոնք կլուծեն ոչ միայն բնապահպանական, այլեւ գյուղատնտեսության զարգացման առաջնահերթ խնդիրները,
- պետության ու մասնավոր հատվածի համագործակցության սկզբունքի կիրառմանը եւ բարենպաստ գործարար միջավայրի ձեւավորմանը, որի գործնական ապացույցը ՀՀ վարչապետի կողմից արդեն իսկ կազմակերպված առաջին հանդիպումն ու անկեղծ երկխոսության ծավալումն էր հանրապետության գործարար շրջանակների հետ,
- ակտիվ արդյունաբերական քաղաքականության իրականացմանը (այդ թվում` փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը) եւ գյուղատնտեսության համար առաջնահերթ աջակցության ապահովմանը,
- տնտեսական մրցակցության խրախուսմանը եւ մրցակցային առողջ մթնոլորտի ձեւավորմանը,
- ինտեգրացիոն նոր միտումների ֆոնին հարկային եւ մաքսային կարգավորումների պարզեցմանն ու կատարելագործմանը,
- ժողովրդագրական քաղաքականության ու միգրացիոն հոսքերի կարգավորման ակտիվացմանը,
- սոցիալական քաղաքականության հասցեականու-թյան ու արդյունավետության մակարդակների բարձրացմանը,
- կառավարման համակարգի բարեփոխումներին, այդ թվում` տեղական ինքնակառավարման դերի ու նշանակության էական բարձրացմանը, համայնքների խոշորացմանն ու նրանց ֆինանսական հնարավորությունների ընդլայնմանը եւ այլն:
Արդյունքում ակնկալում ենք կոնկրետ եւ շոշափելի արդյունքներ, այդ թվում` զարգացած երկրների համեմատ տնտեսական աճի առաջանցիկ տեմպերի ապահովում` համախառն ներքին արդյունքի միջինժամկետ 5 տոկոս աճի միջոցով, նվազագույն աշխատավարձի աստիճանական բարձրացում՝ մինչեւ 65 հազար դրամի, աղքատության կրճատման ապահովում՝ մինչեւ 10 տոկոսային կետով:
Շատ են արդյոք այս արդյունքները, թե քիչ, բավարար են ներկայացված միջոցառումները, թե՝ ոչ: Սրանք այն հարցադրումներն են, որոնք մշտապես հնչում են կառավարության ծրագրերի քննարկման ժամանակ, եւ հասկանալի է, որ գործնականում, այն էլ կարճ ժամանակահատվածում անհնարին է հասնել իդեալական կամ բոլորի համար ցանկալի վիճակին: Սակայն, ես վստահ եմ, որ նշված ուղղություններով արդյունավետ աշխատելու պարագայում մենք կհասնենք այս ցուցանիշներին ու արդյունքներին, որոնք միանգամայն իրատեսական եւ դրանով իսկ` հուսադրող են:
Ես հասկանում եմ նաեւ կառավարության ծրագրի կապակցությամբ ոչ իշխանական ուժերի կողմից որդեգրված ռազմավարությունն ու մարտավարությունը: Բնականաբար, նրանք պետք է խիստ քննադատական մոտեցում ցուցաբերեին այս հարցում եւ ես հորդորում եմ իմ գործընկերներին ու կառավարության անդամներին ըմբռնումով մոտենալ հնչած քննադատություններին` փորձելով դրանցից առողջ եւ համադրելի գաղափարներ քաղել` առաջիկա տարիներին կառավարության գործունեության մեջ կիրառելու նպատակով: Սակայն, չեմ կարող չանդրադառնալ նաեւ այս քննարկումների ընթացքում հնչած որոշ մտքերի` մեր հասարակությանը թյուրըմբռնումներից հեռու պահելու ակնկալիքով:
Ինչ են ասում մեր ընդդիմախոսները: Ասում են, որ մեր տնտեսության մեջ ստվեր կա եւ այդ ստվերի դեմ պայքարողները բիզնես ունեն: Իսկ որ երկրում չկա ստվեր, կարող եք նման մի երկիր գտնել: Իհարկե, խնդիրը ոչ թե ստվերի գոյության, այլ դրա չափերի մեջ է: Առանց չափելու թվեր եք ասում` 40 տոկոս, 50 տոկոս…: Կայացման գործընթացում գտնվող երկրի համար դա նույնիսկ օրինաչափ երեւույթ է, որի դեմ պայքարողն էլ ենք մենք: Իսկ ո՞վ է այս տարիների ընթացքում կրճատել նախկինում գոյություն ունեցող շատ ավելի մեծ ստվերը: Տարեց տարի հարկային եւ մաքսային վարչարարության կատարելագործման արդյունքում հսկայական գումարներ են պետական բյուջե մտնում` նույնիսկ տնտեսական անկման տարիներին: Կամ ասում են, որ պատգամավորները, կառավարության ներկայացուցիչները բիզնեսմեններ են: Մեկ անգամ էլ կրկնեմ` նրանք բիզնեսմեններ չեն, բիզնեսում սեփականատերեր են, բաժնետերեր են, իրենց սեփականությունից եկամուտ են ստանում, ինչի իրավունքն ունեն բոլորը, եւ դա ոչ մի կերպ չի հակասում Սահմանադրությանը, եւ չի խաթարում ոչ խորհրդարանի, ոչ էլ կառավարության աշխատանքները: Ասում են վերահսկողական գործառույթները տվեք մեզ: Ես հասկանում եմ, որ վերահսկելը «հաճելի» գործառույթ է, բայց իշխանությունը կամ հակակշիռների ստեղծումը միայն վերահսկողության մեջ չէ, նաեւ պատասխանատվություն ստանձնելու մեջ է, պետական մասշտաբով ամենօրյա հոգսերը թեթեւացնելու մեջ է…: Մենք մշտապես առաջարկել ենք բոլոր քաղաքական ուժերին` կազմել կոալիցիա եւ համատեղ աշխատել: Վերցրեք որեւէ ոլորտ եւ գործնականում ապացուցեք, որ մեզանից լավ կարող եք կառավարել: Երբ կհամոզվենք, որ մեզանից ավելի պետականամետ եք, վերահսկողական գործառույթներ էլ կտանք, ի՞նչ է պատահել: Ասում կամ ուզում են բաներ, որոնք հսկայական ֆինանսական միջոցներ են պահանջում` հասկանալով, որ այդ միջոցները ներկա պահին չի բավարարում:
Ինչեւէ, փորձում էի այս կերպ ավարտել ելույթս, բայց ասեմ հետեւյալը: Երբեւէ չեք տեսնի, որ ես ու իմ թիմակիցները որեւէ կուսակցության կամ անձի վիրավորենք, փորձենք պիտակներ կպցնել. մենք հակադարձողի դերում ենք: Ինչպես մեծ բանաստեղծը, երգահանն է ասում՝ էստի աշեցեք: Սադայելը սկսել է Աստվածաշնչից օրինակներ բերել: Մեզանում ստեղծվել եւ ընթացք է ստանում քաղաքական աղանդավորությունը»:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը եզրափակիչ ելույթում շնորհակալություն հայտնեց պատգամավորներին շահագրգիռ քննարկումների համար եւ անդրադարձավ հնչեցված առաջարկներին ու մտահոգություններին: Վարչապետն ընդգծեց, որ բոլոր առաջարկներին անդրադառնալու են քաղաքականության մշակման կամ իրականացման փուլում` ներգրավելով շահագրգիռ կողմերին: Նա նշեց, որ իր ցանկությունն ու նպատակը հանդուրժողականության եւ համերաշխության մթնոլորտում աշխատելն է:
Խորհրդարանը քննարկեց պատգամավորների մեկ երրորդի նախաձեռնած «ՀՀ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» ՀՀ ԱԺ որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» որոշման նախագիծը: Հեղինակ Խոսրով Հարությունյանը նշեց, որ հաշվի առնելով ՀՀԿ խմբակցության եւ ԱԺ մյուս խմբակցությունների թվական հարաբերակցությունը՝ առաջարկվում է ՀՀ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի կազմում ՀՀԿ խմբակցությունից ընդգրկված պատգամավորների թիվն ավելացնել երկուսով:
ԱԺ պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Վարդան Այվազյանը, Լեւոն Զուրաբյանը, Աղվան Վարդանյանը եւ Միքայել Մելքումյանը անդրադարձան խնդրին քաղաքական պայմանավորվածության համատեքստում:
Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարվեց ԱԺ պատգամավորներ Վարդան Այվազյանի, Հովհաննես Սոֆոյանի, Արմեն Մխիթարյանի եւ Միքայել Մելքումյանի հեղինակած «Ակցիզային հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը:
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը տեղեկացրեց, որ իրենց խմբակցության անդամ Կարեն Բոթոյանը խմբակցությունից դուրս գալու դիմում է ներկայացրել:
Այնուհետեւ տեղի ունեցավ քննարկված հարցերի քվեարկությունը: Ազգային ժողովը 70 կողմ, 1 դեմ եւ 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ հավանության արժանացրեց ՀՀ կառավարության ծրագիրը:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորեց կառավարությանը եւ ցանկացավ արգասաբեր ու բեղմնավոր աշխատանք:
Քվեարկությամբ ընդունվեցին նաեւ «ՀՀ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» ՀՀ ԱԺ որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» որոշման նախագիծը եւ «Ակցիզային հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկեց «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մաuին» օրենքի նախագիծը եւ «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ դրանից բխող մի շարք օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը: Երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկվեց նաեւ «ՀՀ դատական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ դրանով պայմանավորված մի շարք օրենքներում փոփոխություններ լրացումներ առաջարկող օրենսդրական փաթեթը, որում ներառված «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը քննարկվեց առաջին ընթերցումով:

Parliament Approves the Government Programme
At the beginning of the sitting the deputies welcomed the lecturers of the Faculty of Economy of Armenian National Agrarian University, who visited the National Assembly within the framework of the “Open Doors” programme.
Then the deputies continued debating the issue “On Approving the RA Government Programme.”
Deputies Stepan Margaryan, Mher Shahgeldyan, Artsvik Minasyan, Hovhannes Margaryan, Vardan Ayvazyan, Koryun Nahapetyan and Levon Dokholyan delivered speeches on the issue.
In his extraordinary speech the Minister of Economy Karen Chshmarityan touched upon Armenia ’s economic policy.
The RA Minister of Justice Hovhannes Manukyan referred to the prior problems of the sphere in his extraordinary speech.
The representatives of the NA factions also expressed their viewpoints on the issue.
The Head of the Heritage faction Rubik Hakobyan noted that the ANC, the PAP, the ARF and the Heritage factions had made a decision not to take part in the voting of the Government programme.
The Head of the Rule of Party Heghine Bisharyan informed the attendees that the Rule of Law Party had debated the Government programme and made a decision not to take part in the voting.
The Head of the ANC Levon Zurabyan, the Secretary of the PAP faction presented the viewpoints of their factions on the programme.
The Head of the RPA faction Vahram Baghdasaryan has noted that the Government programme is realistic and moderate.
The RA NA Speaker Galust Sahakyan expressed his viewpoint on the Government programme. He said in particular:
"Distinguished Prime Minister,
Dear members of the Government,
Let me first of all congratulate the new Government of the Republic of Armenia on the occasion of its full formation and presentation of its action plan.
With the debate of this most important political document, I believe, we announce the beginning of a new phase of Armenia’s development, which is conditioned by the global events, new geopolitical tendencies going on in recent years not only in our republic, but also in the region and in the whole world, which require an adequate response by the Republic of Armenia.
In this respect the RA Government programme, I bound to think, has possibly reflected the challenges and the conceptual solutions of problems, which will allow creating firm bases for Armenia ’s social-economic and public-political sustainable development over the next few years, providing progressive development and active participation in the integration processes.
On the other hand, this Government programme has been worked out and submitted in the light of qualitatively new developments, naturally, maintaining and continuing all the reforms and programmes undertaken by the previous government, which have proved their effectiveness and viability, as well as the main provisions of the strategy of the national security of the Republic of Armenia, the pre-electoral programme of the President of the Republic of Armenia and the Republican Party of Armenia and the ideas comparative with the mentioned documents presented in the programmes of the parliamentary parties. In particular, the Republican Party of Armenia this time on its own has assumed the political responsibility of the provision and development of the country’s stability, the accession process to the Customs Union and Eurasian Economic Union has entered into the practical phase, a necessity of investment of new approaches and mechanisms of cooperation in the relations with the European Union has risen, which makes us review some approaches and ideas recorded in the previous government a year ago and enjoyed approval by us.
I welcome the main ideology which is enbedded in the programme: i.e. the provision of the RA each citizen’s freedom, security and welfare, for reaching those the ways and measures are presented in the corrisponding sections of the Programme. I don’t find expedient to thoroughly touch upon them, nonetheless that they have already been presented and a number of comments and opinions have been voiced on them. However, I cannot but stress the spheres and the ways of their development, which, in my opinion, are of prior importance for the republic in the current phase of social-economic development. In particular, it refers to:
-         formation of the economic environment providing equal opportunities and real
competitiveness,
-         creation of new jobs directly connected with economic growth and a dignified payment system both in private and state sectors,
-         planning and construction of four new reservoirs, which will not only solve the prior problems
of ecological, but also agricultural development,
-         use of the cooperation principle of state and private sector and formation of
favourable business environment, the practical evidence of which was the first organized meeting by the RA Prime Minister and the sincere talk with the business circles of the republic,
-         implementation of active industrial policy (including the development of small
and medium enterprises) and provision of urgent support to agriculture,
-         encouragement to the economic competitiveness and formation of the healthy competitive atmosphere,
-         simplification and improvement of tax and customs regulations in the background
of new integration tendencies,
-         activation of the settlement of demographic policy and migrational flows,
-         rise of social policy targetting and efficiency levels,
-         reforms of the governance system, including essential rise of self-government role and significance, community extention and enlargement of their financial capabilities, etc.
As a result, we expect concrete and tangible results, including provision of advancing tempo of economic growth compared with the developed countries, through the gradual rise of mid-term five per cent growth of the GDP, and of the minimum salary up to 65.000 drams, provision of poverty reduction up to ten per cent.
Whether these results are sufficient or not, presented measures are satisfactorily or not, these are the questions, which are constantly voiced during the discussions of Government programmes, and it is clear that practically, especially in short period it is impossible to reach ideal state desirable for everybody. However, I am sure that in case of working effectively in the mentioned directions we’ll reach these indices and results, which are absolutely feasible and hopeful.
I also understand the strategy and tactics adopted by non-power forces connected with the Government programme. Naturally, they should have shown strongly critical attitude towards this issue, and I urge my colleagues and members of the government to regard the voiced criticism with comprehension, trying to reap healthy ideas from it for applying them in the activity of the government in the upcoming years. However, I cannot but also touch upon some ideas sounded during these debates to keep our society far from misunderstandings.
What does our opposition say? They say that there is a shadow in our economy and those who fight against it, conduct business. And is there any country without economic shadow? Can you find any such country? Of course, the problem is not in the existence of shadow, but its sizes. Without measuring you are giving figures like 40 percent, 50 percent. For a developing country it is even a natuaral phenomenon against which we are the ones to fight. And who has been the one to reduce the much bigger shadow existing before during these years? Year by year, as a result of the improvement of the tax and customs administration a huge amount of money enters into the state budget, even in the years of economic recession. Or they say that the deputies and the members of the government are businessmen. Let me repeat once again that they are not businessmen, but owners, shareholders in businesses, they get income from their ownership, and everybody may have this right, and it in no way contradicts the Constitution, and harms the works of the parliament and the government. They tell us to give them the control functions. I understand that controlling is a “pleasant” activity, but the power or the creation of the checks and balances is not only in controlling, but also in assuming responsibility, in facilitating the everyday concerns of the country. We have permanently proposed all the political forces to form a coalition and work jointly. Take any of the spheres and prove in practice that you can govern better than us. When we get convinced that you are more pro-governmental than us, we’ll give you oversight functions. What has happened? They say or wish things, which require huge financial means, realising that those means do not satisfy at present.
However, I tried to end my speech in this way, but I will say the following: you will never see my teammates or me insulting any party or person, trying to stick labels on someone, we are in the positions of contradictors. As the great poet, composer says: “Look here! The devil has begun bringing examples from the Bible. Political sectarianism has started and advances among us.”
In his final speech the RA Prime Minister Hovik Abrahamyan thanked the deputies for concerning debates and touched upon the voiced proposals and concerns.
The parliament debated the draft decision “On Amending the RA NA Decision on Creating the NA Ad-hoc Committee Studying the Activity of the RA Gas Supply System” initiated by the one third of the deputies, and presented by the author Khosrov Harutyunyan.
The NA deputies Naira Zohrabyan, Edmon Marukyan, Vardan Ayvazyan, Levon Zurabyan, Agjhvan Vardanyan and Mikayel Melkumyan touched upon the problem in the context of political agreement.
The bill “On Amending the RA Law on Excise Tax” was debated for completely passing it in the second reading.
The Head of the Rule of Law Party Heghine Bisharyan informed the deputies that the member of their faction Karen Botoyan had applied for withdrawing from the faction.
Then as a result of voting, 70 for, 1 against and 2 abstained, the National Assembly approved the RA Government programme.
The NA Speaker Galust Sahkyan congratulated the government and wished them fruitful and effective work.
The draft decision “On Amending the RA NA Decision on Creating the NA Ad-hoc Committee Studying the Activity of the RA Gas Supply System” and the bill “On Amending the RA Law on Excise Tax” were also passed by voting.
The parliament debated in the second reading and for completely passing the draft law “On Amending the RA Law on Social Security of Servicmen and Their Family Members” and the legislative package “On Amending the RA Law on the Salaries of Persons Occupying State Posts” and a number of related laws. The legislative package “On Amending the RA Judicial Code” and a number of related laws was also debated for completely passing them in the second reading, among which the bill “On Amending the RA Law on Social Guarantees of the Persons Occupying State Posts" was debated in the first reading.