Ավարտվեցին Պատգամավորական բարեկամության հայկական առաջին վեհաժողովի աշխատանքները
Հունիսի 19-ին Պատգամավորական բարեկամության հայկական վեհաժողովը շարունակեց աշխատանքը եւ քննարկեց Հայաստանում իրականացվող տնտեսական ու սոցիալական քաղաքականության հետ կապված հարցեր:
ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանն իր ելույթում նշեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունում 2003 թվականին արձանագրվել է տնտեսական աճի ամենաբարձր ցուցանիշը` 13,9 տոկոս: Նման աճը արժեւորվում է այն առումով, որ այն գրանցվել է նախորդ տարիների պարբերական աճի հիման վրա: Ի տարբերություն հետխորհրդային այլ երկրների` Հայաստանում անցումային շրջանի բարդությունները զուգորդվել են 1988-ի ավերիչ երկրաշարժի հետեւանքների բացասական ազդեցությամբ, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից կոմունիկացիոն ուղիների շրջափակմամբ եւ որոշակի ռեսուրսներ պահանջող Ղարաբաղյան հակամարտությամբ: Տնտեսության աճի միտումը պայմանավորված է կայուն ներքաղաքական վիճակով եւ իրականացվող բարեփոխումների հետեւողականությամբ: Հայաստանի տնտեսությունը հետզհետե խորացնում է ինտեգրումը համաշխարհային տնտեսության մեջ: Հայաստանում 2003 թվականին, ինչպես նախորդ չորս տարիներին, արտահանման աճի տեմպերը գերազանցել են ներմուծման աճի տեմպերը: Հետեւողական քայլեր են կատարվում բիզնեսը ստվերից օրինական հարկման դաշտ տեղափոխելու եւ հավասար մրցակցային միջավայր ապահովելու ուղղությամբ:
Տնտեսական աճի միտումները պայմանավորված են նաեւ վերջին չորս տարիների ընթացքում օրենսդրական եւ վարչարարական համապատասխան լուծումներով: Հարկման գրեթե բոլոր տեսակների դրույքաչափերը անցած մի քանի տարիների ընթացքում ունեցել են որոշակի նվազման միտում:
Հայաստանի տնտեսության զարգացման կարեւորագույն բաղադրիչներից է օտարերկրյա ներդրումների խրախուսումը, որը ենթադրում է պետական ներդրումային ծրագրեր եւ գործարարության  ոլորտում իրականացվող ոչ պետական, այդ թվում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ: Պետության քաղաքականությունը ուղղված է ներդրումային նպաստավոր միջավայրի ձեւավորմանն ու խթանմանը: 2003 թվականին տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը աճել է շուրջ 9 տոկոսով:
Պարոն Մինասյանի համոզմամբ` եթե տնտեսական կայուն զարգացման տեմպերը շարունակվեն, շուտով Հայաստանը կձերբազատվի առկա դժվարություններից եւ լիարժեք կիրականացնի համայն հայության մշակութային, հոգեւոր, ինչպես նաեւ տնտեսական կենտրոնը լինելու առաքելությունը:
ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնության պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մխեյանի գնահատմամբ` Հայաստանի անկախության շրջանի սոցիալական ոլորտի վերափոխումները պայմանավորված էին նոր շուկայական հարաբերությունների ձեւավորմամբ եւ պահանջում էին պետական աջակցության բնագավառների որոշում, սոցիալական պաշտպանության երաշխիքների, սեփականատիրոջ իրավունքների պաշտպանության, սոցիալական արդարության, համերաշխության եւ հասցեականության ապահովում:
2003 թվականին ՀՀ կառավարությունը հաստատեց «Աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագիրը»: Վերջին տարիներին իրականացվում է սոցիալական եւ առողջապահական ոլորտների ընդգծված աջակցության քաղաքականություն: Տնտեսական կայուն զարգացման եւ բյուջեի կատարման միտումների պահպանումը առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում տեսանելի ազդեցություն կունենան հասարակության բոլոր շերտերի, հատկապես աղքատության շեմից ցածր գտնվող անձանց կենսամակարդակի բարձրացման վրա: Համայն աշխարհով սփռված հայության ջանքերի համախմբումը, մասնավորապես այս վեհաժողովի աջակցությունը կնպաստի մեր երկրի հետագա բարգավաճմանն ու առաջընթացին:
Ըստ ԱԺ պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանի` թեեւ Հայաստանը տնտեսական ռեսուրսներ եւ հարուստ ընդերք չունի, վերջին տարիներին տնտեսության կայուն զարգացման աճ է նկատվում, որի պահպանումն ու հետագա զարգացումը պայմանավորված է լինելու նաեւ մեր եղած հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործմամբ, որտեղ սփյուռքի դերը չափազանց մեծ է. այսօր Հայաստանը ոչ թե օգնություն է ակնկալում, այլտնտեսական կյանքին ակտիվ մասնակցություն եւ ներդրումներ:
Այս հարցում համակարծիք էր նաեւ ԱԺ պատգամավոր Արտակ Առաքելյանը` նկատելով, որ տնտեսության զարգացման ներքին հնարավորություններն ու քայլերը պետք է զուգակցվեն սփյուռքահայության հետ ակտիվ համագործակցությամբ:
Իրանի խորհրդարանի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Բեգլարյանի համոզմամբ` միայն զարգացած Հայաստանը կարող է լինել համայն հայության հույսերի ու նպատակների իրագործման աղբյուրը, ուստի տնտեսական բարեփոխումների շարունակականությունն ու ողջ հայության ջանքերի համատեղումը օրակ արգային պահանջ է:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Օլեգ Եսայանը, ներկայացնելով ԼՂՀ տնտեսության զարգացման ընդհանուր բնութագիրը, մասնավորապես նկատեց, որ վերջին տարիներին ստեղծվել են նորմալ պայմաններ արտաքին ներդրումների համար. 50 հազար ԱՄՆ դոլլար եւ ավելի ներդրումների դեպքում ձեռներեցը առաջին 3 տարիներին ազատվում է հարկերից: Նա ակտիվ համագործակցությունը պայմանավորեց նաեւ ընդհանուր տեղեկատվականդաշտի ստեղծմամբ:
Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը շնորհակալություն հայտնեց վեհաժողովի մասնակիցներին ակտիվ ու արդյունավետ աշխատանքի համար` համոզմունք հայտնելով, որ վեհաժողովում ընդունված բանաձեւերը հետեւողականորեն կիրագործվեն համատեղ եւ ամենօրյա աշխատանքի արդյունքում:
Պատգամավորական բարեկամության հայկական առաջին վեհաժողովը ավարտեց աշխատանքը: Բոլոր պատվիրակները իրենց ստորագրությունները դրեցին Վեհաժողովի ընդունած  Հռչակագրի տակ եւ հավարտ վեհաժողովի` համատեղ լուսանկարվեցին:

Завершились работы первой Армянской Парламентской Ассамблеи Дружбы
19 июня АПАД продолжила свою работу и обсудила вопросы, связанные с осуществляемой в Армении экономической и социальной политикой.
Председатель Постоянной комиссии по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам Гагик Минасян в своем выступлении отметил, что в 2003 г. в Республике Армения зафиксирован самый высокий показатель экономического роста – 13,9% . Подобный рост знаменателен в том плане, что отмечен на базе периодического роста прошлых лет. В отличие от других постсоветских стран, сложности переходного периода в Армении были отягчены отрицательным влиянием последствий катастрофического землетрясения 1988 года, блокадой коммуникаций Турцией и Азербайджаном и требующим определенных ресурсов Карабахским противостоянием. Тенденция экономического роста обусловлена стабильным внутриполитическим положением и последовательностью проводимых реформ. Экономика Армении шаг за шагом углубляет свою интеграцию в мировую экономику.         В 2003 г. , как и в предыдущие четыре года, в Армении темпы роста экспорта превзошли темпы роста импорта. Делаются последовательные шаги для вывода бизнеса из тени в законное налоговое поле и в направлении обеспечения равной конкурентной среды.
Тенденции экономического роста в течение последних четырех лет обусловлены также соответствующими законодательными и административными решениями. Ставки почти все видов налогообложения за последние несколько лет имели определенную тенденцию к снижению.
Одной из важнейших составляющих экономического развития Армении является поощрение иностранных инвестиций, что предполагает государственные инвестиционные программы и осуществляемые в сфере предпринимательства негосударственные, в том числе иностранные, прямые инвестиции. Политика государства направлена на формирование и стимулирование благоприятной инвестиционной среды. В 2003 г. в реальном секторе экономики объем прямых иностранных инвестиций вырос почти на 9%.
По убеждению г-на Минасяна, если темпы стабильного экономического развития продолжатся, вскоре Армения избавится от существующих трудностей и полностью станет реальностью ее назначение как культурного, духовного, а также экономического центра всего армянства.
В оценке председателя Постоянной комиссии по социальным вопросам, вопросам здравоохранения и охраны природы Гагика Мхеяна, преобразования в социальной сфере в годы независимости были обусловлены формированием новых рыночных отношений и требовали определения сфер, нуждающихся в государственной поддержке, в обеспечении гарантий социальной защиты, защиты прав собственника, социальной справедливости, согласия и адресности.
В 2003 г. Правительство РА утвердило “Стратегическую программу преодоления бедности”. В последние годы реализуется политика приоритетов в социальной сфере и здравоохранении. Тенденции сохранения стабильного экономического развития и исполнения бюджета в течение ряда предстоящих лет будут иметь зримое влияние на все слои общества, особенно на повышении уровня жизни находящихся ниже порога бедности лиц. Сплочение усилий разбросанного по свету армянства, в частности содействие этой Ассамблеи, будет способствовать дальнейшему процветанию и прогрессу нашей страны.
По мнению депутата НС Мкртича Минасяна, хотя Армения не имеет экономических ресурсов и богатых недр, в последние годы наблюдается стабильный рост экономики, сохранение и дальнейшее развитие которой должны быть обусловлены также эффективным использованием имеющихся у нас возможностей, где роль диаспоры исключительно велика: сегодня Армения ждет не помощи, а активного участия в экономической жизни и инвестиций.
В этом вопросе солидарен был также депутат НС Артак Аракелян, заметивший, что внутренние возможности и шаги экономического развития должны совмещатьсяс активным сотрудничеством с армянской диаспорой.
По убеждению представителя парламента Ирана Роберта Бегларяна , только развитая Армения может быть источником надежд и осуществления целей всего армянства, посему преемственность экономических реформ и совмещение усилий всего армянства – требование дня.
Председатель парламента Нагорно- Карабахской Республики Олег Есаян, давая общую характеристику развития экономики НКР , в частности, заметил, что в последние годы создались нормальные условия для внешних инвестиций: в случае вложений более 50 тысяч долларов США и выше предприниматель в первые три года освобождается от налогов. Активное сотрудничество он обусловил также необходимостью создания общего информационного поля.
Председатель Национального Собрания Артур Багдасарян поблагодарил участников Ассамблеи за активную и плодотворную работу, выразив надежду, что резолюции, принятые на форуме, будут последовательно реализованы в результате совместной и каждодневной работ ы.
Первая Армянская Парламентская Ассамблея дружбы завершила работу. В заключение все делегаты поставили свои подписи под принятой Ассамблеей Декларацией и сфотографировались вместе.